Sekretne gry ukryte w programach biurowych Microsoftu - Czarny Wilk - 28 grudnia 2015

Sekretne gry ukryte w programach biurowych Microsoftu


Perspektywa spędzenia kilku godzin przy programach takich jak Excel, Word czy Access raczej mało kogo napawa szczególnym entuzjazmem. Najczęściej jest ona bezpośrednio związana ze szkolnym zadaniem domowym albo kolejnym rutynowym dniem w pracy. Programiści pracujący nad kolejnymi iteracjami najsłynniejszego pakietu oprogramowania biurowego świata wielokrotnie umieszczali jednak w swoich aplikacjach głęboko ukryte sekrety, które wtajemniczonym pozwalały urozmaicić monotonie pracy. Na przykład przy symulatorze lotu skrywanym przez Excela. Albo przy pinballu możliwym do aktywowania w Wordzie. Microsoft Office ma długą tradycję zaskakujących easter eggów.


Hall of Tortured Souls

Program: Microsoft Excel 95

Instrukcja aktywacji:

 1. Otwórz program Excel 95
 2. Stwórz nowy plik
 3. Zaznacz wiersz numer 95
 4. Zaznacz komórkę B
 5. Otwórz Pomoc/O programie
 6. Najedź kursorem na przycisk pomocy technicznej i wciśnij Ctrl + Alt + Shift

W starych, dobrych czasach, gdy Bill Gates miał jeszcze realny wpływ na politykę Microsoftu, w myśl pewnej dość powszechnej opinii źródłem jego sukcesu i popularności Windowsa był nie żaden geniusz czy doskonały marketing, a zwyczajny, oldskulowy pakt z diabłem. Niewątpliwie jednym z podpunktów cyrografu gwarantującym Billowi ziemskie bogactwa było umieszczenie w arkuszu kalkulacyjnym prostej gry o wielce wymownym tytule „Hala Torturowanych Dusz”. No, ewentualnie programiści pracujący nad Excelem byli fanami Dooma, gdyż gra technicznie silnie przypomina dzieła id Software, pozwalając na wirtualny spacer po kilku prostych pomieszczeniach widzianych z perspektywy pierwszej osoby.  Sekret skrywa w sobie też kolejny sekret – po wklepaniu na klawiaturze hasła "EXCELKFA" jedna ze ścian wybucha, odsłaniając bardzo wąskie przejście prowadzące do tajemniczego pokoju wypełnionego tytułowymi torturowanymi duszami. Czyli zdjęciami twórców Excela 95. 

Symulator lotu

Program: Microsoft Excel 97

Instrukcja aktywacji:

 1. Otwórz program Excel 97
 2. Wciśnij F5
 3. Wpisz X97:L97 i zatwierdź enterem
 4. Wciśnij Tab
 5. Przytrzymując Ctrl + Shift wciśnij ikonę kreatora wykresów

Zespół odpowiedzialny za Excela był chyba najbardziej kreatywną grupką w Microsofcie, gdyż to właśnie programy do obsługi arkuszy kalkulacyjnych mają najwięcej ciekawych gier skrywanych w czeluściach swych wierszy i kolumn. Edycja z numerkiem 97 pozwala nam na krótką chwilę zasiąść za sterami niesprecyzowanego pojazdu latającego i pozwiedzać dosyć niepokojącą, w pełni trójwymiarową lokację, w której znajdziemy między innymi wtopiony w otoczenie ekran wyświetlający listę płac... oraz informujący ciekawskich, że „na początku była pustka... a potem nastał EXCEL 97. No dobra, po drodze było kilka innych wersji Excela. I trochę nachos. Ale nic więcej”.

Pinball

Program: Microsoft Word 97 SR-1

Instrukcja aktywacji:

 1. Otwórz program Word 97 z zainstalowaną aktualizacją SR-1
 2. Wpisz BLUE
 3. Zmień kolor czcionki napisanego wyrazu na niebieski i włącz pogrubienie
 4. Dodaj spację za wpisanym wcześniej słowem
 5. Otwórz Pomoc – O Microsoft Word...
 6. Przytrzymując Ctrl i Shift wciśnij ikonę z logiem Worda po lewej stronie otworzonego okna.

Chłopcy i dziewczęta pracujący nad Wordem 97 dość mieli supremacji swych kolegów od arkuszy kalkulacyjnych na polu gier ukrytych w programach biurowych, postanowili więc wystawić do tej niezwykłej rywalizacji własnego zawodnika. Niestety, ewidentnie zabrakło im umiejętności, gdyż przygotowany przez nich flipper straszy bardzo prostą grafiką, nieumywającą się do w pełni trójwymiarowych lokacji wypełniających świat nienazwanego symulatora lotu i Hall of Tortured Souls. Żeby chociaż grywalnością nadrabiał, ale niestety, fizyka też szału nie robi i kulce zdarza się przenikać przez  łapki (flippery). Po tej rozczarowującej próbie team-Word się poddał i już więcej nie wchodził w drogę swoim bardziej utalentowanym kolegom.

Dev Hunter

Program: Microsoft Excel 2000 + Microsoft Office Web Components

Instrukcja aktywacji:

 1. Otwórz program Excel 2000
 2. Wybierz „zapisz jako strona sieci web”
 3. Przy wyborze nazwy pliku ustaw by zapisać zaznaczenie i dodać interaktywność
 4. Zapisz i zamknij plik
 5. Otwórz plik za pomocą przeglądarki internetowej
 6. Zaznacz wiersz numer 2000
 7. Używając przycisku Tab dotrzyj do kolumny WC.
 8. Kiedy już kolumna WC2000 jest aktywna, przytrzymaj Ctrl + Shift + Alt i kliknij na przycisk z logiem Office w lewym górnym rogu

W 2000 roku zasiedliśmy za sterami samochodu i otrzymaliśmy zadanie znalezienia i zlikwidowania programistów odpowiedzialnych za stworzenie niesławnych komponentów sieciowych Office’a, którzy kręcili się po autostradach Seattle. Nasz pojazd nie tylko potrafił jeździć, ale też wypluwać z siebie plamy oleju oraz zapalać i gasić światła. Wszystkie oczywiście w pełnym trójwymiarze – Dev Huntera można było odpalić tylko, jeśli na pokładzie miało się biblioteki Direct X. Fani Spy Huntera, do którego minigierka silnie nawiązywała, byli zachwyceni.

Catch the Mail!

Program: Microsoft Outlook 2000

Instrukcja aktywacji:

 1. Otwórz program Outlook 2000
 2. Wpisz Ren Hoek w pasku wyszukiwania kontaktu
 3. Zatwierdź i zignoruj komunikat błędu
 4. Wejdź w narzędzia, następnie w makra i stwórz nowe makro
 5. W polu nazwy wpisz OL2KRocks i kliknij „stwórz”
 6. Przytrzymaj Ctrl + Shift + Alt i wciśnij OK w oknie, które powinno było się pojawić chwilę wcześniej

Jeśli byliście kiedyś niezadowoleni z tego, jak radzi sobie wasz klient pocztowy, edycja 2000 Outlooka pozwalała na przejęcie jego obowiązków i pokazanie mu, jak powinno się odbierać pocztę. Kierując w górę i dół skrzynką pocztową, musieliśmy wchłonąć w siebie zmierzające w lewo kolejne maile. Proste i mało oryginalne, ale zaskakująco przyjemne zajęcie, zwłaszcza gdy niecierpliwie wyczekujemy ważnego maila i nie mamy co ze sobą zrobić.


Niestety, programy biurowe z numerkiem 2000 były ostatnimi zawierającymi w sobie takie i inne ukryte atrakcje. Później Microsoft włączył się w inicjatywę Trustworthy Computing promującą stabilne i bezpieczne oprogramowanie i jedną z konsekwencji tej decyzji było zaprzestanie umieszczania jakichkolwiek ukrytych smaczków w swoim oprogramowaniu. Szkoda, gdyż odkrywanie ukrytych gier w programach, które, wydawałoby się, że znamy doskonale, zawsze dawało sporo frajdy. Nie mówiąc o wrażeniu, jakie można było zrobić na znajomych w pracy czy na lekcjach informatyki.

Czarny Wilk
28 grudnia 2015 - 11:20