Die 1 - komiksowy RPG na poważnie - Nato - 27 września 2020

Die 1 - komiksowy RPG na poważnie

Bogodzierżca układa się z demonami, paladyna napędza smutek, głupiec ma wielkie szczęście, a nadmistrz jest niczym bóg. Szalona opowieść, zamknięta w ramach dwudziestościennej kości, pełna smutku, żalu i niespełnienia. Rozpaczliwa, jak szóstka postarzałych dzieci niezdolnych do dorosłości.

Tytuł "Die" wygląda trochę jakby zabrakło w nim "c". Podstawę fabuły stanowią kości do gry (ang. dices). Każdy z bohaterów posiada jedną na wyłączność, a scenarzysta wybór ten dokładnie przemyślał czym dzieli się z nami w obszernym posłowiuOd razu rzuca nas w ich wir trzymając w zanadrzu bogate back story bohaterów. 

Dopracowanie świata i jego unikatowość sprawiają, że komiks potrafi zrobić spore wrażenie. Garściami czerpie z konwencji "Dungons & Dragons", która jest w swej istocie dość naiwna, schematyczna i umowna. Stąd nie trudno o zaskoczenie, gdy odkrywamy w niej dojrzałość i mroczną, psychologiczną głębię

Kieron Gillen raz to bierze oklepane motywy i ukazuje w zupełnie nowej odsłonie, innym razem robi coś naprawdę szalonego. Trochę jakby pomagał mu, nomen omen, rzut kością. No bo kto wpadłby na pomysł połączenia cyberpunkówy napędzanej magicznymi pastylkami z odpowiednikiem ennisowskiego Kaznodzieji i wrzucenia ich do świata, gdzie arcyłotr może dosłownie kreować światoprzestrzeń?!

Warstwa graficzna ma się nieco gorzej. Dość dobrze spełnia swoją rolę, ale brak mi trochę jakiś bardziej efektownych kadrów czy mocniej zapadających w pamięć projektów. Od strony wizualnej jest po prostu poprawnie, a szkoda. Fantazja Kierona zasługiwałaby na lepszą oprawę.

"Die" jest komiksem o gęstej atmosferze i wyjątkowo szalonej, a przy tym bardzo dopracowanej fabule. Na uwagę zasługuje już sama konstrukcja planu zdarzeń, a pomysł przewodni to jeden z tych, które każą nam zastanawiać się czemu nikt nie wpadł na to wcześniej. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Józek Śliwiński

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik 

Seria: DIE

Format: 170x260 mm

Liczba stron: 170

Oprawa: miękka

Polski wydawca: Non Stop Comics

Data polskiego wydania: sierpień 2020

Oryginalna publikacja: czerwiec 2019

Nato
27 września 2020 - 14:03