10 najlepszych gier na wyłączność które sprzedawały miliony konsol - Czarny Wilk - 21 września 2015

10 najlepszych gier na wyłączność, które sprzedawały miliony konsol

Kiedy wybieramy sobie nową konsolę, zazwyczaj pod uwagę bierzemy wiele czynników. Cenę sprzętu, wygodę użytkowania pada, możliwości graficzne, nawet sympatię do firmy, która ją stworzyła. Najważniejsze jednak są gry, a zwłaszcza tak zwane „exclusivy”, czyli tytuły dostępne wyłącznie na pojedynczej platformie sprzętowej. To one w większości przypadków są odpowiedzialne za wybór tej a nie innej maszynki do grania.

Zazwyczaj pojedyncza konsola może pochwalić się kilkoma, kilkunastoma grami kojarzonymi wyłącznie z nią i będącymi jej potężnymi atutami. Bywało jednak i tak, że o sukcesie danego sprzętu potrafiła zadecydować jedna gra. Tzw. „system sellery” albo „killer applications” to produkcje, których sama dostępność na jednej maszynce do grania przy jednoczesnym braku na innej znacząco wpływała na wyniki danego etapu odwiecznej konsolowej wojny. Poniżej znajdziecie dziesięć najciekawszych przykładów „zabójczych aplikacji”.

10. Space Invaders - Atari VCS (Atari 2600)

Legendarny dziadek kosmicznych strzelanek (nie mylić z FPSami!) wprawdzie swój żywot rozpoczął jako tytuł automatowy, ale na miejsce na liście zasłużył sobie i tak względami historycznymi – wydana w roku 1980 konwersja na Atari 2600 powszechnie uznawana jest za pierwszego system sellera w historii. Wersja konsolowa, debiutująca trzy lata po rynkowej premierze tej maszynki, zdołała czterokrotnie zwiększyć sprzedaż VCSa.  I pomyśleć, że dziś swojego klona Space Invaders jest w stanie na szybko napisać niemal każdy średnio rozgarnięty student informatyki...

9. Wii Sports – Wii

Strzał w dziesiątkę, jakim było postawienie na kontroler ruchowy w przypadku Nintendo Wii, przeszedł już do historii jako jeden z największych sukcesów w historii całej branży elektronicznej rozgrywki. Ale żadna technologia nie jest w stanie „sprzedać się” bez gier ukazujących pełnię jej możliwości, a te zadanie z wielką gracją wypełniło Wii Sports, w początkowych latach egzystencji Wii dołączane do wszystkich pudeł z konsolą. Pięć prostych symulacji takich dyscyplin sportowych jak tenis czy boks nie było same w sobie niczym nowatorskim, wyróżniając się raczej nietypowym sterowaniem, ale świat, a zwłaszcza osoby dotąd nieinteresujące się grami komputerowymi, dosłownie oszalał na ich punkcie. Nawet gdy Wii Sports przestało być sprzedawane jako część pakietu startowego Wii, jego sprzedaż wciąż była niesamowicie wysoka.

8. Tetris - Game Boy

Tetris od czasu swego debiutu w 1984 roku pojawił się w różnej formie na chyba każdej możliwej platformie sprzętowej, ale to wersja wydana w 1989 roku na pierwszą przenośną konsolę Nintendo, Game Boy’a, stała się olbrzymim sukcesem i powodem, dla którego wiele osób decydowało się na zakup handhelda. Zakulisowe próby zdobycia przez Nintendo praw do tego tytułu to fascynująca historia kilku firm próbujących równocześnie i wbrew sobie nawzajem dogadać się z kompletnie nierozumiejącymi idei własności intelektualnej oficjelami radzieckimi. Koniec końców okazało się jednak, że warto było się namęczyć. Japończycy ponownie mieli nosa i doskonale wyczuli, jaka gra powinna stać się twarzą jej nowego dziecka – do dziś to właśnie wersja na Game Boy’a uznawana jest za najlepszy Tetris wszechczasów. Nawet twórca oryginału tak uważa.

7. Halo: Combat Evolved – Xbox

Pierwsza konsola Microsoftu, Xbox, nie zdołała nawiązać równej walki z królującym wówczas PlayStation 2, które było wprawdzie słabsze technologicznie, ale deklasowało całą konkurencję pod względem dostępnych gier. Jednakże, choć japońska konsola rozdawała karty podczas całej partii, Microsoftowi ostał się jeden wyciągnięty z rękawa we właściwym momencie as – Halo: Combat Evolved, który pokazał światu, że na konsole da się zrobić grywalnego FPSa i który był jedną z nielicznych rzeczy, jakie potrafiły wywołać wśród posiadaczy PS2 sporą zazdrość.

6. Gears of War - X360

O ile Halo nie zdołał samodzielnie wygrać dla Microsoftu wojny szóstej generacji konsol, spokojnie można powiedzieć, że w wypadku generacji siódmej udało się to osiągnąć pierwszej części Gears of War. Podczas, gdy pierwsza fala tytułów na wyłączność dedykowanych PlayStation 3 okazywała się wielkim zawodem (Lair) albo jedynie niezłymi grami (Resistance), Xbox 360 dostał pięknego technicznie, brutalnego jak diabli i szalenie wciągającego TPSa, który przez bardzo długi czas w zasadzie nie miał jakiejkolwiek konkurencji i był głównym powodem tego, że w przez pierwsze lata bytności na rynku Xboksy schodziły ze sklepowych półek znacznie częściej niż PeeSy.

5. Metal Gear Solid – PlayStation

W ramach obchodów dwudziestolecia marki PlayStation w Ameryce Północnej, Sony zorganizowało niedawno ankietę, podczas której gracze głosowali na najlepszą grę wydaną na PSXa. Wygrała właśnie pierwsza (lub trzecia, licząc odsłony wydane na konsoli MSX i niemające jeszcze dopisku „Solid”) część kultowego cyklu stworzonego przez Hideo Kojimę. Przygody Solid Snake’a zachwycały grafiką pokazującą możliwości oferowane przez trójwymiarowy świat, niespotykaną dotąd filmowością, rozbudowaną warstwą fabularną i zapadającymi w pamięć starciami z bossami. Jeśli ktoś w roku 1998 jeszcze nie posiadał PSXa, to MGS był bardzo silnym argumentem przemawiającym za tym, by skusił się akurat na „szaraczka”.

4. Pokemon Red & Blue - Game Boy

Do Polski „pokemania” dotarła późno i z nie tak wielkim impetem, ale w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych dzieciaki na całym świecie dostały bardzo konkretnego fioła na punkcie mangowych stworków trzymanych w niewoli i zmuszanych do brutalnych walk. A wszystko to zaczęło się od dwóch bliźniaczo podobnych do siebie jRPGów, wydanych w 1996 roku na przenośną konsolkę Nintendo. Wciągające gry fabularne bardzo szybko otrzymały towarzystwo seriali animowanych, filmów kinowych, kolejnych gier, mang, maskotek i wszelkich innych gadżetów, które wzajemnie napędzały swoją własną sprzedaż, stając się nie tylko biznesowym hitem, ale wręcz fenomenem na miarę kucyków Pony czy Hello Kitty.

3. Super Mario 64 – Nintendo 64

Niemal każda gra mająca w tytule „Mario” zasługuje na miano „system sellera”, ale jeśli już wybierać tylko jednego reprezentanta całej franczyzy, to chyba najbardziej zasługującym na wyróżnienie tytułem jest Super Mario 64. Była to nie tylko jedna z pierwszych (być może nawet pierwsza) w pełni trójwymiarowych platformówek, ale także przez długi czas niedościgniony wzór, jak powinno się tego typu gry robić. Nintendo 64 koniec końców wprawdzie nie poradziło sobie na rynku tak dobrze jak konkurencyjne Playstation, ale nie przegrało też walki z kretesem – a duża w tym zasługa właśnie Mario 64, dla którego miliony graczy kupowało konsolę Nintendo.

2. Final Fantasy VII – PlayStation

Bardzo niewiele brakło, by Final Fantasy VII, zamiast na PlayStation, ukazało się na Nintendo 64 – czynnikiem, który okazał się decydujący, była znacznie większa pojemność dysków CD niż kartridży dedykowanych konsoli Ninny. O tym, jak wiele nieobecność tego jednego tytułu na konsoli Sony mogła namieszać, chyba najlepiej świadczą reakcje tłumów podczas tegorocznych E3 na wieść o tym, że powstaje jego remake. Final Fantasy zawsze było silną marką, ale to właśnie siódma odsłona uczyniła z niej jedną z najważniejszych japońskich serii wszechczasów. Imponująca wizualnie, wypełniona treścią i minigrami, opowiadająca porywającą historię, posiadająca jedną z najbardziej emocjonujących scen w historii gier komputerowych – FFVII nie bez powodów uznawany jest przez wielu za najlepszego ze wszystkich „fajnali”. Jeśli inżynierowie Sony kiedykolwiek rozważali umieszczenie w PSXie czytnika kartridży zamiast odtwarzacza CD, to choćby ze względu na Final Fantasy VII powinni dziękować niebiosom za to, że nie zdecydowali się na taki krok.

1. Grand Theft Auto III – PlayStation 2

GTA od samego początku swego istnienia cieszyło się popularnością, ale dopiero przejście tej serii w trójwymiar sprawiło, że trafiła ona do ścisłej czołówki najlepiej sprzedających się gier w historii. GTAIII, wychodząc najpierw na PlayStation 2, wygrało dla Sony konsolową wojnę. Absolutnie każdy chciał samodzielnie zwiedzić olbrzymie, w pełni otwarte i wypełnione atrakcjami wirtualne miasto Liberty City. Zanim Rockstar North, wówczas znany jeszcze pod nazwą DMA Design, przygotował wersje na PC i Xboksa, całe miliony graczy niemogących czekać kilka miesięcy, zdecydowało się na zakup gry razem z konsolą. O tym, jak ważny był to tytuł chyba najlepiej świadczy to, że generację później Microsoft wydał pięćdziesiąt milionów dolarów za czasową wyłączność na dodatki DLC do kolejnej dużej odsłony serii, Grand Theft Auto IV.

Czarny Wilk
21 września 2015 - 18:00

Która z tych gier warta jest kupna dla niej konsoli?

Space Invaders 1,3 %

Wii Sports 2,2 %

Tetris 1,7 %

Halo: Combat Evolved 4,3 %

Gears of War 11,2 %

Metal Gear Solid 22 %

Pokemon Red & Blue 10,8 %

Super Mario 64 3,3 %

Final Fantasy VII 10 %

Grand Theft Auto III 33,1 %

Komentarze Czytelników (22)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
21.09.2015 20:04
dj_sasek
odpowiedz
dj_sasek
101
Freelancer

Ja znam kilka osób, które dla serii Gran Turismo kupiło konsolę PS3. Sam to zrobiłem i byłem zadowolony. Wejście na rynek GT7 dla mnie jest równoznaczne z zakupem PS4. No chyba, że PD coś spartolą na całej linii. Mógłbym dopisać to do waszej top10.

21.09.2015 20:27
odpowiedz
zanonimizowany943726
28
Generał

Ja szczerze mówiąc Resistance stawiam na równi z Gears of War.
Pierwsza część Resistance była najgorsza i odstawała od kontynuacji, więc czym dalej tym lepiej.
Z kolei GOW w trzeciej części nieco mnie rozczarował tzn był świetny, ale wyprany z klimatu i od jedynki czy dwójki trochę odstawał. W dodatek nie grałem ale podobno jest taki sobie.

21.09.2015 23:26
odpowiedz
jedi324
10
Legionista

a od kiedy to gta 3 było na wyłączność ?

21.09.2015 23:30
Czarny  Wilk
odpowiedz
Czarny Wilk
81
Bo jestem czarny

GRYOnline.plTeam

@jedi324: od 22 października 2001 roku (i do 20 maja 2002)

22.09.2015 08:52
Brucevsky
odpowiedz
Brucevsky
112
Playing with writing

gameplay.pl

Lista hitów, które każdy powinien ograć. Gdyby ją rozszerzyć to można by jeszcze dodać Sonic Adventure jako Dreamcast-sellera czy wspomniane wyżej w komentarzach Gran Turismo 3 przy PS2.

22.09.2015 10:01
odpowiedz
barnej7
116
Generał

Resistance to przeciętna strzelanka, do Gearsów strasznie jej daleko.

22.09.2015 16:32
Cziczaki
odpowiedz
Cziczaki
136
Renifer

"Która z tych gier warta jest kupna dla niej konsoli?"
Poważnie, i nie ma Yakuzy na liście? Beka.

22.09.2015 20:21
odpowiedz
zanonimizowany943726
28
Generał

Resistance to przeciętna strzelanka

Na pewno nie przeciętna i na pewno nie strasznie daleko.
Trójeczka jest naprawdę świetna, dwójka i jedynka mniej ale też dają radę.
Generalnie klimacik zdecydowanie lepszy niż w GOW

22.09.2015 22:03
Czarny  Wilk
odpowiedz
Czarny Wilk
81
Bo jestem czarny

GRYOnline.plTeam

@Cziczaki:
Tak jak lubię Yakuzę, tak w życiu nie nazwałbym jej system sellerem. Już prędzej Shenmue

23.09.2015 15:42
odpowiedz
premium876812336
1
Junior

A gdzie Mass Effect?

23.09.2015 16:46
Irek22
odpowiedz
Irek22
103
Grzeczny już byłem

Dreamy [10]
Na pewno nie przeciętna i na pewno nie strasznie daleko.

Co nie zmienia tego, że to Gears of War, z wielu powodów, wpisało się wielkimi literami w kronikach elektronicznej roz(g)rywki, ba - rzekłbym wręcz, że zapisało swój własny rozdział. Natomiast Resistance nie.
I to dla Geras of War ludzie kupowali X360. Natomiast PS3 dla Resistance nie.

23.09.2015 17:22
paul181818
odpowiedz
paul181818
50
Generał

dlaczego gta 3 ? przeciez bylo na pc , pozatym gdzie tomb raider jesli juz musza byc te na pc?

23.09.2015 18:02
odpowiedz
Sharpany
43
Centurion

Ja chętnie kupiłbym PS3 dla serii MotorStorm.

23.09.2015 18:17
odpowiedz
zanonimizowany1093973
16
Generał

Ja dla mgs kupiłem ps2 i ps3, w "jedyneczkę"grałem na szaraczku i się zakochałem.

23.09.2015 18:22
odpowiedz
Sharpany
43
Centurion

Widzę, że screen z GTA 3 w artykule pochodzi z wersji PC :P

24.09.2015 09:37
FanGta
odpowiedz
FanGta
116
Generał

A mnie wkurwia to że coś ciekawego wyszło na tą konsole, której nie mam - i trzeba pożyczać, grać u kogoś, czekać latami na obniżki, bo mieć 2 czy nawet 3 sprzęty, zwłaszcza chcąc mieć je po premierze to w tym kraju poważnie może uszczuplić domowy budżet. A już najgorsze jest to że mając tylko pc przegapi się większośc tytułów.

24.09.2015 10:53
LinHaX
odpowiedz
LinHaX
25
Centurion

A mi po glowie chodzi Tekken.

24.09.2015 16:33
odpowiedz
Felion303
16
Centurion

Bezdyskusyjnie Final Fantasy VII!

30.09.2015 01:07
odpowiedz
maklo9
1
Junior

A co z God of War ? Przecież to klasyka i exclusive playstation

15.10.2015 18:41
paul181818
odpowiedz
paul181818
50
Generał

gdzie uncharted drake i god of war?

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze