Świąteczna Lista Przebojów cz.1 - Klaudyna - 21 grudnia 2012

Świąteczna Lista Przebojów cz.1

Nie ma świątecznej atmosfery bez Kevina samego w domu. Nie ma świątecznej atmosfery bez porządnej reklamy Coca-Coli. Nie ma świąt bez... Last Christmas zespołu Wham! Ale co w sytuacji, kiedy po dziurki w nosie mamy tego jednego obowiązkowego świątecznego przeboju? Okazuje się, że lista świątecznych songów jest całkiem długa, a wśród nich jest kilka wartych uwagi perełek. Zatem... Świątecznej Listy Przebojów część pierwsza przed nami!

The Little Drummer Boy - David Bowie and Bing Crosby
Wykonanie Davida Bowiego oraz Binga Crosby'ego to  jedna z najpopularniejszych aranżacji utworu napisanego i skomponowanego przez Katherine K. Davis w 1941. Spotkanie muzyków odbyło się za sprawą nagrywanego dla telewizji programu świątecznego Bing Crosby Christmas. Panowie nagrali swój duet miesiąc przed śmiercią Crosby'ego.


Jingle Balls - Korn
Jingle Balls to odrzut z sesji Follow The Leader. Utwór został dodany jako bonus do płyty Issues.


Don't Shoot Me, Santa - The Killers
Część dochodów z tej piosenki została przeznaczona na akcję charytatywną, prowadzoną przez Bono oraz Bobby'ego (PRODUCT)RED, wspierającą walkę z AIDS, gruźlicą oraz malarią.


Mary's Boy Child - Boney M
Mary's Boy Child w oryginale jest kolędą Harry'ego Belafone. Jednak wersja Boney M jest najbardziej popularna. W różnych krajach utwór ten pojawiał się z pewnymi urozmaiceniami – delikatne zmiany w tekście, różny czas trwania piosenek.


Christmas In Hollis - Run-D.M.C.
Świąteczny utwór Run-D.M.C. ukazał się na albumie A Very Special Christmas w 1987 roku. Dochód z płyty wspomagał organizację Olimpiad Specjalnych.


Happy Xmas (War Is Over) - John Lennon
Świąteczny protest song, część walki Lennona i Yoko Ono przeciw wojnie w Wietnamie. Częścią akcji były również billboardy z napisem "WAR IS OVER! If You Want It - Happy Christmas from John & Yoko".


Christmas (Baby Please Come Home) - U2
Kolejny utwór pochodzący z płyty A Very Special Christmas (wspomagającej finansowo Olimpiady Specjalne). Jako pierwsza śpiewała ten utwór Darlene Love w 1963 roku.


Do They Know It's Christmas? - Band Aid
Absolutny hit! Aby pomóc Etiopii w walce z głodem w 1984 roku, panowie z grupy Ultravox zgromadzili mnóstwo znakomitych muzyków i nagrali świąteczny song. Kogo można dojrzeć w teledysku? Phila Collinsa, Stinga, Bono, Geogre'a Michaela i innych młodych, podążających za modą z lat 80-tych, muzyków ;) Co ciekawe, inicjatywa nie była jednorazowa. W 1989 roku powstał Band Aid II, reprezentowany przez Kylie Minogue, Chrisa Rea, Jasona Donovana. Ostatnia odsłona Do They Know It's Christmas? pochodzi z 2004 roku (Band Aid 20), gdzie głosów użyczają Natasha Bedingfield, Dido, Robbie Williams, Moloko, Katie Melua, Chris Martin i inni.


Thank God It's Christmas - Queen
Bożonarodzeniowy singiel Queen z 1984 roku. Ukazał się jedynie na kompilacji przebojów Greatest Hits III oraz na singlu  A Winter's Tale.


Merry Xmas Everybody - Slade
Wytwórnia zdecydowała, że zespołowi przyda się świąteczny hit. Panowie, wówczas jedna z najpopularniejszych brytyjskich kapel, sięgnęli do przeszłości. Gitarzysta wydobył melodię, którą wymyślił biorąc prysznic, zaś wokalista przypomniał sobie o wywalonej do kosza 6 lat wcześniej piosence. W 2009 roku brytyjska organizacja zajmująca się prawami autorskimi poinformowała, że ok. 42% ludzkości słyszało tę piosenkę.


Funky, Funky Xmas - New Kids on the Block
Prawdziwy świąteczny przebój, pochodzący z prawdziwej świątecznej płyty – Merry, Merry Christmas. Nie ma to jak siła boys bandu! Fantastyczny układ choreograficzny, goła klata i funky, funky christmas!


Run Rudolph Run - Lemmy Kilmister, Billy Gibson, Dave Grohl
Cover piosenki Chucka Berry'ego ukazał się w 2008 roku na super świąteczno-metalowym albumie We Wish You a Metal Xmas and a Headbanging New Year. No i śpiewa Lemmy, a jak śpiewa Lemmy, to się słucha.


Step Into Christmas - Elton John
Step Into Christmas jest singlem z 1973 roku. W Wielkiej Brytanii w 2009 utwór ten znalazł się jako dziewiętnasty na liście najczęściej granych piosenek świątecznych. Elton John nigdy się nie starzeje...


X-M@s - Corey Taylor
Piosenka została stworzona na potrzeby akcji charytatywnej The Teenage Cancer Trust, zajmującej się wspieraniem młodzieży chorej na raka. W tekście pan Taylor prezentuje raczej mało optymistyczne podejście do świąt.


Santa Claus Is Coming to Town - Bruce Springsteen
Wesoły bożonarodzeniowy utwór napisany przez Cootsa i Gillespiego. Pierwszy raz została zaśpiewana w radiowym show Eddiego Cantora w 1934 roku. Tradycją jest, że gdy trasa koncertowa Bruce'a Springsteena zbiega się z okresem świątecznym, Santa Claus Is Coming To Town automatycznie wchodzi do repertuaru wykonawcy.


Wonderful Christmastime - Paul McCartney
Piosenka, którą McCartney napisał zupełnie sam i dla siebie (choć w teledysku pokazuje się cały zespół Wings). Utwór stał się na tyle popularny, że szacuje się, iż dostarcza mu rocznie 400 tysięcy dolarów.

KONIEC CZĘŚCI PIERWSZEJ :)

Klaudyna
21 grudnia 2012 - 21:24