SteamOS i wielkie kontrowersje z nim związane - RazielGP - 14 grudnia 2013

SteamOS i wielkie kontrowersje z nim związane

Czy SteamOS zdoła wyprzeć Windowsa? / store.steampowered.com

Premiera pierwszej wersji SteamOS nastała dnia wczorajszego, dzięki czemu już teraz możemy wypróbować możliwości wymienionej wyżej platformy. Stworzony przez Valve system został oparty w głównej mierze na linuksie, o czym było już głośno jakiś czas temu. Twórcy z kolei zapewniali, iż ich dzieło będzie posiadało otwartą strukturę. Jednak jak się okazuje, nie wszystkie zapewnienia okazały się takie, jakie być powinny.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że zainstalowanie SteamOS 1.0, opartym na Debianie 7.1 łączyć się będzie z definitywnym usunięciem wszystkich danych na naszych komputerach, ponieważ program nie przewiduje opcji dual-boot. Inna sprawa, że na dzień dzisiejszy brakuje sterowników od Nvidii, czy AMD. Na szczęście producent wprowadził swoje, które niestety obsługują jedynie pecety wyposażone w karty graficzne z rodziny GeForce.

Głośniki z dotykowym ekranem? Nie, to nowy kontroler od Valve

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że mamy do czynienia z wczesną wersją systemu, ale faworyzowanie Nvidii, czy też usuwanie naszych danych, by móc wypróbować owy program, są dla mnie sprawami nie do przyjęcia. Z jednej strony zapowiadano otwartość, a wychodzi póki co na odwrót, gdzie posiadacze komputerów stoją przed dylematem. I to jak wyżej widać - niejednym. Mam tylko nadzieję, że w kolejnych poprawkach Valve obudzi się (byle nie z ręką w nocniku) i na dniach doda wsparcie dla AMD, czy Intela, dodając przy tym opcję dual-boot. Bo jej brak jest w tej chwili największym grzechm twórców...

No może poza olewaniem fanów serii Half-Life, którzy od lat czekają na kontynuację przygód Gordona Freemana oraz Alyx Vance. Oby tylko Valve w przypadku SteamOS nie postanowiło zakończyć prac na takim etapie, na jakim zakończono (w pełni otwarte zakończenie) Episode Two. No i żeby na kolejne, niezbędne jak widać aktualizację nie czekało się tyle czasu, co na Episode Three, bądź Half-Life 3, bo w przeciwnym razie nie wróżę sukcesu ani Steam Machines, ani SteamOS.

Wymagania sprzętowe prezentują się w następujący sposób:

- 64-bitowy procesor AMD, bądź Intel
- Dysk  twardy o pojemności co najmniej 500GB
- Karta graficzna Nvidia (wsparcie dla AMD oraz Intela w późniejszym czasie)
- Obsługa UEFI boot
- Port USB

Polub, zaćwierkaj lub wykop Raziela oraz jego wpisy, jeśli przypadły ci do gustu. Z góry dziękuję za klik.

RazielGP
14 grudnia 2013 - 12:25

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
14.12.2013 14:41
maciek16180
maciek16180
54
Konsul

O, nie wiedziałem, że nie trzeba się pozbyć innych systemów, żeby to wypróbować. Ciekawe, chociaż to przecież nie jest ostateczna wersja. Poza tym system jest darmowy, więc jakie kontrowersje? Ktoś nie chce testować wczesnej wersji, to nie musi i już.

14.12.2013 14:42
Krysztal
odpowiedz
Krysztal
28
Legionista

nie jest to premiera systemu a jedynie udostępnienie bety powiązane z wysłaniem pierwszych steamboxów do wybranych testerów. Dlatego pojawiły się takie rzeczy jak brak dual-boota (na steamboxie nie masz innych osów) oraz wsparcie jedynie nvidii, w która koputery valve są wyposażone. Valve od razu zaznaczyło, że wsparcie dla intela i AMD pojawi się wkrótce, a za udostępnioną wersję SteamOS powinni zabrać się jedynie ludzie dobrze obeznani z linuksem.
Normalni użytkownicy powinni poczekać, aż system zadebiutuje na początku 2014 roku z obsługą sprzętową każdego producenta i możliwością zainstalowania jako drugi system.

14.12.2013 15:11
odpowiedz
mafioso12
75
Konsul

Brak wsparcia dla sterowników AMD trochę dziwi, ponieważ to właśnie z AMD Valve kilka lat temu nawiązał współpracę dzięki czemu udostępniono aktualizację sterowników poprzez klienta Steam. Na pewno zostanie to szybko poprawione i udostępnione a sam system na pewno bardzo się zmieni do dnia oficjalnej premiery.

14.12.2013 15:28
siwy346
odpowiedz
siwy346
105
addicted to music

Jakie faworyzowanie Nvidii? Jakie kontrowersje?
Przecież to dopiero Beta. Nie mów o tym tak jakby to była konieczność czy ostateczna wersja.
A tymczasem linuksiarze(tudzież inne osoby dla, których pingwiny nie są tajemnicą) ogarnęli jak zrobić dualboota i jak to uruchomić na kartach AMD. Nie jest to czynność prosta ale się da.

14.12.2013 15:32
odpowiedz
Kazioo
86
Senator

"Czy SteamOS zdoła wyprzeć Windowsa?" - Jak niby, skoro nie został nawet zaprojektowany do tego, by być używany na dekstopach? Niestety Valve głośno i wyraźnie mówi: "To jest WYŁĄCZNIE do salonu/telewizora - używajcie Windowsa/MacOS/Ubuntu do Desktopów."

"Users should not consider SteamOS as a replacement for their desktop operating system. SteamOS is being designed and optimized for the living room experience."

"faworyzowanie Nvidii"
LOL. Nvidia jako JEDYNA marka GPU ma wysokiej jakości oficjalne, zamknięte sterowniki na Linuksie. Tu nie ma faworyzowania, to jest sprawa AMD, a NIE Valve. Valve może tylko CZEKAĆ na lepsze sterowniki i AMD zapowiedziało, że wkrótce je udostępnią i że traktują sprawę poważnie.

14.12.2013 15:33
😁
odpowiedz
BloodPrince
123
Senator

Kontrowersyjne oburzenie wersją beta...

14.12.2013 15:37
odpowiedz
Night Prowler
71
Konsul

Sprawdź sobie dokładnie co znaczy termin "otwartość" w świecie oprogramowania, potem możesz go zacząć używać. Jak napisał kolega wyżej dual-boota i uruchomienie na kartach AMD da się załatwić, ale wymaga to trochę roboty i pewnej wiedzy. Poza tym to nie jest wersja ostateczna systemu, Valve cały czas intensywnie go rozwija, a w ich repozytoriach mają ukazywać się regularne aktualizacje.

14.12.2013 16:11
odpowiedz
zanonimizowany861943
46
Generał

Eh.. te wszystkie gry sprzedawane jako alpha/beta, które w rzeczywistości są technicznie ukończonymi grami, tylko z mniejszą ilością contentu/mechanik sporo ludziom w głowach namieszały. No i potem dostanie taki faktyczną betę do ręki i takie są efekty...

Co do sterowników AMD - nie wina Valve'a, że AMD nie chce zrobić porządnych sterowników na Linuksy.

BTW dla pełnej jasności - w instalowanie na swoim komputerze niedokończonych i niewydanych systemów operacyjnych powinni bawić się tylko ludzie, którzy wiedzą co robią - wtedy przynajmniej by nikt nie marudził, że stracił wszystkie dane.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze