Mam to gdzieś? Czy na pewno? #05 - Blizzard to już nie tylko gry. - hongi - 3 maja 2016

Mam to gdzieś? Czy na pewno? #05 - Blizzard to już nie tylko gry.

Film Warcraft: Początek wchodzi do kin 25 maja. Premiera w Polsce odbędzie się 10 czerwca. Tak, proszę Państwa, Blizzard to już nie tylko gry. To także filmy i coraz większa liczba książek. I na tym drugim skupimy się teraz. Skąd taki zamysł? Otóż natknąłem się na kilka informacji, które bardzo mnie ucieszyły i chcę się nimi podzielić. Tak więc, zapraszam na rozmowę o książkach.

Zacznę od polskiego podwórka. Insignis zapowiedział nową książkę od Blizzarda. W związku z nadchodzącą wielkimi krokami premierą filmu Warcraft: Początek zostanie wydana książka pt. Warcraft: Duraton, która będzie bezpośrednim wprowadzeniem do filmu. Autorką jest nie kto inny, a Christie Golden. Nie muszę chyba mówić, że kupuję tę pozycję w ciemno, oczywiście nie z powodu filmu, ale z racji samej pisarki. Christie Golden przekonała mnie już do swojej twórczości za sprawą Starcraft 2: Punktu Krytycznego oraz Starcraft 2: Diabelskiego Długu i ciągle mi mało jej opowieści. Jak na złość, do tej pory nie miałem jeszcze w rękach żadnej jej książki ze świata World of Warcraft, czego mocno żałuję. W przyszłości to nadrobię. Tymczasem premiera książki Warcraft: Duraton nastąpi już 18 maja. Na pewno przeczytam ją przed wizytą w kinie.

http://www.insignis.pl/ksiazki/warcraft-durotan/

Teraz przejdę do trzech informacji ze świata. Pierwsza jest dla młodszych czytelników. Blizzard postanowił wydać książeczki dla dzieci. Firma podpisała umowę z Scholastic, a więc z największym wydawcą książeczek dla dzieci na świecie (film z wywiadem możecie zobaczyć poniżej). Ciekawe, czy któreś z Polskich wydawnictw dziecięcych skusi się na ten pomysł. Traveler będzie opowieścią pełną magii i przygody dla najmłodszych. Pokazując ogromny świata Warcrafta, Blizzard zaczyna wciągać w swoje krainy coraz to młodszych. Dobre posunięcie dla firmy, ale nie wiem, czy dobre dla rodziców. Wszystkiego dowiemy się jeszcze w tym roku, w okolicach świąt Bożego Narodzenia.

Drugą informacją jest pojawienie się na świecie 12 kwietnia nowej książki z serii World of Warcraft o tytule Illidan. Jest to pozycja obowiązkowa dla fanów gry i miłośników mrocznego elfa. Znając polskie realia, tego tytułu możemy się spodziewać nie wcześniej niż w 2020 roku. Już nie mogę się doczekać. A Wy?

http://wowwiki.wikia.com/wiki/World_of_Warcraft:_Illidan

Trzecią informacją ze świata jaram się zdecydowanie najbardziej. Zapowiedziana została nowa książka z uniwersum Starcrafta, dziejąca się tuż po dodatku The Legacy of Void. Pojawią się w niej takie postacie jak: Zagara - nowa królowa szczepu, Valerian Menisk - nowy cesarz Dominium, oraz nie kto inny, a sam władca Protosów - Artanis. Akcja książki ma się dziać na planecie Gystt, gdzie Zagara postanawia założyć nowy Ul i żyć w pokoju i harmonii z innymi rasami. Jednakże planeta Gystt skrywa mroczny sekret, który może zaważyć nad pokojem i doprowadzić do nowej wojny. Mam nadzieję, że wydawnictwo Insignis nie będzie się ociągać z wydaniem tego tytułu. Na innych wydawców raczej nie ma co liczyć. Premiera 15 września.

http://starcraft.wikia.com/wiki/StarCraft:_Evolution

Wracając do stwierdzenia z tytułu, według mnie firma już od dłuższego czasu nie jest producentem gier, a tworzy po prostu popkulturę, która zaraża wszystkie media, od gier zaczynając, poprzez figurki, komiksy, książki i ostatnio filmy. Ja czekam tylko na seriale animowane i gry planszowe. Choć odnośnie do tych drugich, nie jestem pewien, czy przypadkiem już takowe nie istnieją. Przeraża mnie coś innego niezwiązanego z Blizzardem, a nami. Widzę od dłuższego czasu, że książki ratują się, jak tylko mogą, przenikając ze wszystkimi innymi mediami. Mamy książki o filmach, grach, a nawet youtuberach. I dobrze. Jestem za. Szkoda tylko, że coraz mniej ludzi w ogóle czyta cokolwiek. Polacy także. Należy pamiętać, że 63 procent ludzi w Polsce w zeszłym roku nie przeczytało żadnej książki! Przeraża mnie to osobiście szczególnie, gdyż zrobiłem pewien test u siebie w pracy. Wyniki testu nie napawają optymizmem, ponieważ jedynie potwierdziły ogólnodostępne statystyki. W tym miejscu zastanawia mnie co innego. Kto w Polsce czyta książki na podstawie gier? Jeśli są tutaj tacy czytelnicy, dajcie znać w komentarzach, bo czuję się osamotniony :).

Inne teskty z serii Mam to gdzieś:

Targi E3.

Targi Gamescom 2014

Nowości Dota 2.

Prolog do Starcraft 2: Legacy of the Void

hongi
3 maja 2016 - 14:06