Kroniki z młodości – Mikrokosmos kultury robotniczej - Nato - 17 października 2021

Kroniki z młodości – Mikrokosmos kultury robotniczej

Znany z błyskotliwych, podróżniczych reportaży Guy Delisle zabiera nas w specyficzną podróż. W podróż wgłąb swojej młodości. Tym samym postanawia wziąć pod lupę kulturę, która zdaje się być na wyciągnięcie ręki, a jednocześnie dla wielu z nas pozostaje całkowicie odległa - kulturę robotniczą.

Bo tak już jest, że każda korporacja, firma, fabryka czy ugrupowanie wytwarza w swoich ramach specyficzny mikroklimat. Dla ludzi, którzy nigdy nie mieli szansy się weń zanurzyć, może się okazać nie mniej egzotyczny niż kultry Majów czy Azteków. Delisle, z typową dla siebie zręczną lekkością, postanawia przybliżyć nam jej świat.

I jest naprawdę zabawnie. Gdy pokazuje nam wytworzony w wiecznym hałasie język migowy. Gdy tłumaczy jak wiele wysiłku musiał włożyć w utylizację papieru, którą inni wykonywali jednym, płynnym ruchem. Albo gdy portretuje pradawnego mistrza zwijania szlaufa.

Ale prawda jest taka, że praca w fabryce to nie zabawa. To nieprzespane noce w trybie zmianowym. Bezmyślne, żmudne zadania i użeranie się z nierzadko ciężkim kierownictwem. Dzięki krótkim, lekkim wspominkom autora mamy szansę bezboleśnie wejść w skórę robotnika fanbrycznego – człowieka, od którego ciężkej, żmudnej codzienności zależy nierzadko komfort klasy średniej i wyższej.

"Kroniki z młodości" to lekka, przyjemna lektura, która podobnie jak jego dzienniki podróżne niesie z sobą nieocenioną wartość. Przybliża niedostępne wielu ludziom rejony świata. Ukazuje mikrokosmos zakładu pracy z całą jego specyfiką - wszystkimi absurdami, problemami czy hermetycznymi żartami. Polecam każdemu.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik 

Józef Śliwiński

Format: 165x240 mm

Liczba stron: 144

Oprawa: miękka

Polski wydawca: Kultura Gniewu

Data wydania: sierpień 2021

Data oryginalnego wydania: styczeń 2021

Nato
17 października 2021 - 16:54