Departament Prawdy 1 - Wiara czyni cuda - Nato - 16 kwietnia 2022

Departament Prawdy 1 - Wiara czyni cuda

Cole Turner należy do ludzi, których trudno jest zdziwić. Na codzień obcuje z płaskoziemcami, antyszczepionkowcami, ludźmi wierzącymi w reptilian czy sfingowanie wyprawy na księżyc. Żeby nim wstrząsnąć potrzeba czegoś naprawdę mocnego. Na przykład dowodów na to, że każda spiskowa teoria w sprzyjających okolicznościach może okazać się prawdą.

James Tynion IV jako punkt wyjścia przyjął pomysł genialny w swej prostocie. Oto świat, w którym wola zbiorowości może kształtować rzeczywistość. Potrzebny jest więc organ, który zatroszczy się o jej stabilność - tytułowy departament prawdy.

Na szczęście dobry pomysł nie stanowi jedynego mocnego punktu komiksu. Pełnokrwiści bohaterowie, świetnie napisane dialogi i wciągająca intryga czynią z tej serii jedną z najciekawszych, jakie ukazują się obecnie na naszym rynku.

Nie bez znaczenia pozostaje w tym warstwa wizualna. Malarskie, sugestywne kadry budują gęstą, nieco schizofreniczną atmosferę. Jest trochę, jak w "Azylu Arkham", trochę jak u Templesmitha, a przede wszystkim – jest bardzo dobrze.

Co dla mnie szczególnie istotne, mimo pewnej dozy chaosu, plansze zachowują znakomitą czytelność. Narracja prowadzona jest płynnie, a twarze pozostają łatwe do zidentyfikowania. W przypadku tego rodzaju stylu można to uznać za rzadkość.

"Departament Prawdy" jest diabelnie wciągającą serią opartą na mocnym pomyśle i zjawiskowo zilustrowaną. Jako swoisty komentarz dotyczący zyskujących na popularności antysystemowych frakcjakcji jest też wyjątkowo aktualny. To komiks mocny, a przy tym świetnie zrealizowany.

Józek Śliwiński

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik 

Format: 170x260 mm

Liczba stron: 152

Oprawa: miękka

Polski wydawca: Non Stop Comics

Data wydania polskiego: luty 2022

Data oryginalnego wydania: marzec 2021

Nato
16 kwietnia 2022 - 18:47