4K już niedługo trafi pod strzechy. Szkoda że w na razie tylko w Japonii - Floyd - 1 lutego 2013

4K już niedługo trafi pod strzechy. Szkoda, że w na razie tylko w Japonii

Tegoroczny CES pokazał nam, że świat nie chce już zakładać trójwymiarowych okularów. Tym razem producenci starali się sprzedać nam nowe telewizory dzięki spoglądającemu na nas z każdej prezentacji, sloganowi 4K. Branża łatwo podnieciła się monstrualną rozdzielczością nowej technologii, ale potem przyszło chłodne otrzeźwienie. Skoro standardem dopiero co stało się HD, to ile czasu tym razem będziemy musieli czekać na rozsądną ilość materiałów możliwych do konsumowania w ośmiu megapixelach? Odpowiedź przyszła z Kraju Wschodzącego Słońca i to wcześniej niż się wszyscy spodziewali. Już podczas przyszłorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej Japończycy będą mogli podziwiać każdy, oddzielny włos na nażelowanej głowie Cristiano Ronaldo.

Japoński odpowiednik polskiego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (The Ministry of Internal Affairs and Communications) ujawnił swoje plany dotyczące rozpoczęcia transmisji w standardzie 4K w lipcu 2014 roku co zbiega się z datą rozpoczęcia brazylijskiego mundialu. Wprowadzenie programów nadawanych w nowej jakości, ma wg oficjeli pobudzić nabywców do kupowania nowych telewizorów. Każdy sposób jest dobry pobudzić nasycony do tej pory popyt na nowe odbiorniki, a przy okazji wyciągnąć trochę pieniędzy od klientów, którym FullHD wydaje się zbytnią pixelozą.

Tym samym Japonia wyprzedza liderującą dotychczas Koreę Południową i obejmuje prowadzenie w prestiżowym wyścigu, o to kto pierwszy umożliwi swoim obywatelom oglądanie telewizji w rozdzielczości 4K. Fundusze na tegoroczne, eksperymentalne nadawanie tego rodzaju sygnału zostały już nawet zarezerwowane przez japoński rząd w dodatkowym budżecie na aktualny rok fiskalny, kończący się w 31 marca.

W marcu zostanie utworzona organizacja zajmująca się popularyzacją nowego standardu, a jej członkami mają zostać przedstawiciele telewizji i producentów telewizorów.

To nie koniec doniesień z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jeśli 4K wydaje wam się jeszcze zbyt małą rozdzielczością, to wystarczy poczekać to kolejnej wielkiej sportowej imprezy. Wspomniane przeze mnie wyżej ministerstwo planuje wprowadzenie sygnału nadawanego w technologii 8K, podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Jeśli CR7 będzie reprezentował Portugalię i na tym turnieju, to będziemy mogli sprawdzić czy ma rozdwojone końcówki... 


Jeśli chcecie być na bieżąco z tym co robię w sieci to zapraszam do:

Floyd
1 lutego 2013 - 19:49

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
02.02.2013 06:44
Adrianziomal
😊
Adrianziomal
46
Samael

Ciekawe kiedy 8K trafi do Polski... hehe
Programy przyrodnicze w tym piękne krajobrazy w UHD to nie przelewki. :)

02.02.2013 10:02
odpowiedz
Bazylisheq
103
Konsul

Niech to ktoś przetłumaczy:

"Japoński odpowiednik polskiego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (The Ministry of Internal Affairs and Communications) ujawnił swoje plany dotyczące rozpoczęcia transmisji w standardzie 4K w lipcu 2013 roku są zbiega się z datą rozpoczęcia brazylijskiego mundialu.
"
A i tytuł nie lepszy:
"4K już niedługo trafi pod strzechy. Szkoda, że w na razie tylko w Japonii"

Co się z Wami dzieje?

02.02.2013 10:33
blackhood
odpowiedz
blackhood
79
sentimental fool

Nie wspominając już o tym, że mundial w Brazylii będzie w 2014.

02.02.2013 11:25
Floyd_Karol
odpowiedz
Floyd_Karol
4
Legionista

Poprawione :)
Co masz do tytułu?

02.02.2013 13:51
odpowiedz
Bazylisheq
103
Konsul

Przeczytaj go powoli i zastanów się.

02.02.2013 15:48
👍
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

Phi, ja tam czekam na 64K. No i jak Cristiano Ronaldo ma reprezentować Portugalię na turnieju olimpijskim skoro mogą tam grać piłkarze do 23 lat i można dobrać 3 zawodników powyżej 23 lat, ale już na ostatniej olimpiadzie CR7 zabrakło. Zawsze jak oglądam mecze na olimpiadzie to mało jest tam znanych piłkarzy. Przez to ograniczenie turniej ma mały prestiż. O ile wiem w koszykówce tak nie ma.

02.02.2013 15:55
Wiarołomca
odpowiedz
Wiarołomca
83
Senator

Czyli w 4k w polsce beda nadawac tak mysle ze w 2024

02.02.2013 16:04
odpowiedz
zanonimizowany507985
66
Legend

Przecież dopiero co wyłączają u nas sygnał analogowy w związku z przechodzeniem na cyfrowy odbiór kanałów. Więc, zanim technologia 4K trafi do nas, to pewnie jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie.

02.02.2013 17:14
odpowiedz
Kazioo
86
Senator

Trzeba będzie mieszkania inaczej urządzać :P Standard SD miał za zadanie pokrywać 10 stopni kąta widzenia i często się to zgadzało z realiami, w standardzie HD jest to już 30 stopni, ale niestety większość ludzi (przyzwyczajona z SD?) ma telewizor w takiej odległości, że nie jest to nawet 20 stopni.
Wyobraźcie sobie teraz, że 8K (UDH) celuje w 100 stopni kąta widzenia (np. aktorzy będą mniejszą częścią kadru, więcej zobaczymy otoczenia), więc chyba najmniejszy sensowny telewizor wynosiłby 80 cali. Czy ludzie zaczną masowo się przenosić na projektory? Wątpię.

Większość znajomych twierdzi, ze przesadziłem z ustawieniem TV i że jest o wiele za blisko. Zmierzyłem - pokrywa 28 stopni przy siedzeniu na kanapie. Po co 8K jak ludzie nie potrafią się przyzwyczaić do aktualnego standardu? ;)
To jak ludzie korzystają z full HD przypomina raczej wytyczne standardu 720p.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze