4K już niedługo trafi pod strzechy. Szkoda że w na razie tylko w Japonii - Floyd - 1 lutego 2013

4K już niedługo trafi pod strzechy. Szkoda, że w na razie tylko w Japonii

Tegoroczny CES pokazał nam, że świat nie chce już zakładać trójwymiarowych okularów. Tym razem producenci starali się sprzedać nam nowe telewizory dzięki spoglądającemu na nas z każdej prezentacji, sloganowi 4K. Branża łatwo podnieciła się monstrualną rozdzielczością nowej technologii, ale potem przyszło chłodne otrzeźwienie. Skoro standardem dopiero co stało się HD, to ile czasu tym razem będziemy musieli czekać na rozsądną ilość materiałów możliwych do konsumowania w ośmiu megapixelach? Odpowiedź przyszła z Kraju Wschodzącego Słońca i to wcześniej niż się wszyscy spodziewali. Już podczas przyszłorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej Japończycy będą mogli podziwiać każdy, oddzielny włos na nażelowanej głowie Cristiano Ronaldo.

Japoński odpowiednik polskiego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (The Ministry of Internal Affairs and Communications) ujawnił swoje plany dotyczące rozpoczęcia transmisji w standardzie 4K w lipcu 2014 roku co zbiega się z datą rozpoczęcia brazylijskiego mundialu. Wprowadzenie programów nadawanych w nowej jakości, ma wg oficjeli pobudzić nabywców do kupowania nowych telewizorów. Każdy sposób jest dobry pobudzić nasycony do tej pory popyt na nowe odbiorniki, a przy okazji wyciągnąć trochę pieniędzy od klientów, którym FullHD wydaje się zbytnią pixelozą.

Tym samym Japonia wyprzedza liderującą dotychczas Koreę Południową i obejmuje prowadzenie w prestiżowym wyścigu, o to kto pierwszy umożliwi swoim obywatelom oglądanie telewizji w rozdzielczości 4K. Fundusze na tegoroczne, eksperymentalne nadawanie tego rodzaju sygnału zostały już nawet zarezerwowane przez japoński rząd w dodatkowym budżecie na aktualny rok fiskalny, kończący się w 31 marca.

W marcu zostanie utworzona organizacja zajmująca się popularyzacją nowego standardu, a jej członkami mają zostać przedstawiciele telewizji i producentów telewizorów.

To nie koniec doniesień z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jeśli 4K wydaje wam się jeszcze zbyt małą rozdzielczością, to wystarczy poczekać to kolejnej wielkiej sportowej imprezy. Wspomniane przeze mnie wyżej ministerstwo planuje wprowadzenie sygnału nadawanego w technologii 8K, podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Jeśli CR7 będzie reprezentował Portugalię i na tym turnieju, to będziemy mogli sprawdzić czy ma rozdwojone końcówki... 


Jeśli chcecie być na bieżąco z tym co robię w sieci to zapraszam do:

Floyd
1 lutego 2013 - 19:49