SteamOS i wielkie kontrowersje z nim związane - RazielGP - 14 grudnia 2013

SteamOS i wielkie kontrowersje z nim związane

Czy SteamOS zdoła wyprzeć Windowsa? / store.steampowered.com

Premiera pierwszej wersji SteamOS nastała dnia wczorajszego, dzięki czemu już teraz możemy wypróbować możliwości wymienionej wyżej platformy. Stworzony przez Valve system został oparty w głównej mierze na linuksie, o czym było już głośno jakiś czas temu. Twórcy z kolei zapewniali, iż ich dzieło będzie posiadało otwartą strukturę. Jednak jak się okazuje, nie wszystkie zapewnienia okazały się takie, jakie być powinny.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że zainstalowanie SteamOS 1.0, opartym na Debianie 7.1 łączyć się będzie z definitywnym usunięciem wszystkich danych na naszych komputerach, ponieważ program nie przewiduje opcji dual-boot. Inna sprawa, że na dzień dzisiejszy brakuje sterowników od Nvidii, czy AMD. Na szczęście producent wprowadził swoje, które niestety obsługują jedynie pecety wyposażone w karty graficzne z rodziny GeForce.

Głośniki z dotykowym ekranem? Nie, to nowy kontroler od Valve

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że mamy do czynienia z wczesną wersją systemu, ale faworyzowanie Nvidii, czy też usuwanie naszych danych, by móc wypróbować owy program, są dla mnie sprawami nie do przyjęcia. Z jednej strony zapowiadano otwartość, a wychodzi póki co na odwrót, gdzie posiadacze komputerów stoją przed dylematem. I to jak wyżej widać - niejednym. Mam tylko nadzieję, że w kolejnych poprawkach Valve obudzi się (byle nie z ręką w nocniku) i na dniach doda wsparcie dla AMD, czy Intela, dodając przy tym opcję dual-boot. Bo jej brak jest w tej chwili największym grzechm twórców...

No może poza olewaniem fanów serii Half-Life, którzy od lat czekają na kontynuację przygód Gordona Freemana oraz Alyx Vance. Oby tylko Valve w przypadku SteamOS nie postanowiło zakończyć prac na takim etapie, na jakim zakończono (w pełni otwarte zakończenie) Episode Two. No i żeby na kolejne, niezbędne jak widać aktualizację nie czekało się tyle czasu, co na Episode Three, bądź Half-Life 3, bo w przeciwnym razie nie wróżę sukcesu ani Steam Machines, ani SteamOS.

Wymagania sprzętowe prezentują się w następujący sposób:

- 64-bitowy procesor AMD, bądź Intel
- Dysk  twardy o pojemności co najmniej 500GB
- Karta graficzna Nvidia (wsparcie dla AMD oraz Intela w późniejszym czasie)
- Obsługa UEFI boot
- Port USB

Polub, zaćwierkaj lub wykop Raziela oraz jego wpisy, jeśli przypadły ci do gustu. Z góry dziękuję za klik.

RazielGP
14 grudnia 2013 - 12:25