Szybka rozkmina #11 Grasz w poprzednie części? - ROJO - 13 kwietnia 2011

Szybka rozkmina #11 Grasz w poprzednie części?

Szybka rozkmina to cykl mini-felietonów, który oprócz ukazania interesującego zjawiska, gamingowej ciekawostki, śmiesznego filmiku lub ukrytego bonusu -  zaprasza Was do dyskusji na konkretny temat i wzięcia udziału w ankiecie.

Specjalne mega wydania. Pomogą uzupełnić zaległości.

Żyjemy, egzystujemy i gramy w czasach rozmaitych kontynuacji, sequeli, prequeli. Jeśli coś się spodobało, sprzedało, przyjęło – tworzy się do tego kolejną część. Kwestia zrozumiała, naturalna. Odcina się kupony od sukcesu programu, który mocarnie rozpoczął konkretną sagę, cykl, serię lub kreuje porządną gierę od podstaw, która nie jest miałką kontynuacją na siłę, lecz czymś jednolitym, konkretnym, innowacyjnym. Szerzej na ten temat pisałem w osiemnastym odcinku Rojopojntofwiu (Wymarzony sequel). Dzisiaj proponuję zamienić oczekiwanie na uzupełnianie i zadać sobie pytanie, czy sięgamy po poprzednie części jakiegoś tytułu, w które nie graliśmy?

Forever, Forever! A w jedynkę się grało? W jedynkę, NIE w 3D!

Nie każdy przecież musiał rozpocząć swoją przygodę na postapokaliptycznych pustkowiach od pierwszego Fallouta czy podboju kosmosu od Starcrafta z 1997 roku. Kwestia wieku, przegapienia lub ignorancji z premedytacją. No właśnie? Zdarzyło się Wam rozpocząć przygodę z uniwersum jakiejś gry od jej środkowej lub jakiejkolwiek innej części (ale nie pierwszej)? Na pewno. Jak wspomniałem, czynników mogło być wiele. Pytanie tylko, czy dana gra na tyle Was oczarowała, zainteresowała lub urzekła, że postanowiliście cofnąć się trochę w czasie i chwycić po część poprzednią, w którą nie było Wam dane się pobawić?

Czasem zazdroszczę coniektórym, że przegapili jakąś poprzednią część. Mają co uzupełniać. Przed nimi wspaniała zabawa…

Trochę lat już mam i zawsze starałem się grać chronologicznie, jednak kilka razy zdarzyło mi się „zacząć od środka”. Tak było w przypadku drugiego KOTOR-a czy Red Alerta. Po ich przejściu, uświadomiłem sobie, że uzupełnienie zaległości to tylko kwestia czasu. Wiem jednak, że w pewną pierwszą część gry, na której kontynuację czekam – raczej nie zagram. Chodzi mi o Guild Wars. No ale to MMO, więc to coś innego.

Fallout 3. Jestem ciekaw, ilu z Was sięgnęło po cześć drugą lub/i pierwszą, tylko po to, by sprawdzić o co jest ten cały raban z zabiciem klimatu przez Bethesdę.

Niestety, czasem „powrót do przeszłości” jest nam uniemożliwiony lub utrudniony przez kwestie techniczne. Poprzednia część jakiejś gry jest ciężka do zdobycia (bo bardzo stara lub nie wyszła w naszym kraju), odpychająca od strony technologicznej, nie pójdzie nam (mamy konsolę, na której odpaliliśmy sequel, ale za słabego kompa na jedynkę), chodzi na innym systemie operacyjnym niż naszy lub została zrobiona jako exclusive na konkretną platformę, w której nie jesteśmy posiadaniu. Przykładów, ponownie jest kilka. Na szczęście z pomocą przychodzą specjalne reedycje kompatybilne z najnowszymi systemami (GOG, Xbox Live Arcade) lub zestawy wszystkich części w jednym pudełku (miażdżace Kolekcje Wszechczasów Heroes of Might and Magic, Neverwinter Nights i The First Decade).

W tym roku wyjdzie/wyszła masa ciekawych kontynuacji. Niektóre na pewno zamierzacie nabyć. Ciekawe ilu z Was sięgnie po poprzednie części. Pod warunkiem oczywiście, że w nie nie graliście (co w przypadku Diablo III, czy Wiedźmina 2 może być pewną zbrodnią:)

A więc krótka piłka i szybka rozkminka: Gracie w poprzednie, nieznane Wam części jakiejś gry, którą ukończyliście? Jeśli tak, to z jakiego powodu i która podróż wstecz, zapadła Wam najbardziej w pamięć? Żałowaliście powrotu, bo dana gra okazała się kupą, czy żałowaliście, że przegapiliście? A może wogóle lepiej nigdzie nie wracać? Pytania zostały rzucone. Rojo zapodał, Rojo słucha…

P.S. Jeśli podoba Ci się mój Blog, znalazłeś/-aś w nim coś dla siebie (jakiś stały cykl, konkretny dział, itp.) i posiadasz konto na Facebook'u, "Polub go" po prawej stronie pod moim avatarem. Z góry Ci za to dziękuje. Doceniam i pozdrawiam. ROJO

Szybka rozkmina:

#5 Nowe kostiumy w Mass Effect 2 (rozmawiamy o strojeniu Avatarów)

#6 Komiksy połączą Batmany! (rozmawiamy o fabularnych poczekajkach łączących części gier)

#7 Ostatni odcinek "Mody na sukces" (rozmawiamy o serialach tasiemcach)

#8 Azjaci oszaleli (rozmawiamy o szczęściu)

#9 Sprzedajesz co kupujesz? (rozmawiamy o upłynnianiu nabytych dóbr)

#10 Kreujesz na swe podobieństwo? (rozmawiamy o tworzeniu postaci od strony wizualnej)

ROJO
13 kwietnia 2011 - 18:22

Sięgnąłeś/sięgnęłaś po poprzednie części, w które nie grałeś/-aś?

Tak. Było słabo. 5 %

Tak. Było super. 78,2 %

Nie. Nie zamierzam. 4 %

Nie. Ale mam w planach. 2 %

Trudno powiedzieć. 9,4 %

Nie mam zdania. Wszedłem/weszłam z czystej ciekawości. 1,5 %