Recenzja mangi Poranek ściętych głów 2 - Froszti - 3 marca 2021

Recenzja mangi Poranek ściętych głów 2

Drugi tom serii Poranek ściętych głów, która ukazała się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Hanami, ponownie zabiera nas w realia dawnej Japonii, gdzie wydarzenia historyczne mieszają się z widowiskową i brutalną treścią. Pozycja jest tytułem obowiązkowym dla każdego dojrzałego miłośnika komiksów, który uwielbia samurajskie klimaty i nie boi się mocnej i „krwawej” historii.

Poranek ściętych głów 2, który trafił w moje ręce z księgarni TaniaKsiazka.pl, to kolejna porcja zobrazowanych losów Yamady Asaemona, który odziedziczył po ojcu ważne stanowisko państwowe. Zajmuje się on zarówno testowanym mieczy dla Shoguna, jak i wykonuje zlecone przez władze egzekucje na przestępcach skazanych na śmierć. W przeciwieństwie do innego popularnego dzieła autorów (Samotny wilk i szczenię), nie mamy tutaj nadrzędnego wątku fabularnego, który łączyłby mocniej poszczególne tomiki. Historie mają charakter epizodyczny i większość z nich tak naprawdę można czytać w dowolnej kolejności. W drugiej części na czytelnika czekają cztery opowieści, które obrazują realia okresu Edo, odnoszą się do mitologii i historii Japonii oraz dobrze pokazują przekrój społeczny tamtych czasów. Na dodatek tak jak zostało to już wspomniane, poszczególne rozdziały wypełnione są mocną, krwawą treścią, która nie boi się być również momentami skrajnie wulgarna.

Kazuo Koike w swoim dziele stara się również dobrze zobrazować złożoność głównego bohatera, który jest kimś więcej niż tylko bezdusznym katem. Yamada co prawda odczuwa pewną dozę satysfakcji z wykonywanej pracy, będąc przy tym prawdziwym mistrzem miecza, jednak ogromny wpływ na to ma jego wychowanie i wartości wpojone przez ojca (co dość krótko jest tutaj pokazane). Jest on świadom swoich „grzechów”, dlatego zdecydował, że jego ród zakończy się właśnie na nim. Pokazane są tutaj również różne jego oblicza: stoickość w obliczu wykonywanych egzekucji; dobrotliwość niepozwalająca na niepotrzebne dobywanie miecza oraz wojownika ciągle wierzącego w siłę sprawiedliwości. Każda zaserwowana tutaj opowieść jest więc na swój sposób złożona i można wydobyć z niej zupełnie inne wnioski (zależnie od czytelnika). Zdecydowanie można jednak stwierdzić jedno, drugi tom nie jest równie dobry, jak pierwszy.. jego jakość jest znacznie większa, a kolejne strony pochłania się z gargantuiczną przyjemnością.

Dobry scenariusz nie mógłby się tutaj wnieść na wyżyny swojej jakości, gdyby nie towarzysząca mu świetna oprawa graficzna. Zaprezentowana tutaj mangowa sztuka, jest najwyższych możliwych lotów i powinna ona zachwycić każdego, kto będzie potrafił docenić surowość kreski artysty, która idealnie pasuje do komiksu historycznego. Goseki Kojima potrafi stworzyć nie tylko świetnie prezentujące się postacie (zarówno te męskie, jak i kobiece), ale również ukazać niebywałą dynamiczność niektórych ukazanych tutaj scen.

Nie pozostaje więc nic innego jak tylko stwierdzić, że kolejny raz mamy do czynienia z komiksowym geniuszem, który powinien znaleźć się na półce każdego dojrzałego fana tego rodzaju powieści graficznych. Polecam sprawdzić inne warte uwagi komiksy i bestsellery w księgarni TaniaKsiazka.pl.

Mangowy geniusz w czystej postaci.
Froszti
3 marca 2021 - 10:45