Razielowa piwoteka | CIECHAN WYBORNE | Cz.20 - RazielGP - 6 lutego 2012

Razielowa piwoteka | CIECHAN WYBORNE | Cz.20

Razielowa piwoteka to cykl opowiadający o rozmaitych browarach, które miałem okazję posmakować. W każdej części zawarte będą suche dane, moje odczucia i specjalny bonus w postaci ankiety. Zapraszam zatem wszystkich zainteresowanych do czytania i komentowania.

Plany dotyczące tego cyklu sięgają kilka części do przodu. Dziś omówię jedno z dwóch w pełni naturalnych, prawdziwie niepasteryzowanych piw. Drugie i zarazem moim zdaniem lepsze, ukaże się dwie odsłony później. Dlaczego tak, a nie inaczej? Ponieważ mam ogromną chęć aby o nich wspomnieć najszybciej jak to tylko możliwe. Dzięki temu zyskacie również i Wy, otrzymując porównanie największych względem siebie konkurentów. Pomiędzy nimi zamierzam wstawić piwo o całkowicie innym gatunku, w celu urozmaicenia mojej piwoteki.

Opakowanie nie robi wielkiego wrażenia. W moim odczuciu prezentuje się ono gorzej, co nie znaczy wcale, że źle niż w przypadku miodowej wersji. Powodem jest kolorystyka i moje subiektywne odczucia. O wzorze rozpisywałem się w przypadku Ciechana Miodowego i swoje zdanie podtrzymuje. Jeśli ktoś nie pamięta, odsyłam serdecznie do 2 części cyklu. ;)

Butelka, butelką, ale ważniejszy jest wygląd samego piwa, a ten jest naprawdę ładny, bo w pełni złocisty. Efekt co prawda psuje gruboziarnista i nietrwała piana, ale efekt końcowy i tak jest niezły. Wyraźnie widać w nim spore nasycenie, które rzuca się w oczy z dużej odległości.

O ile walory wizualne nie powalają, o tyle zapachowe jak najbardziej. Otóż czujemy w nim wyraźny zapach chmielu, drożdży oraz zboża, które wyróżnia Ciechana na tle "niepasteryzowanych" browarów. Mój nos ewidentnie czuję tu naturalność. Wyróżnia ona  opisywane piwo na tle konkurencji i charakteryzuje tym samym Ciechana Wybornego. Nie przedłużając - pachnie bardzo ładnie.

W smaku jest równie charakterystyczne. Niespotykany mi wcześniej posmak wprawił mnie w osłupienie. Do dziś nie potrafię tego rozgryźć, nie mam pojęcia co go powoduje, ale zapewne brak pasteryzacji mocno się do tego przyczynił. Delikatna, chmielowa goryczka jest niezwykle przyjemna dla naszych kubków smakowych, tak samo jak i dostępny w nim słód. Zastrzeżenia mogę mieć co najwyżej do nadmiernego nasycenia, które wręcz "atakuje" nasz język.

Ciechan Wyborne jest z całą pewnością bardzo dobrym, prawdziwie niepasteryzowanym lagerem z kilkutygodniowym terminem ważności. Mimo to, nie powalił mnie na kolana. Dlaczego? Przyczyną jest wspomniany we wstępie inny browar, który przy podobnej cenie, zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu. Można rzec, że jest to bitwa gigantów, w której w moim odczuciu zwycięzyło Piwo Żywe z browaru Amber. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, dlatego zachęcam Was do spróbowania obu i wyrażenia własnej opinii na ich temat.

Masz inne ode mnie zdanie? Super, przecież oto chodzi! Z przyjemnością dowiem się co sądzisz o opisywanym przeze mnie piwie. Wymieniajcie się zatem własnymi doświadczeniami i przygodami! Jeśli macie propozycje odnośnie kolejnych części tego cyklu - piszcie o tym w swoich komentarzach do czego bardzo gorąco zachęcam.

Zapraszam również do wzięcia udziału w ankiecie, którą poniżej widzicie.

Ciechan Wyborne

Cena: ok. 4zł.
Zaw. Alk.: 6.2%
Ekstrakt: 12.1*
Gatunek: Jasne / Lager / Niepasteryzowane

+ piękny, jedyny w swoim rodzaju zapach
+ równie indywidualny i bardzo dobry smak
+ naturalność
+ dobry stosunek ceny do jakości
+ ładna, w pełni złocista barwa
- nadmierne nasycenie
- nietrwała pianka


P.S. Przedstawione ilustracje należą do Łysacka.


RazielGP
6 lutego 2012 - 20:17

Lubisz Ciechana Wybornego?

Tak 64,4 %

Nie 4,1 %

Cenię w nim naturalność 4,1 %

Nigdy nie piłem 27,4 %

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
06.02.2012 21:43
zanonimizowany702455
32
Centurion

W sumie jeszcze nie piłem tego piwa, słyszałem, że jest jednym z lepszych z tej niższej półki.
Ogólnie polecam jeszcze Marcowe, Raciborskie, Portera i Celtyckie.

06.02.2012 22:55
Stalin_SAN
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

Moje ulubione piwo :3 Na 2 miejscu ciechan miodowy uwielbiam ciechany.

06.02.2012 23:05
malyb89
😊
odpowiedz
malyb89
165
Demigod

Widziałem, żę był ostatnio tylko miodowy na sklepie, zrezygnowałem. Miodowe strasznie mnie odrzucają, nawet Cornelius...

Już sobie na czystego ostrze ząbki :)

07.02.2012 01:38
odpowiedz
zanonimizowany6329
89
Generał

[1] - jeśli to jest piwo z niższej półki to które są z wyższej?

07.02.2012 02:11
szarzasty
odpowiedz
szarzasty
87
Mork

Ciechany są chyba troche przeceniane. To po prostu bardzo dobre piwa i nic więcej:) Do niczego sie przyczepić nie można ale znajdą się lepsze browary (jak wlasnie żywe - lepsze niz ciechan) - może oprócz stouta z ciechanowa - bo ten jak narazie jest najlepszym stoutem jakiego piłem z Polski.
No ale ciechana w sumie polecam bo to dobre piwo jest. Wyborne jest w moim rankingu ciechanow gdzies między lagerowym a mocnym.

07.02.2012 13:44
ElMundo.
odpowiedz
ElMundo.
64
Mr Lazy

Najpyszniejszy z Ciechanów - owszem, Żywe też jest bardzo dobre, ale ten Ciechan jak dla mnie jest lepszy. Czekam na opis Krzepkiego - rewelacyjny browar, polecam!

07.02.2012 17:34
raziel88ck
😊
odpowiedz
raziel88ck
153
Reaver is the Key!

antolus22 - Ciechan jako piwo z niższej półki? :O

maly89 - Próbowałeś pszeniczno-miodowego Corneliusa Honig Weizen, o którym kiedyś pisałem? - http://gameplay.pl/news.asp?ID=62527

szarzasty - Wyborne i tak ma kuszącą cenę, zważywszy na jego kilkutygodniowy termin ważności.

ElMundo. - Tak jak pisałem w tekście, wszystko zależy od indywidualnego gustu. ;) Co do Krzepkiego, do tej pory nie spotkałem się z tym piwem.

07.02.2012 19:45
Arvanes
odpowiedz
Arvanes
3
Junior

Po pierwsze trochę nie na miejscu jest porównywanie CW do Żywego. Żywe w przeciwieństwie do Ciechana jest piwem mocnym.
Po drugie CW był kiedyś piwem bardzo dobrym ale obecnie tak naprawdę niczym nie potrafi się już obronić :-) Jakość mocno podupadła. Jest dużo tańszych i lepszych lagerów. Cały czas pomijam koncerniaki.
Po trzecie proces pasteryzacji nie ma w tym wypadku żadnego wpływu na smak gdyż i tak piwo jest filtrowane. Pozbawia się je przez to drożdży, które utrzymują piwo "przy życiu" i z czasem zmieniają jego smak na lepsze :-)
Gdy nie ma niczego lepszego pod ręką jak najbardziej można wypić. Cały czas jest to lepsza alternatywa dla jasnych piw koncernowych :-)

07.02.2012 22:08
raziel88ck
😊
odpowiedz
raziel88ck
153
Reaver is the Key!

Arvanes - Czy ja wiem? Oba mają po 6.2%. Żywe na dodatek jest delikatniejsze w smaku. Przynajmniej dla mnie.

08.02.2012 09:02
Arvanes
odpowiedz
Arvanes
3
Junior

Nie ilość alkoholu stanowi o tym czy piwo jest mocne czy nie. Mówi nam o tym zawartość ekstraktu. Przyjęte jest, że piwa mocne zaczynają się od 13 blg. I tutaj można się zastanawiać. Jeśli piwo ma tyle samo alkoholu zrobionego z mniejszej ilości surowca to jak bardzo musi być odfermentowane ;-) Dlatego właśnie bardziej Ci smakuje Żywe bo jest treściwsze :-)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze