Bogodzierżca układa się z demonami, paladyna napędza smutek, głupiec ma wielkie szczęście, a nadmistrz jest niczym bóg. Szalona opowieść, zamknięta w ramach dwudziestościennej kości, pełna smutku, żalu i niespełnienia. Rozpaczliwa, jak szóstka postarzałych dzieci niezdolnych do dorosłości.
Tytuł "Die" wygląda trochę jakby zabrakło w nim "c". Podstawę fabuły stanowią kości do gry (ang. dices). Każdy z bohaterów posiada jedną na wyłączność, a scenarzysta wybór ten dokładnie przemyślał czym dzieli się z nami w obszernym posłowiu. Od razu rzuca nas w ich wir trzymając w zanadrzu bogate back story bohaterów.
Dopracowanie świata i jego unikatowość sprawiają, że komiks potrafi zrobić spore wrażenie. Garściami czerpie z konwencji "Dungons & Dragons", która jest w swej istocie dość naiwna, schematyczna i umowna. Stąd nie trudno o zaskoczenie, gdy odkrywamy w niej dojrzałość i mroczną, psychologiczną głębię.
Kieron Gillen raz to bierze oklepane motywy i ukazuje w zupełnie nowej odsłonie, innym razem robi coś naprawdę szalonego. Trochę jakby pomagał mu, nomen omen, rzut kością. No bo kto wpadłby na pomysł połączenia cyberpunkówy napędzanej magicznymi pastylkami z odpowiednikiem ennisowskiego Kaznodzieji i wrzucenia ich do świata, gdzie arcyłotr może dosłownie kreować światoprzestrzeń?!
Warstwa graficzna ma się nieco gorzej. Dość dobrze spełnia swoją rolę, ale brak mi trochę jakiś bardziej efektownych kadrów czy mocniej zapadających w pamięć projektów. Od strony wizualnej jest po prostu poprawnie, a szkoda. Fantazja Kierona zasługiwałaby na lepszą oprawę.
"Die" jest komiksem o gęstej atmosferze i wyjątkowo szalonej, a przy tym bardzo dopracowanej fabule. Na uwagę zasługuje już sama konstrukcja planu zdarzeń, a pomysł przewodni to jeden z tych, które każą nam zastanawiać się czemu nikt nie wpadł na to wcześniej. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.
Józek Śliwiński
Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik
Seria: DIE
Format: 170x260 mm
Liczba stron: 170
Oprawa: miękka
Polski wydawca: Non Stop Comics
Data polskiego wydania: sierpień 2020
Oryginalna publikacja: czerwiec 2019