God Country - Stary człowiek i ogromny miecz - Nato - 4 kwietnia 2020

God Country - Stary człowiek i ogromny miecz

Starość nie radość, młodość nie wieczność. God Country przypomina o tym od pierwszych kadrów. Widzimy w nich człowieka pełnego złości i goryczy. Człowieka, któremu Alzheimer odebrał wspomnienia i sens życia. A gdyby tak z nieba spadł magiczny miecz? Gdyby tak dało się chwycić jego rękojeść niczym ostatnią deskę ratunku i odzyskać wolę walki?

Donny Cates  odpowiada na to pytanie utworem łączącym przyziemne, ludzkie dramaty z quasi-mitologicznym fantasy. "To nie jest opowieść o magicznym mieczu" podkreśla w jednym z kadrów. To opowieść o rodzinie, o tym jak ważne są wspomnienia, które z czasem tracimy i jak kurczowo trzymamy się swego jestestwa.

Jest w tym wszystkim miejsce na konflikt i epicką walkę. Jest na szaleńczą odwagę w starciu z boskimi bytami. Jest wreszcie podwójne dno, gdyż cała hsitoria stanowi rozbudowaną alegorię odwiecznej walki o własne "ja".

Pomimo, a może w konsekwencji licznych zalet, fabułę cechuje wachlarz mankamentów. Sceneria zdaje się pusta i przesadnie umowna. Z tutejszego panteonu poznamy zaledwie kilkoro bóstw. Motywy i zachowanie bohaterów mogą budzić wątpliwości, a sens przewodni zdaje się niknąć w nurcie zdarzeń.

Warstwa wizualna wzbudziła we mnie mieszane odczucia. O ile do rysunków nie mam większych zastrzeżeń, o tyle kolory wydają się zgniłe i pozbawione określonej palety. Braki na tym polu obnaża sama okładka.

God Country to komiks o niebagatelnej strukturze i tematyce, dzięki czemu stanowi interesującą propozycję. Jest dojrzale napisany i nie boi się naruszyć tabu. Pomimo wad - wciąga. Dla każdego, kto ceni konwencję fantasy i nie unika trudnych tematów.

Józek Śliwiński

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik 

Format: 180x275 mm

Liczba stron: 184

Oprawa: twarda

Polski wydawca: KBoom

Data wydania: maj 2019


Nato
4 kwietnia 2020 - 16:53