W czym Jak i Daxter są lepsi od Crasha? - Brucevsky - 21 lipca 2011

W czym Jak i Daxter są lepsi od Crasha?

Jak & Daxter w czasach PlayStation 2 bawili i elektryzowali wszystkich fanów platformówek 3D i świetnych gier. Dla wielu sporym rozczarowaniem było, gdy Naughty Dog tradycyjnie postanowiło z nimi zerwać po przenosinach na kolejną generację sprzętu.

Podobny los spotkał przed laty innego uwielbianego herosa ze świata gier, Crasha Bandicoota. Naughty Dog nie zamierzało przykładać się do procesu wysysania ostatnich kropli krwi ze swoich bohaterów i po czterech częściach spasowało zarówno w przypadku zwierzaka z PSX-a, jak i barwnego duetu z „Czarnulki”.

Nie tak dawno jednak w jednym z wywiadów Evan Wells z Naughty Dog przyznał, że jego studio bardzo chętnie zabrałoby się do pracy przy kolejnej części Jak&Daxter. Na razie jednak brak im na to czasu. Nikt jednak nie wyklucza, że za kilka miesięcy usłyszymy właśnie o nowej odsłonie przygód wspomnianej pary, a nie Uncharted 4.

Patrząc na dzisiejsze braki w gatunku platformówek, na potencjał uniwersum i wszystkie poprzednie części wypada się tylko ucieszyć. Deweloper nie tworzy słabych gier i ma głównie genialne pomysły na swoje kolejne projekty. Jak & Daxter na PS3 mógłby być więc hitem. Albo wręcz, ma spore predyspozycje by nim być.

Jest jednak coś, co w tym wszystkim wywołuje trochę smutku. Fanów Crasha, którzy chętnie zobaczyliby kolejne przygody przygotowane przez jego prawdziwych twórców na pewno jest równie wielu. Naughty Dog nie wspomina jednak o możliwości powrotu do tradycyjnego konfliktu Bandicoota z Neo Cortexem. Dlaczego?

Nie ciesz się Crash, nigdzie nie lecisz

Z jednej strony można to wytłumaczyć czasem jaki upłynął od czasu premiery ostatniej części Crasha przygotowanej przez ojców serii. Słabsze kontynuacje przygotowane przez inne studia na pewno odbiły się na sile marki. Kluczowy wydaje się jednak mniejszy potencjał całego uniwersum. Świat Bandicoota nie daje takich możliwości fabularnych, nie pozwala na tak duże modyfikacje w systemie bez naruszania pewnego kanonu. Innymi słowy, jeśli deweloper chciałby zrealizować projekt na poziomie PS3 to pewnie musiałby całkowicie przemodelować znany i kiedyś uwielbiany model rozgrywki. To mogłoby wiązać się ze zbyt dużym ryzykiem. Poza tym, Naughty Dog chyba za bardzo polubiło już tworzenie barwnych postaci, które mają dużo do powiedzenia, aby powrócić do mamroczących zwierzątek i prostego ratowania świata.

Nie zobaczymy więc raczej Crasha, N-Gina, Tiny Tigera i Coco na PS3 w takiej formie jaką prezentowali lata temu. Cieszmy się jednak, że Jaka i Daxtera podobny los może ominie. Kto z Was czeka na ich powrót?

Brucevsky
21 lipca 2011 - 19:44

Co powiesz w tym temacie?

Świetnie, niech Jak wraca jak najszybciej 24 %

Niech zostawią Jaki, Daxtery, Crashe i robią Uncharted 2,7 %

Zdecydowanie wolałbym Crasha... 66,4 %

Nic nie powiem, bo nie grałem i nie gram w takie tytuły 6,8 %

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
22.07.2011 08:51
COREnick
😒
COREnick
9
Hunter

Crash... <chlip> ;(

spoiler start

:)

spoiler stop

22.07.2011 10:34
żelazna_pięść
odpowiedz
żelazna_pięść
112
Hala Madrid!

Crasha na pewno nie będą kontynuować, bo sprzedali prawa do jego marki (podobnie jak Insomniac do Spyro).

22.07.2011 12:00
👎
odpowiedz
zanonimizowany462041
40
Konsul

Do autora tekstu: gościu jaja se chyba robisz crash na ps1 to iście ekstaza platformówek nic nie pobije pierwszych trzech części i team racing od naughty dog.

22.07.2011 12:06
odpowiedz
zanonimizowany187303
65
Senator
Image

Osobiście wolałbym kontynuacje przygód Jak'a i Daxter'a. Moim zdaniem uniwersum tych postaci jest znacznie ciekawsze.

22.07.2011 12:37
Brucevsky
odpowiedz
Brucevsky
122
Playing with writing

gameplay.pl

@Bezimienny07pl - nigdzie tego nie neguję, to kanon platformówek i genialnych gier z czasów pierwszego PlayStation.

@żelazna_pięść - zawsze mogliby licencję odkupić, ale szanse na to są zerowe.

22.07.2011 16:55
SlyCooper
odpowiedz
SlyCooper
58
Kurszok

Jak nigdy nie potrafił mnie do siebie przekonać. Crash jest dla mnie lepszy.

22.07.2011 17:01
Toshi_
odpowiedz
Toshi_
143
Got sarcasm?

Crash FTW!
Platformówki platformówkami, ale do dzisiaj mam na dysku ePSXe i obraz Crash Team Racing ;] Klawiatura laptopa to nie to samo, co Dual Shock (a i tak pad X360 jest lepszy :P), ale frajda jest ta sama ;D

22.07.2011 17:33
jarooli
odpowiedz
jarooli
103
Would you kindly?

Crash i Spyro, moje ulubione gry na PSXa. Ciekawe jest to że twórcy Crasha zrobili nową serię przygodówek Jak, a twórcy Spyro stworzyli Ratcheta and Clanka, jak widać dobre studio potrafi stworzyc nowe, dobre uniwersum. Wszystkie te gry bardzo lubię i przechodziłem je po kilka razy. Na PS2 grałęm w Crash Twinsanity, które uważam za bardzo dobrą grę, chociaż nie jest zbyt popularna i zbierała słabe recenzje, natomiast z serii Spyro w dwie części, jak dla mnie to całkowita porażka, niepotrzebnie wpakowane dodatkowe postacie i świat tak przekolorowany że żygać się chciało. Żałuję że nie mam PS3 bo chętnie pograłbym w nowe Ratchety

22.07.2011 17:39
😒
odpowiedz
Balsamista.
1
Konsul

pamiętam jak w spyro znalazłem wszystkie jaja prócz jednego w wodnej rundzie 1 świata - nie mogłem odblokować przez to super bonus world

chyba ściągnę emulator, bo mnie naszło na crasha

22.07.2011 18:17
Tygrys205
odpowiedz
Tygrys205
86
---

Tak swoją drogą kolesie odpowiedzialni za dwie ostatnie części Crasha (to jeszcze było Vivendi?) powinni zostać powieszeni za jaja, zanurzeni w smole, podpaleni i zrzuceni z Mount Everest. To, co zrobili biednemu Crashowi i reszcie bohaterów to po prostu zbrodnia w biały dzień. Jak Twinsanity było przyjemne, chociaż dość krótkie, to te dwa ostatnie twory były po prostu okropne.

I oczywiście szkoda, że Naughty Dog nie chce wrócić do Crasha. Miło by było zobaczyć znowu prawdziwego Crasha a nie jakieś przepoczwarzone łajno.

22.07.2011 18:49
PSXFAN
😒
odpowiedz
PSXFAN
67
Last Samurai
Wideo

Od czasu kiedy u kumpla grałem w Crash-a 2 na playku minęło sporo lat a ja pamiętam ten momęt kiedy crash popylał na niedzwiadku polarnym w pięknej grafice 3d na CRT-ku
Ech..... Jak by to było wczoraj

Crash,soul reaver i Abe WRACAJCIE!!!

PS A nowy crash mógł by być po prostu taki jak te Xlat temu zobaczcie co nintendo robi z donkey kong gameplay nie zmienił się od czasów snes i n64
Ja oczami wyobraźni widze crasha w HD bez problemu

Tu macie historie ND bardzo fajna retrospekcja http://www.youtube.com/watch?v=TvrpLT4K8ok

24.07.2011 00:57
odpowiedz
zanonimizowany294723
49
Konsul

O jejku... dzień w którym ND zapowiedziałoby nowego Crasha byłby najszczęśliwszy w moim życiu ;) Jak & Daxter jakoś nie za bardzo przypadli mi do gustu

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze