Tydzień KotORowy #7 Przyszłość marki - MaKaB - 21 lipca 2013

Tydzień KotORowy #7 Przyszłość marki

Seria Knights of The Old Republic niewątpliwie ma swoje miejsce w historii gier. Wielu fanów zastanawia się, czy i jeśli tak, to w jaki sposób będzie ona kontynuowana w przyszłości. Przyjrzyjmy się możliwościom, potencjalnym wizjom rozwoju.

Na początku przypomnieć należy, że marka Gwiezdne Wojny została w tym roku wykupiona przez Disneya. Nie chodzi tutaj tylko o filmy, a o wszystkie produkty związane ze Star Wars. To przejęcie wpływa więc w sposób niebagatelny także na licencjonowane gry. Drugi istotny fakt jest taki, że Disney doszedł do porozumienia z Electronic Arts w sprawie przygotowania odpowiednich produkcji. Wiemy już chociażby, że DICE tworzy następną część Star Wars: Battlefront, co wydaje się świetnym pomysłem.

Gdy już przedstawiono podstawowe fakty, spróbujmy przyjrzeć się potencjalnym wizjom rozwoju. Jak wiadomo, EA wykupiło BioWare, twórców KotORa 1. Jeśli ktoś miałby przygotować kolejną część, to studio byłoby pierwszym kandydatem. Wylejmy jednak kubeł zimnej wody. KotOR 3 w zaistniałej sytuacji stanowi pomysł niemożliwy do zrealizowania. Podjęcie tego projektu wiązałoby się z zanegowaniem The Old Republic, na którego produkcję (oraz prawdopodobnie marketing) wydano około 200 milionów dolarów, olbrzymia suma.  Niepoprawni optymiści mogliby zasugerować KotORa 3 jako łącznika między jedynką i dwójką, a TORem. W tym wypadku fabuła gra musiałaby się pokrywać z książką Revan, o której pisałem w poprzednim wpisie. Również to jest mało możliwe, wydaje się, że taka produkcja miałaby za małą ilość potencjalnych nabywców względem kosztów, a i po trudnym z biznesowego punktu widzenia TORze nikt szybko nie podejmie się ryzyka stworzenia RPGa, MMORPGa w tych realiach.

Dochodzą jednak informacje, przecieki, że BioWare może być zaangażowane w tworzenie gry ze Star Wars w tytule. Wydaje mi się, że chodzi tutaj o produkcję dotyczącą wydarzeń ze wstępnie zapowiedzianych, nowych epizodów filmowych (ponoć pierwszy scenariusz został ukończony). Disney z pewnością będzie chciał maksymalnie spożytkować szał związany z premierami kinowymi, a przecież produkcje na licencji zwykle sprzedają się z zyskiem nawet, gdy są gniotami (ostatnio np. Kinect Star Wars). Mam pewne obawy, czy Disney będzie chciał zaryzykować z nieco ambitniejszymi, poważniejszymi klimatami, ale póki co jest za wcześnie, żeby o tym prognozować.

Prawdopodobne wizje rozwoju marki Knights of the Old Republic są zatem skromne. Seria komiksowa została zakończona, gadżetów już się nie produkuje, moderzy zrobili kawał dobrej roboty, a teraz przechodzą do innych projektów. Co pozostaje? Wielokrotnie przewijająca się wersja HD, wydania na inne platformy itp.

Niedawno bez większego rozgłosu pojawiła się edycja dedykowana iPadom i co się okazało? Gra ma wciąż wielu fanów, a przecena o połowę na 10. rocznicę sprawiła, że produkcja była jedną z najchętniej kupowanych na iTunesie. Ten mały pokaz popytu może zachęcić Disneya do podjęcia decyzji o szerszych działaniach w tym zakresie, ale obawiam się, że filmy oraz produkty powiązane przyćmią wszelkie inne pomysły. A przecież reedycja HD nie wiąże się z aż tak dużym kosztem, przykład iPadowej wersji pokazał, że inwestycja mogłaby się zwrócić. Przyszłość nam pokaże, czy Disney skusi się na realizację tej wizji.

Wychodząc daleko naprzód, zastanawiam się, jak KotOR będzie odbierany za następne 10 lat. Czy następne pokolenia będą w stanie docenić walory tej gry? Odnoszę wrażenie, że o ile graficzni fetyszyści nie będą mogli wytrzymać 30 minut, to tak osoby nastawione na ciekawy świat, interesujących bohaterów itp. będą czerpać równie wielką przyjemność z rozgrywki. Czas wszystko zweryfikuje.

Tym wpisem kończę KotORowy tydzień. Dziękuję wszystkim osobom śledzącym moje wpisy jak i teksty Jaszczomba. Ufam, że inicjatywa oraz jej realizacja spodobała się Wam, a lektura zachęciła do pogłębienia zainteresowania KotORem, tym niezapomnianym przeżyciem.

Odwiedź i polub mój profil. Znajdziesz na nim wiele ciekawych materiałów, nie tylko z gameplaya.

Tydzień KotORowy #1 Dyskusja o Rycerzach Starej Republiki (poniedziałek)
Tydzień KotORowy #2 Trzeci KotOR na miarę naszych czasów (wtorek)
Tydzień KotORowy #3 Mody godne uwagi (środa)
Tydzień KotORowy #4 „Merchandise” – komiksy, gadżety, figurki (czwartek)
Tydzień KotORowy #5 Potęga, władza, kobiety i ciastka. Uroki ciemnej strony mocy (piątek)
Tydzień KotORowy #6 Książka Revan oraz przemyślenia o Star Wars: The Old Republic
(sobota)
Tydzień KotORowy #7 Przyszłość marki (niedziela)

MaKaB
21 lipca 2013 - 20:25