Subiektywne TOP 13 zwiastunów do gier - ROJO - 26 lutego 2011

Subiektywne TOP 13 zwiastunów do gier

Potrafią równie dobrze zmiażdżyć, wzruszyć, zachęcić, zaszokować, dodatkowo napalić na oczekiwaną grę, co odstraszyć, zawieść oczekiwania czy ostudzić nasz zapał. Nierzadko są pierwszą informacją/nowinką/newsem na temat, w żaden sposób do tej pory nie zapowiedzianej gry. Potrafią być prawdziwymi wizualnymi, dźwiękowymi, muzycznymi perełkami. Czasami specjalnie się je tworzy w formie filmiku lub są zwyczajnym zlepkiem co ciekawszych in-gejmowych scen lub filmików przerywnikowych.  Zawsze budzą jednak jakieś emocje. Takie są właśnie trailery do gier. Podzieliłem się z Wami jakiś czas temu swoimi ulubionymi teledyskami oraz tapetami z gier. Swoje dwanaście groszy dorzucił również fsm zestawem wybranych, najciekawszych w/g niego gamingowych introdukcji. Pora więc na zwiastuny. Poznajcie moją, subiektywną listę TOP 13. Zapraszam.

Czasami wychodzi nawet kilka trailerów (Bulletstorm) do jednej gry. Prezentują różne aspekty, przedstawiają rozmaite sceny, intra,  fragmenty gameplay'a czy filmów przerywnikowych. Ostateczny zwiastun zazwyczaj jednak miażdży. Każdy coś o samej grze mówi, coś ujawnia. Nierzadko sprytnie i bezczelnie wybiera co ciekawsze smaczki, które są jedynymi atrakcyjnymi elementami gotowej i wypuszczonej już gry (przykład: opinia eJay'a o zwiastunie do Skyline ).  Marketing i reklama. Ot co. Trudno jednak winić odpowiedzialne za to osoby. Taka ich praca. Do swojego zestawienia wybrałem trailery, które najbardziej mnie urzekły, oczarowały, zafundowały zastrzyk adrenaliny, przyspieszyły bicie serca. Czasem wręcz wzruszyły, zmusiły do refleksji. Po prostu zostały przeze mnie zapamiętane. Zaistniały.  Zawsze z wypiekami na twarzy pokazywałem je znajomym graczom, którzy wiedzieli o co kaman lub osobom twierdzącym, że pasja, którą wybrałem jest nic nie warta, że nic nie znaczy w branży rozrywkowej. Po takim seansie zazwyczaj zmieniały zdanie, przyznając mi rację, że dobry trailer do gry potrafi zmieść równie skutecznie co wyborny filmowy zwiastun. Że gry komputerowe/konsolowe to dzieła sztuki, nowa forma kultury potrafiąca oczarować niczym epicki, kultowy film czy bestsellerowa książka.

Przed Wami lista TOP 13 trailerów według Roja. Przypomnicie sobie stare perełki, raz jeszcze zobaczycie także najświeższych wymiataczy. Będą zwiastuny stworzone od podstaw, filmiki bez jakiegokolwiek zaimplementowanego gameplay'a oraz te, prezentujące najlepsze jego fragmenty. Pokaz głównie pecetowy, albowiem jest to moja podstawowa platforma do grania, za co konsolowców - z góry przepraszam. Czym głównie kierowałem się podczas wyboru? Muzyką, rozmachem i narracją. Polecam dany filmik, o ile to mozliwe - odpalić w HD na Full. No to jedziemy!

13. Borderlands

Super nuta, ciekawa forma przedstawienia dostępnych w grze profesji, dynamiczny i efektowny montaż scen. Chaos, ostra jazda i bezlitosny cell-shading!

12. Command & Conquer: Red Alert

Filmik będący w prawdzie intrem, lecz pojawiał się również jako pełnoprawny zwiastun. Klimatyczny, spokojny początek perfekcyjnie kontrastuje z mocarnym wejściem piosenki Hell March. Ciekawy wstęp do fabuły wspaniałej, kultowej już gry.

11. Hellgate: London

Postapokaliptyczna sceneria, demoniczna obsada, kozackie sceny walk, mroczna rozpierducha. Gdyby tylko sama gra chodziła jak ten trailer. Ech...

10. Empire Earth III

Siła tego trailera tkwi przede wszystkim w świetnym montażu płynnych przejść pomiędzy epokami. Mocny zwiastun do słabej gry. Bywa.

9. Warhammer 40.000 Dawn of War

Kto wysyła żołnierzy na walkę z przeważającymi siłami Orków atakującymi z samego wzgórza? Olać sens, skupmy się na wykonaniu. Epicki bój, poświęcenie, odwaga. Intrygujące piękno krwawych walk i urzekające scenerie w tle. For the Emperor!

8. Star Wars: The Old Republic

Rozmach, olśniewające detale, obłędne wykonanie, czyli krótka historia epickiej konfrontacji granatu z mocą. Mocny trailer dla mocnych fanów. Enjoy!

7. Deus Ex: Human Revolution

Cyberpunk, wszczepy, mechy i charyzmatyczny Adam Jensen. Oprawa graficzna równie klimatyczna i inspirująca co muza w tle. Udany odlot. Lepszy niż ten Ikara.

6. Call of Duty: Black Ops

Bardzo oryginalny pomysł na trailer. Nie pokazujący samej gry, lecz ujawniający co program zaoferuje. Interesujące socjologiczne przedstawienie (There's a soldier in all of us), bezbłędnie uzupełnione zapadającym w pamięć kawałkiem Stonesów: Gimme shelter. Nieważny kolor skóry, zawód, wiek czy płeć. Bawić może się każdy. Przy trailerze, jak i  grze.

5. Dragon Age: Origins 1

Czekałem na tę grę jak diabli. Gdy zobaczyłem trailer - oszalałem. Mrok, zło, tajemnicza otoczka i perfekcyjna rozpierducha w stylu filmu 300. Nie miałem wątpliwości, iż wreszcie w erpegu otrzymam dorosły, konkretny, krwawy świat z wyrazistymi postaciami.

4. Dragon Age: Origins 2

Ponownie Dragon. Trailer dłuższy, bardziej złożony, więcej ukazujący od poprzedniego. Fantastyczny montaż i genialne sceny batalistyczne podkręcone mocnym kawałkiem Mansona: This Is The New Shit. Jednych zniesmaczył, zbulwersował - mnie oczarował i pozytywnie zniszczył.

3. Gears of War 3

Utwór do dziś funduje mi dreszcze (Sun Kll moon - Heron Blue). Świadomość co się stało z postaciami, które mija bohater – przejmuje tragedią, a jednocześnie zachwyca swoją otoczką. Mówiąc krótko: bohaterska dynamika kontra ponura statyka.

2. Dead Island

Obecność tego zwiastuna na liście nie powinna nikogo dziwić. Podbił świat, urzekł wszystkich, zawojował media. Nie chodzi już nawet o bezbłędną oprawę graficzną, ściskającą za serce muzykę czy oryginalny montaż w stylu Memento, lecz o to, że trailer potrafi wzruszyć. Wzbudzić nieopisane wręcz emocje. Obłędna walka ojca o bezpieczeństwo rodziny, zachowanie matki podczas "przerodzenia" się córki czy końcowe, wspólne pamiątkowe zdjęcie podkreślające tragizm sytuacji. Ryczałem. Przy zombie kurna ryczałem!

1. Mass Effect 2

Człowiek oglądając ten trailer czuł, że czekać go będzie ważna, epicka, niezapomniana przygoda. Łapiący za serce głos narratora, perfekcyjnie dobrane fragmenty rozgrywki i podkreślająca całą ucztę dla zmysłów - muzyka. Podobnie jak w przypadku poprzedniego - coś sprawiło, że się wzruszyłem i zapamiętałem ten zwiastun na całe życie.

Z dobrymi trailerami bywa tak, że z jednej strony dodatkowo napalają na to, na co czekamy, z drugiej: uświadamiają nam ile jeszcze musimy czekać, aż od oglądania przejdziemy do upragnionego grania. Z reguły dostawałem to, co zostało mi w zwiastunie zaprezentowane. Czasem lubię do nich wrócić i przypomnieć sobie jak wspaniałej gry/przygody dotyczyły. Mam świadomość, że zaraz wytkniecie mi pewne braki na liście, uświadamiając mi, że: O cholera! Jak mogłem o tym zapomnieć!? Bywa. Nie jest łatwo przypomnieć sobie wszystkie zwiastunowe perełki. Te wymienione, od razu przyszły mi na myśl, co musi o czymś świadczyć, prawda? Moją listę poznaliście. Pochwalnie się Waszą. Zapraszam i zachęcam. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

P.S. Jeśli podoba Ci się mój Blog, znalazłeś/-aś w nim coś dla siebie (jakiś cykl, stały element, itp.) i posiadasz konto na Facebook'u, "Polub go" po prawej stronie pod moim avatarem. Z góry Ci za to dziękuje. Doceniam i pozdrawiam. ROJO

Inne moje zestawienia:

Moje ulubione teledyski

Najciekawsze kostiumy postaci z gier

Moje ulubione tapety z gier

Moje ulubione zwiastuny do gier

ROJO
26 lutego 2011 - 09:04