RecBook // 1 // Wiedźmin: Ostatnie Życzenie - RazielGP - 10 czerwca 2012

RecBook // 1 // Wiedźmin: Ostatnie Życzenie

Wiedźmin: Ostatnie Życzenie nie jest zwyczajną książką fantasy. To cykl opowiadań, w których ujęto kilka bardzo ważnych wydarzeń z życia głównego protagonisty, Geralta z Rivii. Świat jaki tu zaprezentowano przedstawia nam średniowieczne czasy z licznymi elementami fantastyki. Nie brakuje zatem księżniczek, rycerzy, magów, smoków jak i innych przedstawicieli tego typu opowiadań.

Twórcą Wiedźmina jest Andrzej Sapkowski, który w latach 80-tych ubiegłego wieku wziął udział w konkursie poświęconym fantastyce. Jego debiutancka powieść została przez jury wyróżniona, dzięki czemu w roku 1986 pojawiła się ona w miesięczniku "Fantastyka". Jako, że przygody białowłosego mutanta zyskały sobie sporą rzeszę zwolenników, AS postanowił dopisać kilka historii i w oryginalny sposób spleść je ze sobą, tworząc wówczas opowiadanie pod tytułem: Ostatnie Życzenie.

To co wyróżnia omawiane uniwersum jest dojrzała i zarazem intrygująca fabuła, która zachęca do dalszego czytania. Oczywiście na tym nie kończą się zalety tego tworu. Do tych można zaliczyć świetnie obmyślone i bardzo rozległe uniwersum, mnóstwo wyrazistych i interesujących postaci, przewijających się w całym cyklu, jak i epickie, często zabawne i oryginalne dialogi. Nie brakuje tu również nawiązań do wielu bajek, baśni, czy też legend, przekształcając i ukazując je w charakterystycznym dla Wiedźmina świecie. Takie zabiegi nie dość, że wprawiają nas w uczucie nostalgii, spowodowanym wspomnieniom z dzieciństwa, to na dodatek są one w pewnym stopniu urzeczywistnione. Na tyle, aby były bardziej wiarygodne od oryginału.

Wykreowany przez Sapkowskiego świat jest brudny, niebezpieczny, pełen różnorodnych przygód oraz często odzwierciedlający naszą smutną rzeczywistość. Nie ma tu jednoznacznego podziału dobra i zła, a postacie pojawiające się w każdym opowiadaniu nie zawsze są tacy, za jakich możnaby ich pierwotnie wziąć. To właśnie ich głębia oraz brak prostolijności powodują zaskakujące reakcje naszego umysłu na końcu każdej przygody. Przedstawione sytuacje również.

Każde wydarzenie ukazuje naszym oczom inną historię, postacie jak i rozwiązanie trudnej sytuacji. Oczywiście nie zawsze wszystko kończy się zgodnie z planem, co dodatkowo u mnie plusuje, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy dana przygoda okaże się happy endem, czy też nie.

Mnie jako amatora książek, który dla przyjemności zaczął czytać jakiś miesiąc temu, bardzo cieszy brak znużenia z mojej strony podczas czytania. Dialogi są ciekawe i w żadnym wypadku nie miałem wrażenia, aby były zbyt długie. Wręcz przeciwnie. Zadowala mnie również fakt podzielenia każdego opowiadania na kilka części, skrzętnie przeskakując do dalszego rozwoju wydarzeń. Wiem, że mam nikłe doświadczenie w omawianej tematyce, ale i tak napiszę o tym, że pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Jeśli już miałem styczność, zazwyczaj z lekturą, to nie wyróżniała się ona swoją budową na tle innych.

Autor: Andrzej Sapkowski
Tytuł:
Ostatnie życzenie
Premiera:
1993
Kategoria:
fantastyka
Ilość stron:
288

RazielGP
10 czerwca 2012 - 18:47