Odyseja Hakima 2 – Z Turcji do Grecji - Nato - 16 lipca 2020

Odyseja Hakima 2 – Z Turcji do Grecji

Wielu z nas słyszało o pontonach pełnych uchodźców, które masowo przybijają do greckich wysp. Hakim pozwala nam zobaczyć to wszystko na własne oczy. Wraz z nim pójdziemy na "targi dla uchodźców", poznamy proces przerzutu ludzi, a wreszcie postanowimy przepłynąć morze pontonem. Bez ubezpieczenia.

O "Odyseji Hakima" pisałem już TUTAJ. Jest to komiks niezwykły i wyjątkowo wartościowy. W sposób lekki i przystępny pokazuje dramatyczne losy człowieka, z którym łatwo się utożsamić.

Na tym etapie podróży wiele się zmienia. W życiu Hakima pojawia się nowy pierwiastek – ojcostwo. Choć uśmiech dziecka pozwala raźniej kroczyć naprzód, w plecy uwiera ciężar odpowiedzialności.

Tak jak w pierwszym tomie, tak i teraz imponuje mi lekkość z jaką Fabien Toulmé podejmuje ciężkie tematy. Jego dowcipna kreska i niezwykle plastyczna wyobraźnia sprawiają, że komiks pełen ciężkich przeżyć, obaw i trosk czyta się zadziwiająco lekko.

Trudno odnieść przy tym wrażenie, że nie zachowuje należytej powagi. To raczej dojrzała pogoda ducha, która cierpliwie tłumaczy, że wszelkie troski to nieodłączni towarzysze życia.

W pierwszym tomie zgrabnie wyjaśniono przyczyny powstania komiksu oraz misję jaką ma do wypełnienia. Tym razem bardzo spodobało mi się streszczenie. Autor zabiera córkę na jeden z wywiadów do Hakima. Po drodze opowiada jej wszystko do momentu, o którym będą rozmawiali. Takie właśnie smaczki pokazują jak świetnie Fabien czuje materię komiksu.

"Odyseja Hakima" to tytuł, którego nie sposób przecenić. Kilkadziesiąt minut spędzonych z tą fantastyczną lekturą otwiera oczy na istnienie zupełnie innego świata. Są to rewiry, w których nigdy nie chcielibyśmy się znaleźć. Mimo tego, w jakiś magiczny sposób, Fabien oprowadza nas po nich tak, że staje się to ekscytującą podróżą pełną niezapomnianych wrażeń. Nie wiem jak to robi, ale niech nie przestaje.

Józek Śliwiński

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik 

Seria: Odyseja Hakima

Format: 230x165 mm

Liczba stron: 270

Oprawa: twarda

Polski wydawca: Non Stop Comics

Data polskiego wydania: listopad 2019

Oryginalna publikacja: sierpień 2018


Nato
16 lipca 2020 - 20:43