Plebiscyt na gry dekady. Co nominować #2007 - Cayack - 29 sierpnia 2011

Plebiscyt na gry dekady. Co nominować #2007

Witam w siódmym już odcinku z cyklu Plebiscyt na gry dekady. Co nominować #20xx. Do końca już niedaleko, ale wciąż można znaleźć jakieś niezłe tytuły, które nie trafiły do czołowej dziesiątki swojego roku w plebiscycie na gry dekady. Wyszło mi krócej niż ostatnio, może Wy coś zaproponujecie? W każdym razie, rzućcie okiem.

Command & Conquer 3: Wojny o Tyberium

Jedna z najlepiej ocenianych gier z serii Command & Conquer. Tytuł ten był łakomym kąskiem, ponieważ łączył nowoczesną oprawę z rozwiązaniami, do których przyzwyczajeni byli starzy wyjadacze. Tak jak w pierwszej części serii znów stawaliśmy do walki między GDI oraz NOD, w potyczkach o dominację i Tyberium. Rozbudowywanie bazy, pozyskiwanie surowców, wreszcie bitwy - wszystko przynoszące taką jak dawniej satysfakcję. Powróciły też przerywniki filmowe,w których wzięli udział znani i lubiani: Michael Ironside, Josh Holloway, Joseph D. Kucan.

Nominuj!


 Neverwinter Nights 2: Maska Zdrajcy

Pierwszy oficjalny dodatek do Neverwinter Nights 2. Akcja gry zaczynała się tuż po finałowej walce z podstawowej wersji, a w dodatku mogliśmy sterować tym samym bohaterem (jednak znacznie odmienionym...), co w podstawce. Bohater i czas były te same, jednak lądowaliśmy w zupełnie innym miejscu - oddalonym o wiele kilometrów od Wybrzeża Mieczy Rashemenie. Maska Zdrajcy dodała do gry nowe potwory, bronie, zaklęcia, klasy, oraz jak już wspomniałem - lokacje. Jednak ważniejszą nowością był klimat gry, różniący się od tego z podstawki. Niektórzy gracze są zdania, że coś podobnego widzieli ostatnio w Planescape: Torment. Myślę, że dla wielu osób samo to jest wystarczającą rekomendacją.

Nominuj!


 Overlord

Overlord zasługuje na uwagę z kilku względów. Po pierwsze: w niewielu grach mamy okazję kierować złym bohaterem, gdzie każda podjęta przez nas decyzja ma wariant zły albo gorszy. Po drugie - niewiele gier tak dobrze operuje czarnym humorem, dając graczom wiele okazji do (u)śmiechu. Po trzecie - tytuł ten jest parodią z wielu znanych z książek i filmów postaci, przerysowując ich najbardziej charakterystyczne cechy. Wreszcie po czwarte - umiejętnie łączy wyzwanie dla zręczności, jak i dla intelektu, oferując walkę i zagadki. Overlord nie kroczy sam - do pomocy ma zastępy diablików, bardzo pociesznych w swojej niezdarności i nieustępliwości stworzeń. Gra nie zdobyła z miejsca list bestsellerów, była jednak w swojej inności interesującą propozycją. Nie każdy Overlorda ukończył, jednak większość graczy miło go wpomina.

Nominuj!


Supreme Commander

Total Annihilation był niezwykle popularnym RTSem, który jednak nie doczekał się kontynuacji. Supreme Commander to w pewnym sensie jego duchowy spadkobierca. Do wyboru dostawaliśmy trzy frakcje i wygodne narzędzia do sterowania tak na polu bitwy (które urzekały skalą), jak i w trakcie rozbudowy bazy - w tym procesie gra pozwalała na pewną dowolność i swobodę wyboru. Co więcej, część zadań - jeśli chcieliśmy - mogła wykonywać za nas sztuczna inteligencja. Kilka poziomów oddalenia mapy pozwalało na swobodne ogarnianie tego, co się na niej działo. Zabawa w Supreme Commander starczała na długo. Poza trzema kampaniami czekał jeszcze tryb multiplayer.

Nominuj!


 Team Fortress 2

Gra będąca elementem składowym zestawu The Orange Box, razem z Portalem i Half-Life 2. Sieciowa strzelanina, jednak jakże inna od większości znanych tytułów. Spotykana najczęściej realistyczna grafika i poważne podejście ustąpiło miejsca rysunkowej stylizacji i potraktowanie  tematu z dystansem i humorem. Do wyboru gracze dostali aż dziewięć różniących się klas postaci, a umiejętne wykorzystywanie zdolności każdej z nich znacznie ułatwiało zwyciężanie potyczek. To wszystko razem złożyło się na sukces Team Fortress 2, który to wciąż cieszy się sporą popularnością.

Nominuj!


To tyle na dzisiaj, jeśli pominąłem coś istotnego (a coś tam mi chodzi po głowie), dajcie znać. Zapraszam do dyskusji i wspominek. Kolejny odcinek - już niebawem.

Poprzednio: 

Plebiscyt na gry dekady. Co nominować #2001 / #2002 / #2003 / #2004 / #2005 / #2006

Strona główna:

Plebiscyt na gry dekady 2001-2010

Cayack
29 sierpnia 2011 - 19:18