PoKéMoN: Diamond & Pearl - Animowana Moda na Sukces? - RazielGP - 28 lipca 2012

PoKéMoN: Diamond & Pearl - Animowana Moda na Sukces?

Diamond & Pearl to trzecia i niestety nie ostatnia seria przygód Asha i jego przyjaciół w świecie pokemonów. Podobnie jak w przypadku Advanced, tak i tu mamy do czynienia z 4 sezonami. Różnica polega jednak na tym, że nasi bohaterowie wezmą udział tylko i wyłącznie w jednej lidze oraz jednym festiwalu w regionie Sinnoh. Już samo to zapowiada nudę i odstawienie na bok najważniejszego celu młodych trenerów jakim jest zdobycie tytułu najlepszego tenera jak i super koordynatorki. Czy naprawdę jest tak źle jak wynika to z suchych faktów? Cóż, najlepiej w tym wypadku rozbić serial na kilka podpunktów, by następnie podsumować całość omawianej twórczości.

W moim odczuciu nowsze odcinki opierają się na niemal tym samym oklepanym schemacie, co te starsze. Oczywiście pokemony od zawsze były schematyczne, ale tym razem stworzono niemalże identyczną kopię poprzednich rozwiązań. Zdecydowanie brakuje jakichkolwiek tu nowości, bo tych jest tutaj tyle co i nic. O ile Advanced względem pierwszej wersji wprowadziło kilka istotnych rzeczy, o tyle w omawianym anime wszystko sprowadza się do znanych z poprzedników spraw. Mamy więc ten sam irytujący i mega nudny Zespół R, z tą jednak różnicą, iż trójka ciamajdów okazuje się tutaj jeszcze głupsza niż zwykle. Odcinki z nimi związane, składające się na niemal cały serial frustrują bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Oczywiście z paroma wyjątkami, do których zaliczają się chociażby te związane z festiwalem. Jak dobrze pamiętacie w poprzednim wariancie Jessie pod wszelakimi przykrywkami i ksywkami nieudolnie próbowała swoich sił w konkursach pokazowych. Tutaj jest zgoła inaczej. Wprawiona członkini Team Rocket daje sobie nieźle radę, zaskakując tym samym swoim niepowtarzalnym stylem. To, co jednak zwróciło moją szczególną uwagę jest ukazywanie scen z połowy odcinka przed openingiem. Takiego zabiegu wcześniej nie było, ale zapewniam was, że w późniejszych sezonach z niego zrezygnowano. Widocznie nie przypadł on fanom pokemonów do gustu.

Na miejsce May wskoczyła tutaj milutka Dawn, której mama została przed laty super koordynatorką. Jak nietrudno się domyślić, córeczka zaplanowała sobie pójść w ślady rodzicielki i tym oto sposobem bierze udział we wszelakich festiwalowych zmaganiach. Dzięki radom udzielonym przez swojego rodzica Dawn okazuje się być dużo lepiej przygotowaną trenerką niż jej poprzedniczka. Niestety w połowie zmagań napotyka ona na brak weny twórczej jak i braku szczęścia, przez co wielokrotnie jesteśmy zmuszeni do oglądania fali porażek z jej strony. Wygląda to nieco dziwnie i po pewnym czasie widz może poczuć się zrezygnowany takim obrotem spraw. Na szczęście później wszystko idzie w dobrym kierunku. Po drodze spotyka na swej drodze znaną z Advanced May, z którą rywalizuje w konkursie Wallace'a. Oczywiście Ash i Brock również napotykają na swoją byłą towarzyszkę. Wszakże tutaj przemierzają cały region Sinnoh u boku Dawn. Pewnie dużo osób zastanawia się, czy godnie zastępuje ona poprzednie przyjaciółki. Odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ każda z nich prezentuje odmienny charakter i styl. Pewne jest jednak to, że bez trudu można ją polubić, ponieważ jest bardzo sympatyczną osóbką.

I tak oto trójka, a nie czwórka przyjaciół (zabrakło następcy Maksa) spełnia po drodze swoje marzenia. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce bywa różnie... Jak wiadomo, z każdym nowym tytułem nasi bohaterowie zmieniają swoje ciuchy oraz pokemony, zostawiając stare w swoich rodzinnych stronach. Jak więc widzicie mamy tu niemalże to, co w Advanced, czyli nowe ciuchy, nową bohaterkę, pokemony, region, ligę, festiwale, Zespół R oraz nowy pod nazwą G, z niecnymi planami dotyczącymi najpoteżniejszych legendarnych pokemonów w swoim regionie. Generalnie całość z kosmetycznymi zmianami jest niemal zerżnięta z poprzednika. Nie miejscie co do tego wątpliwości. Różnice co prawda są, ale o ile odcinki związane z uwolnieniem przepotężnych kieszonkowych stworów przez złych ludzi w Advanced były wyśmienite, o tyle w tym przypadku czułem w sobie ogromny niedosyt. Zapewne jest to spowodowane zmianą reżysera, który nie zdołał utrzymać wysoko umieszczonej poprzeczki zostawionej przez poprzednika.

Całość niezmiernie mi się dłużyła, a to dlatego, że Ash bardzo rzadko miał okazję powalczyć o odznakę. Na domiar złego w tradycyjny sposób na początku przygód jest cienki jak barszcz. Może trochę przesadzam, aczkolwiek jego nowe stwory nie grzeszą ani siłą, ani tym bardziej sprytem. Dopiero pod koniec wymiatają ukazując swoje liczne zalety. Częstotliwość tych walk jest tutaj tak mała, że widz jest całkowicie wytrącony z głównego celu naszego bohatera. I to na tyle, że ja sam nie czułem w sobie zapału jaki zwykle towarzyszył mi przy zdobyciu przez Ketchuma przedostatniej odznaki. Do samego końca nie czułem tych emocji. Dopiero w trakcie trwania finałów poczułem to, na co tak długo czekałem i co w gruncie rzeczy najbardziej mnie w tym anime raduje... Podobna sprawa dotyczy Dawn i jej przygody ze wstążkami. Twórcy skupili się tutaj za bardzo na bezcelowych przygodach i jatkach z Jessie, Meowthem i Jamesem. Oczywiście końcowka spełniła moje oczekiwania. Może nie do końca, ale byłem z niej zadowolony. Z pokemonów również. W końcu tyle z nich wyewoluowało. Nie zabrakło także pomocy starych wyjadaczy. Szkoda tylko, że nie pojawił się nikt z pierwszej generacji. Zdecydowanie zabrakło mi tu Charizarda.

Czy jestem zadowolony z Diamond & Pearl? I tak, i nie. Z jednej strony całkiem miło ogląda się zmagania naszych bohaterów, z drugiej jednak stwierdzam, iż jest to najgorsza seria w dziejach pokemonów. Brakuje tu istotnych zmian, zaś główne cele odeszły w odstawke ze względu na mało istotne przygody. Zdecydowanie jest tutaj za dużo zapchajdziur, które tylko nabijają liczbę odcinków. Na plus wypadają za to sytuacje związane z największym konkurentem Asha, czyli Paulem, będącym notabene jego całkowitym przeciwieństwem. Podtrzymuje zatem zdanie, iż po pierwszej serii, baa! Po pierwszym sezonie cały serial leci w dół na łeb i szyję. Z każdą kolejną przygodą jest coraz gorzej. Może tego od razu nie widać, ale spadek poziomu jest systematycznie obniżany, przyzwyczajając widza do nieuniknionej klęski.


Polub Raziela jeśli podoba ci się niniejszy tekst. Z góry dziękuję za klik.

RazielGP
28 lipca 2012 - 16:31

Lubisz, bądź lubiłeś Pokemon: Diamond & Pearl?

Tak 58,9 %

Nie 10,5 %

Nie oglądałem 30,5 %

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
28.07.2012 19:33
😱
zanonimizowany737870
70
Legend

Chory, a tu trzy teksty w dzień.

28.07.2012 19:48
kęsik
😉
odpowiedz
kęsik
99
Legend

Witam, to znowu ja i znowu muszę się przyczepić :D

Lubisz, bądź lubiłeś Pokemon: Diamond & Pearl?

Nie wiadomo czy chodzi ci o 3 sezon według numeracji japońskiej czy 10 według amerykańskiej, ale jako, że obok jest logo 10 sezonu amerykańskiego zakładam, że o niego chodzi :D

Na plus wypadają za to sytuacje związane z największym konkurentem Asha, czyli Polem, będącym notabene jego całkowitym przeciwieństwem.

Paulem :)

Zapewne jest to spowodowane zmianą reżysera, który nie zdołał utrzymać wysoko umieszczonej poprzeczki zostawionej przez poprzednika.

Eee według mojego źródła reżyser się nie zmieniał... Reżyserem wszystkich serii jest Yuyama, Kunihiko...

28.07.2012 19:54
raziel88ck
odpowiedz
raziel88ck
146
Reaver is the Key!

kęsik - Poprawię to i owo. Wiesz, że w Czerni i Bieli doszedłem do 30 odcinka? Nie mogę jednak znaleźć tych japońskich: Team Rocket vs. Team Plasma! Part 1 i 2.

Wiesz może kiedy pojawił się 15 sezon w PL?

P.S. Mam na myśli całą trzecią serię, czyli sezony od 10 do 13 włącznie.

28.07.2012 20:16
kęsik
😈
odpowiedz
kęsik
99
Legend

kęsik - Poprawię to i owo. Wiesz, że w Czerni i Bieli doszedłem do 30 odcinka?

Nie wiem :D

Nie mogę jednak znaleźć tych japońskich: Team Rocket vs. Team Plasma! Part 1 i 2.

Nigdy nie zostały wyemitowane. Wtedy było jakieś trzęsienie ziemi w Jap akurat i nie puścili tego nigdy przez co z całego anime całkowicie zniknął Team Plasma.

Wiesz może kiedy pojawił się 15 sezon w PL?

Nie wiadomo, DXD podobno coś już robi i możliwe, że będzie od września ale nie jest to pewna informacja.

P.S. Mam na myśli całą trzecią serię, czyli sezony od 10 do 13 włącznie.

Wiem, wiem ale logo mówi co innego :D Z resztą już ci pisałem, że tu nie zachodzi rozróżnienie pomiędzy serią a sezonem, tylko numeracją JP i USA. W Japonii leci teraz 5 sezon a w Ameryce 15. Do tej pory miałeś głupiego farta gdyż zawsze pierwszy sezon amerykański pokrywał się z nazwą japońską np. właśnie japoński sezon 3 - Diamond & Pearl, 10 amerykański - Diamond & Pearl. Dawałeś wtedy logo amerykańskiego sezonu. Shikashi! Twoje szczęście kończy się dokładnie TU! Teraz mamy w Japonii Best Wishes! a w USA Black & White, tutaj już nie ma takiej zgodności :D

28.07.2012 20:30
raziel88ck
odpowiedz
raziel88ck
146
Reaver is the Key!

Dlatego użyję w następnym tekście nazwy Best Wishes! Na szczęście prędko to nie nastanie, ponieważ zanim skończą najnowszą serię, minie kilka lat.

To ile w końcu Black & White ma odcinków? 48? Wyczytałem gdzieś, że miały być 52, z czego z 2 zrezygnowali. Te całe pokemony dziwne są, a właściwie twórcy. Dlaczego wolą zrezygnować z odcinków, zamiast przesunąć ich premiery?

28.07.2012 20:37
kęsik
😊
odpowiedz
kęsik
99
Legend

Dlatego użyję w następnym tekście nazwy Best Wishes! Na szczęście prędko to nie nastanie, ponieważ zanim skończą najnowszą serię, minie kilka lat.

Dziwne obliczenia. Zakładając, że na jesieni puszczą u nas 15 sezon to do końca roku go przecież skończą. No chyba, że będziesz czekać aż skończą BW2, ale to nawet w Japonii jest liczone jako następny sezon :)

To ile w końcu Black & White ma odcinków?

48. W Jap 50 z dwoma specialami o Brocku i Dawn, niewyemitowanymi w USA. Z tymi dwoma zbanowanymi TR vs TP byłoby 52.

29.07.2012 19:06
Pan P.
odpowiedz
Pan P.
141
022

O, widze, ze tu specjalisci od Pokemonow. Ktora z pokemonowych gier na Nintendo DS jest najciekawsza? Pamietam gry z Pokemonami na GBC i byly nawet nawet, jak na takiego trupa. Czy mechanika ulegla jakimkolwiek zmianom od tamtej pory?

30.07.2012 00:27
kęsik
👍
odpowiedz
kęsik
99
Legend

Ktora z pokemonowych gier na Nintendo DS jest najciekawsza?

Jeżeli miałbym wybrać tylko jedną to trudno stwierdzić. W grę wchodzi tu Platinum, HeartGold/SoulSilver (odświeżone wersje Golda i Silvera z GBC) oraz Black/White. Teraz wychodzi Black 2/White 2, które też wygląda bardzo dobrze.

Czy mechanika ulegla jakimkolwiek zmianom od tamtej pory?

A gdzie tam, mechanika gry jest cały czas niezmienna, i ciągle bardzo dobrze działa.

30.07.2012 10:13
cycu2003
odpowiedz
cycu2003
186
Legend

Nie oglądałem (pewnie z racji wieku już bardziej) ale chyba niewiele straciłem, już pierwszy odcinek był taki sam jak w poprzedniej serii to dałem sobie spokój :)

31.07.2012 22:55
odpowiedz
LukopPL
5
Junior

Dzisiaj ukończyłem sezon 10. Od razu zabieram się za Wymiar Walki. Dlatego też wpisu nie czytałem, komentarzy również, coby sobie nie spoilerować.
Jeśli chodzi o 10. sezon, to przez większość spory zawód, ale pojawiło się parę świetnych odcinków (jak Parostatek), czy ogólnie wątków (Chimchar, Baniri zakochany w Pikachu). Oceniłbym na 6/10. Dużo słabiej niż Battle Frontier, którym byłem oczarowany. Nareszcie bardzo silny Ash, korzystający ze wszystkich swoich Pokemonów. No i zaskakująca propozycja zostania liderem sali.
Równolegle z Diamond & Pearl, patrzę na Black & White. Co mnie martwi - Ash na nowo zdziecinniał. Gdy już wydawał się być dorastającym, młodym facetem, znów go "odmłodzili". Ogólnie jednak podoba mi się styl Czerni i Bieli. Wypierniczyli "wstążki, kokardki", Bóg wie co, a w centrum znów jest Ash, odznaki i łapanie Pokemonów. Fajna jest również transformacja zespołu 'R'.

02.08.2012 11:53
raziel88ck
odpowiedz
raziel88ck
146
Reaver is the Key!

LukopPL - Nic, dodać, nic ująć.

Aha, opisując Diamond & Pearl miałem na myśli całą serię, czyli Diament i Perła, Wymiar Walki, Galaktyczne Bitwy oraz Gwiazdy Ligi Sinnoh. To samo tyczy się poprzedniej zatytułowanej Advanced.

Ja obecnie kończę oglądać Black & White. Jestem aktualnie przy 43 odcinku, ale dwa specjale nie dają mi spokoju. Nie wiem gdzie mogę znaleźć epizodyczne wątku o Brocku i Dawn.

Szkoda tylko, że kolejny sezon w Best Wishes nie jest oferowany w Polsce. Pewnie jest jeszcze lepszy, bo jak wiadomo, nie licząc pierwszej serii, pierwsze sezony kolejnych były najgorsze, dopiero w późniejszych akcja zaczęła się rozkręcać. Na szczęście w Black & White Ash dość szybko staje się lepszym trenerem, to znaczy dość szybko powraca do swej dawnej formy.

kęsik - To Black & White 2 nie będzie 3 sezonem Best Wishes? Gdzie mogę obejrzeć te dwa odcinki o Brocku i Dawn? Już się pogubiłem w tym wszystkim. Black & White 2 to będzie spin-off, a 3 sezon Best Wishes kontynuacją Rival Destinies?

02.08.2012 12:05
kęsik
😱
odpowiedz
kęsik
99
Legend

kęsik - To Black & White 2 nie będzie 3 sezonem Best Wishes? Gdzie mogę obejrzeć te dwa odcinki o Brocku i Dawn? Już się pogubiłem w tym wszystkim. Black & White 2 to będzie spin-off, a 3 sezon Best Wishes kontynuacją Rival Destinies?

1. Jakie Black & White 2? Ameryka jeszcze siedzi w BW Rival Destinies, nie wiadomo jak nazwą 16 sezon. Przechodząc na twój dziwny tok liczenia, Best Wishes! ma tylko dwa sezony. Best Wishes! Season 2 jest już kolejną serią czyli piątą.
2. Nie mam pojęcia gdzie je możesz zobaczyć, Pokemony jako jedyne anime oglądam z polskim dubbem i nie interesowałem się odcinkami po japońsku, zresztą na stronach gdzie można oglądać anime online z polskimi napisami nie ma Pokemonów.
3. Best Wishes! Season 2 to zwykły sequel w stosunku do Best Wishes!, żaden spin-off.

Jak Boga kocham, ledwo na chwilę przeszedłem na twój tok liczenia sezonów, by to łatwo Ci wyjaśnić a już mi czacha dymi... nie wiem jak Ty możesz to ogarniać i trzymać się tego, to zupełnie niepraktyczne.

02.08.2012 12:25
raziel88ck
😜
odpowiedz
raziel88ck
146
Reaver is the Key!

kęsik - Cóż, w poprzednich seriach było z tym łatwiej. Te odcinki o Brocku i Dawn obejrzałbym nawet po japońsku. Nie mogę uwierzyć w to, że Best Wishes składa się z 2 sezonów. To strasznie mało. Mam nadzieję, że w Best Wishes 2 Ash nagle nie osłabnie i nie wymieni znowu swoich pokemonów.

Tak, czy inaczej zostawiam poki w spokoju, bo prędko nie obejrzę 15 sezonu. Skończę 14 i bye. Zajmę się Naruto: Shippuuden, obczaję 30 nowych odcinków i też bye, bo kolejnych nie ma. Prawdopodobnie dam sobie spokój z anime na jakiś czas.

02.08.2012 12:45
kęsik
😱
odpowiedz
kęsik
99
Legend

Mam nadzieję, że w Best Wishes 2 Ash nagle nie osłabnie i nie wymieni znowu swoich pokemonów.

Przed ligą? Nie, teraz znowu zacznie koksić :D Chodzą pogłoski, że jeszcze przed ligą, w trakcie turnieju, który teraz leci pokona mistrza regionu :)

Zajmę się Naruto: Shippuuden, obczaję 30 nowych odcinków i też bye, bo kolejnych nie ma.

No wiesz, w JP nowy odcinek wychodzi co tydzień... no właśnie muszę zaraz zobaczyć czy już dzisiejszy odcinek Naruto jest...

Prawdopodobnie dam sobie spokój z anime na jakiś czas.

Pfuuu, ja już mam ponad 200 serii za sobą i nie daje sobie spokoju :D

13.11.2012 17:43
CyberTron
odpowiedz
CyberTron
93
Imperator Wersalka

Angry birds to gra dla casuali, ale bajkowe potworki to serial dla mężczyzn...

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze