Biblioteczka Gracza #22 - recenzja opowiadania - Przełamanie (Broken Wide) - hongi - 21 stycznia 2017

Biblioteczka Gracza #22 - recenzja opowiadania - Przełamanie (Broken Wide)

Ku mojej wielkiej uciesze, udało mi się w pracy przeczytać kolejne opowiadanie z uniwersum StarCrafta. Brawo ja! Tym razem na ekranie mojego telefonu. Muszę w tym miejscu oddać honor temu urządzeniu. Takie krótkie opowiadania są po prostu stworzone do czytania tam, gdzie popadnie. Zapraszam na Biblioteczkę Gracza, w której krótko opowiem o Przełamaniu (Broken Wide).

Od dłuższego czasu zmagam się z książkami Blizzarda. Do ogarnięcia wszystkich pozycji (przynajmniej wydanych w Polsce) wciąż jeszcze dużo mi brakuje. Na razie jednak się nie poddaję i systematycznie przedstawiam Wam na łamach Gameplaya moje przemyślenia odnośnie do dodatkowych opowieści stworzonych na podstawie samej gry. Trzecim opowiadaniem jest „Przełamanie” Camerona Daytona. Obok Kameleona i Statku-Matki, tekst ten nakreśla nam kolejną jednostkę pochodząc z gry StarCraft 2: Wings of Liberty. Będą nimi bardzo wybuchowe i niebezpieczne stworzenia o nazwie Tępiciele (Baneling).

Opowiadanie napisał Cameron Dayton, który ma na swoim koncie kilka krótkich opowiadań dla Blizzarda, w tym krótki komiks opowiadający losy Sary Kerrigan, tuż przed dodatkiem Heart of Sworm, pt. StarCraft: Kerrigan - Hope and Vengeance #0. Komiks jest darmowy i dostępny na stronie internetowej gry. Autor pomagał przy powstawaniu wszystkich światów firmy w tym Warcrafta oraz Diablo. Obecnie nie pracuje on już jednak dla Blizzarda. Jego najnowszym samodzielnym projektem jest książka Etherwalker.

Opowiadanie Przełamanie jest zapisem rozmowy kapitana Serla Gentry z szeregową Maren Ayers, która jest sanitariuszką ze sto dwudziestego ósmego plutonu. Ich rozmowa zaczyna się bardzo wolno, by w miarę postępu dotrzeć do wielkiego wybuchowego finału. Sanitariuszka opowiada, co wydarzyło się na Soronie, jałowym górniczym świecie, gdzieś pomiędzy gwiazdami. Bohaterka wraz z plutonem wyruszyła z pomocą do niewielkiej kolonii pomiędzy skałami, która broniła się nieustanie przed atakami Zergów. Przez pół roku oddział Ayers pomagał bronić placówki. Pomimo wielokrotnego wysyłania sygnałów alarmowych, żadna kolejna pomoc nie nadciąga z Dominium. Bohaterka opowiada również o swoich problemach wychowawczych i emocjonalnych dotyczących ojca. Sanitariuszka ma we krwi myślenie naukowca, które pozwala jej dostrzec i rozszyfrować zachowanie Zergów. Czy to pomoże, by uratować placówkę przed Zergami? Tego nie zdradzę. Wolę, byście sami się przekonali.

To krótkie opowiadanie w sprawny sposób opisuje nową jednostkę Zergów i pokazuje, jak mogło wyglądać w rzeczywistości powstanie takich potworów. Finał, jak to już w wypadku tych opowiadań, jest satysfakcjonujący. Długość tekstu nie powinna odstraszać. Cała historia została zawarta na ledwie piętnastu stronach. Na telefonie wydaję się to o wiele mniej. Sam tekst ukazał się 5 marca 2010 roku na stronie internetowej. I od tego czasu nadal tam jest. Warto sięgnąć, nawet na urządzeniu mobilnym.

Podsumowując, „Przełamanie” to kolejne świetne krótkie opowiadanie, przedstawiające nam w sumie nie jedną, a dwie jednostki – Tępicieli Zergów oraz Sanitariuszy Terran. Główna bohaterka jest fajna, pokręcona w ten dobry, jak i zły sposób. Tekst bardziej przypomina pierwsze opowiadanie pt. „Kameleon” i podobnie zaskoczy Was pozytywnie. Serdecznie polecam.

Link to angielskiego opowiadania znajdziecie tutaj.

Link to polskiego opowiadania, które ja bardziej preferuję, znajdziecie tutaj.

Inne książki o StarCrafcie:

Starcraft: Krucjata Liberty`ego

StarCraft: W Cieniu Xel’Nagi

StarCraft: Nim Zapadnie Ciemność

StarCraft2 : Punkt Krytyczny.

StarCraft II: Diabelski Dług

Inne komiks o StarCrafcie:

StarCraft: Frontline tom 1.

Inne opowiadania z uniwersum StarCrafta:

1. Kameleon

2. Statek-matka

hongi
21 stycznia 2017 - 11:16