Techland idzie na skróty - Marcus - 7 czerwca 2013

Techland idzie na skróty

Branża gier wideo w naszym kraju jest ostatnimi czasy jedną z lepiej prosperujących. O tym, że produkcje z kraju nad Wisłą są całkiem niezłym znakiem rozpoznawczym mogliśmy przekonać się już dwa lata temu - wtedy właśnie Barack Obama otrzymał od Donalda Tuska drugiego Wiedźmina. Poza CD Projekt RED całkiem przyzwoicie radzą sobie inne studia, m.in. CI Games, People Can Fly (wykupione przez Epic Games) czy też Techland, czyli główny bohater tego tekstu.

Wrocławscy programiści zyskali w moich oczach dzięki dwóm seriom: Call of Juarez oraz Dead Island. Zarówno klimaty dzikiego zachodu, jak i walki z nieumarłymi są dla mnie bardzo łatwo przyswajalne, a Gunslinger (przynajmniej jego demo) to już w ogóle poezja. Ale dzisiaj, zamiast rozpływać się nad tym westernem, skupię swoją uwagę na apokalipsie zombie. Z jednego, prostego powodu: nie podoba mi się, że Techland robi kolejne gry, które korzystają z tego samego schematu.

Riptide w porównaniu do pierwszego Dead Island różnił się właściwie detalami, jednak bez problemu mogę to zrozumieć. Twórcy wyszli z prostego założenia, że dadzą światu grę usprawnioną względem pierwowzoru. I bardzo dobrze, bowiem nie silili się na oryginalność, ani niczego nie przekombinowali. Odpowiednio niska cena w dniu premiery, a także skuteczna kampania marketingowa zapewniły "dwójce" niezłą sprzedaż. Nikt się chyba nie obraził, bo właściwie nie było o co.

Natomiast widząc ogłoszone niedawno Dying Light lekko się wkurzyłem. Sami deweloperzy przyznali, że gra będzie miksem Dead Island i Mirror's Edge. Jasne, na papierze pomysł prezentuje się bardzo ciekawie, bowiem dzieło DICE zyskało pokaźną rzeszę fanów, którzy z wywieszonymi jęzorami czekają na kolejny tytuł z free runningiem w roli głównej. Ale czy Techland szykuje właśnie taki projekt? Czy nie otrzymamy kolejnej wersji DI, wzbogaconej o kilka sekwencji poruszania się i z dodaną nową historią? Odpowiedź poznamy w 2014 roku.

Na koniec zostawiłem Hellraid, czyli następną grę opartą o silnik Chrome Engine. W tym przypadku także mamy do czynienia z pewną zmianą otoczenia - z tropikalnej wyspy gracz przeniesie się do świata bardzo mrocznego. Znowu głównym zadaniem okaże się walka z zombie-podobnymi stworami. A wszystko to w pierwszoosbowej konwencji i gameplayem przypominającym dwa inne tytuły. Chyba wiecie, jakie.

Porównajcie trzy obrazki widoczne powyżej. Moim zdaniem podobieństwa są aż zanadto widoczne. Zarówno Dying Light jak i Hellraid mogłyby być modyfikacjami do Dead Island. A nie będą, gdyż Techland postanowił połasić się na zawartość naszych portfeli.

P.S. Tak, wiem, że istnieje taka seria jak Call of Duty, która co roku generuje ogromne zyski, nie wnosząc w kolejnych częściach prawie nic nowego. Ale czy to działanie godne naśladowania? Ze swojej strony mogę jedynie dodać, iż z całego serca kibicuję Techlandowi i liczę na pewną zmianę w postępowaniu tego dewelopera.

Marcus
7 czerwca 2013 - 18:50
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
07.06.2013 20:43
zanonimizowany579358
105
Senator

Hellraid prezentuje się ciekawie. Szkoda tylko, że przeciwnicy to bezmózgie zombiaki :/ Wolałbym klasycznych przeciwników mrocznego fantasy: szkielety, harpie, orkowie i inne tego typu plugastwo.

07.06.2013 20:45
odpowiedz
zanonimizowany813590
57
Generał

Masz rację,już za dużo zombiaków serwuje nam Techland,ale nie ubolewam nad tym i myślę,że Hellraid będzie sukcesem.

07.06.2013 20:50
raziel88ck
odpowiedz
raziel88ck
153
Reaver is the Key!

Techland się stoczył.

07.06.2013 20:53
odpowiedz
zanonimizowany813590
57
Generał

Akurat moim zdaniem idzie w górę.Ich nowy Call of Juarez Gunslinger okazał się mega grywalną bombą.Fajnie byłoby gdyby stworzyli jakiś inny tytuł,a nie tylko CoJ i zombiaki,ale nie uważam,że się stacza.Jeszcze nie :D.

07.06.2013 21:09
odpowiedz
zanonimizowany577884
45
Konsul

Naprawdę cały czas nie rozumiem co takiego fajnego jest w Dead Island

07.06.2013 22:01
marcus alex fenix
odpowiedz
marcus alex fenix
83
Marcus

Call of Juarez jest dla mnie fajną serią, jedynie The Cartel byl wypadkiem przy pracy. Techland ładnie zrehabilitował się przy pomocy Gunslingera. W polityce Techlandu wkurza mnie jedynie to ciągłe kopiowanie wielu elementów z Dead Island, o których wspomniałem w tekście.

ziutak1 - gra jest spoko, a o tym, czemu tak sądzę, możesz poczytać tutaj: http://gameplay.pl/news.asp?ID=67345

07.06.2013 22:04
Sethlan
odpowiedz
Sethlan
108
!______!

Techland się stoczył. <- powtorze sie, ale Gunslinger to jedna z lepszych gier tego roku (Tymczasowo).

07.06.2013 22:16
SpecShadow
odpowiedz
SpecShadow
82
Silence of the LAMs

Nie za szybko na pisanie o znudzeniu?

Jedni kupują modern shootery co roku, inni takie cuda od TEchlandu. Ja jestem tym drugim.

08.06.2013 00:00
dobryziomal135
odpowiedz
dobryziomal135
64
fizyk

Mam to gdzieś czy wzorują się na Dead Island czy nie. Jeżeli Hellraid i Dying Light będą grami dobrymi to będę zadowolony.

08.06.2013 08:28
A.l.e.X
odpowiedz
A.l.e.X
130
Alekde

Zaczynają zarabiać na zombie jak każdy w branży więc co w tym dziwnego że chcą temat wyeksploatować do końca ? Po prostu kują żelazo póki gorące.

08.06.2013 08:43
ReaLynX
odpowiedz
ReaLynX
34
Hejdasz

Mam ogromną nadzieję, że Hellraid nie będzie Dead Island-em, tylko w innej skórze..
..chociaż nawet, jeśli tak będzie, to Hellraida kupię, bo kocham takie klimaty, a sam gameplay wygląda obiecująco ;)

08.06.2013 10:34
marcus alex fenix
odpowiedz
marcus alex fenix
83
Marcus

ReaLynX - Hellraid również mi się podoba, chociaż do premiery jeszcze pół roku, więc wstrzymam się z osądami, ponieważ gameplayu nie pokazano wiele. Co nie zmienia faktu, że będę przeciwny eksploatowaniu silnika i rozgrywki z Dead Island.

Dying Light to już w ogóle wielka niewiadoma. I cały czas te zombie...

08.06.2013 16:01
😉
odpowiedz
causal/hardcore
41
Pretorianin

Co do Hellraida się nie zgodzę z prostego powodu - TO NIE JEST GRA O ZOMBIE, a umieszczanie jej tutaj to pomyłka. Jacyś tam powstający z grobów ludzie, kojarzący się dość jednoznacznie, to tylko jeden z wielu rodzajów przeciwników. sebogothic - to tak jakby powiedzieć "AC IV prezentuje się ciekawie. Szkoda tylko że to wciąż skakanie po dachach i i proste skradanie :( wolałbym klasyczne dla tamtych czasów walki na morzu, z piratami, karczmami itp.". Obejrzałeś w ogóle gameplay? ;) A co do Dying Lighta jestem niemalże pewny, że to będzie olbrzymie rozwinięcie idei DI. Inaczej Techland straciłby całe zaufanie do graczy. zombie nigdy dośc. Wciąż fajnie się je eksterminuje :)

10.06.2013 15:25
odpowiedz
Maxs
101
Pretorianin

Mnie tam to cieszy :) W Dead Island wkręciłem sie strasznie nawet pomimo poważnego już wieku :)

21.10.2013 21:53
odpowiedz
zanonimizowany619836
71
Generał

@sebogothic
my chyba nie widzielismy tej samej gry..Hellraid ma oprócz zombi ( których ma byc mało w porownaniu do innych bestii podobno) ma mase anttasy stworow i to inteligentnych

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze