10 z Głowy #07... Najbardziej rozpoznawalnych utworów muzycznych z konsoli NES/Pegasus/Famicon. - hongi - 3 maja 2015

10 z Głowy #07... Najbardziej rozpoznawalnych utworów muzycznych z konsoli NES/Pegasus/Famicon.

Nie wiem jak wy, ale ja mam czasami tak, że jak usłyszę gdzieś melodię, kawałek, - w radiu, telewizji, jako dzwonek czyjegoś telefonu - który podświadomie znam, ale nie jestem wstanie sobie przypomnieć, co to, i im bardziej się staram przypomnieć, tym ciężej mi to idzie. Podobnie mam, gdy oglądam recenzję lub filmik na youtubie i w tle słyszę znajomy fragment z gry, który za chiny ludowe nie mogę dopasować do konkretnego obrazu. Ale nie mówmy więcej o mnie i mojej pogłębiającej się starczej demencji. Kolejny odcinek 10 z Głowy… przed wami i pozostajemy w świecie retro, a dokładnie w uniwersum starych gier, stworzonych w niezapomnianej grafice  8-bitów. Tym razem mam do przedstawienia dziesięć utworów, które w dzieciństwie tak wryły mi się w psyche, że pomimo problemów z pamięcią, nie zapomnę ich - chyba - nigdy. Zapraszam na 10 z Głowy... Najbardziej rozpoznawalnych utworów muzycznych z konsoli NES/Pegasus/Famicon.


10. The Legend of Zelda

Wielu z nas, swoje przygody z grami, rozpoczęło od gry The Legend of Zelda. Była to jedna z tych produkcji, która obiecywała odwiedzenie przeróżnych krain, stoczenie niesamowitych walk z najstraszniejszymi wrogami i odkrywaniu masy sekretów. No i oczywiście uratowanie tytułowej księżniczki. Do tego muzyka stworzona przez Koji Kondo, nigdy się nie nudziła i nie męczyła podczas długiego przebywanie w świecie Zeldy. Autor ściśle współpracuję z firmą Nintendo i dla tego dużo jego prac można posłuchać w takich seriach, jak Mario Bros, Star Fox, czy kolejne odsłony The Legend of Zelda. Kompozytor pomimo wielu lat na karku, nadal komponuję muzykę do gier. Ostatnio pracował przy takich grach jak Mario Party 10 oraz Super Smash Bros. Dlaczego wybrałem utwór Overworld na miejscu dziesiątym, gdyż kojarzy mi się w obietnicą wielkiej przygody. Chyba znów odpalę sobie grę i spędzę z nią trochę czasu.


9. Double Dragon

Chodzone bijatyki 2D, mają długą historię. Wywodzące się z ciemnych, pełnych spoconych dzieciaków, salonów gier, gdzie pod obłażącymi z farby ścianami, stały w szeregu automaty arcade. Nintendo wprowadzając swoje konsole do naszych domów, zapoczątkował wieczorowe spotkania i wspólne próby przechodzenia tych właśnie gier. Dobrze pamiętam jedną z nich. Double Dragon zawładnął moim światem i pomimo ogromnych trudności z przejściem kilku poziomów, nieustannie naparzałem z kolegami przeciwników. Gra pomimo kontrowersyjnego (kultowego) początku, zostały nie tylko zapamiętana za gameplay, ale także za muzykę. W momencie odpalenia gry i ukazania się Title Screen, mój mózg za każdym razem eksploduję. Odpowiedzialnym jest Kazunaka Yamane, który głównie przez lata pracował właśnie nad muzyką do całej serii Double Dragon. Chwali mu się to i to bardzo.


8. Batman

Batman jest jednym z najlepszych superbohaterów wszechczasów. Nie tylko z powodu całego mrocznego klimatu (który kocham) ani z powodu tego, że nie posiada żadnych specjalnych mocy, w sumie także nie przez swoich wrogów (choć tutaj mogę się bardzo mylić), ale przez to, że jest człowiekiem z zasadami. Gra Batman, zaszła mi za skórę i wkręciła się w pamięć, gdyż była to pierwsza gra, w której bezpośrednio mogłem skopać tyłek Jokerowi. Muzykę to gry napisał Naoki Kodaka i stworzył coś naprawdę genialnego. Utwór z pierwszego i piątego levelu, zasłużył sobie na miejsce ósme.


7. Castlevania

Na miejscu siódmym uplasował się utwór z pierwszej części Castlevanii o nazwie Wicked Child. Cała gra ma swoje momenty i jest ogromną przygodą. Mało ważne było w kogo się wcielamy (Simon Belmont), najważniejsze było, że idziemy zabić Draculę. Kawałek Wicked Child, został napisany przez Kinuyo Yamashite, japońską kompozytorkę, którą także możemy posłucha w takich grach jak Power Blade, czy Croc 2. Sam utwór, za każdym razem porywa moją nogę do tańca.


6. Teenage Mutant Ninja Turtles

Wojowniczych Żółwi Ninja nie powinno zabraknąć na żadnej takiej, czy innej liście. Ich tytułowy kawałek siedział w głowach młodych ludzi, w latach  dziewięćdziesiątych i siedzi po dziś dzień. Jestem tego przykładem. Utwór do gry skomponował Jun Funahashi, który maczał również swoje palce przy takich grach jak Castlevania III: Dracula's Curse, Contra Force czy serii Tiny Toon Adventures. Teenage Mutant Ninja Turtles... Teenage Mutant Ninja Turtles... tral la la la... la... Mówiłem, że nadal siedzi.


5. Ninja Gaiden

Seria Ninja Gaiden, uważana jest za jedną z najtrudniejszych trylogii, jakie pojawiły się na konsoli Nintendo. Gry posiadają również jedną z najlepszych soundtracków, jakie można spotkać w biblioteczce tytułów 8-bitowych. Ja dobrze pamiętam wiele kawałków, ale jeden (w sumie ten pierwszy) jest czymś wyjątkowym i zawsze powoduję u mnie ciarki na ciele. Pushing Onward skomponował Keiji Yamagishi, który napisał również muzykę do takich gier, jak Ninja Gaiden III: The Ancient Ship of Doom, Castlevania: The Dracula X Chronicles, czy serii Captain Tsubasa.


4. Megaman 2

Seria Mega man posiada wiele oryginalnych i niezapomnianych leveli. Każdy z nich ma swój unikalny klimat i przeciwników. Na końcu każdego levelu, będzie czekał na nas jedyny w swoim rodzaju boss, który nasze cierpienia wynagrodzi bronią. Po każdej takiej walce nasz bohater staje się potężniejszy i jeszcze bardziej niebezpieczny.  Ta różnorodność objawia się również w skomponowanej muzyce do gry, która nieustannie towarzyszy nam na każdej planszy. To fantastyczne połączenie czyni z każdej odsłony Mega mana, coś wyjątkowego. Muzyka odgrywa tutaj może nie pierwsze skrzypce, ale też nie stoi za bardzo z tyłu. W wielu grach serii jest kilkanaście utworów, które powinny znaleźć się na tej liście ( i kto wie, czy 10 z Głowy, utworów z Mega mana, nie pojawi się w przyszłości), ale ja postanowił wybrać ten, który zapadł mi osobiście w pamięć. Dr. Wily Stage 1 pochodzi z Mega mana 2 i nadaje ton całej grze. Stworzony utwór został przez Takashi Tateishi, który komponował muzykę również  do takich produkcji, jak Titan Warriors, czy Batman Returns. Ten kawałem ma coś w sobie.


3. Castlevania

Dobra, może dwa utwory z tej samej gry w jednym zestawieniu, to za dużo, ale muzyka z Castlevanii jest wyjątkowa, a chyba najbardziej rozpoznawalnym kawałkiem jest Vampire Killer. Stworzony przez Satoe Terashima, którego twórczość możemy podziwiać nie tylko w pierwszej części przygód łowcy wampirów, ale również w kolejnej odsłonach, jak Castlevania II: Simon's Quest. Utwór Vampire Killer stał się takim hitem, że twórcy kolejnych gier, wielokrotnie wykorzystywali melodie w następnych produkcjach. Prawie w każdej części Castlevanii, można usłyszeć cover, oryginalnego utworu Vampire Killer.


2. Super Mario Bros.

Dla większości graczy w moim wieku, był to pierwszy utwór z gry, który na wieczność pozostanie w naszych głowach. Do tej pory, bez trudu nucę go, za każdym razem, gdy go słyszę. Uśmiech pojawia się na mojej twarzy, gdy usłyszę go w autobusie lub tramwaju, ustawiony jako dzwonek telefonu u kogoś starszego, ale ciągle duchem pozostającego młodym. Kawałek Above Ground BGM (bo tak się nazywa), stworzył już wcześniej wymieniony pan na mojej liście, niejaki Koji Kondo, który napisał muzykę do The Legend of Zelda. Ten utalentowany kompozytor, sprawił, że jego utwór, po dziś dzień kojarzy się bezpośrednio z wąsatą twarzą hydraulika Mariana i naszym dzieciństwem.


1. Contra

Nie ma co ukrywać, że utwór "Jungle" z Contry, jest najbardziej rozpoznawalnym kawałkiem - chyba - wszechczasów. Każdy kto, choć raz grał w tę grę, zapamiętał ten utwór i potrafi go odtworzyć, nawet po wielu latach. Twórcą tego utworu jest Hidenori Maezawa, który był odpowiedzialny także, za muzykę do takich serii jak Castlevania, Pro Evolution Soccer, a także wielu innych tytułów w tym niedawno Super Smash Bros. na Wii U.

Dobrze wiem, że w takich grach jak Mega man, czy Castlevania, wszystkie kawałki po jakimś czasie zmieniają się na kultowe. Może innym razem wybiorę dziesięć całych soundtracków, które wartę są zapamiętania. Zapewne, wielu z was ma własne utwory z ery 8 bitów, które pamięta do tej pory. Jeśli nie podoba się wam mój wybór, wrzucie linka pod spodem do gier, które według was powinny znaleźć się na takiej liście. W sumie ja wybrałem tylko 10-sięć, a gier na NES/Pegasus/Famicon jest ponad tysiąc, a każdy z nich ma kilkanaście utworów na swoich soundtrackach... Dobrze wiecie, o co mi chodzi. Nawet nie nadgryzłem tutaj tematu. Czekam na wasze linki, gdyż artystów wykonujących utwory z gier na yotubie jest masa, a ja tworząc tę listę, nie do wszystkich dotarłem. Tak więc, czekam i miłego słuchania.

Inne moje 10 z Głowy:

#01... tytułów, które zabrakło mi na mijającej generacji konsol (PS3, Xbox 360)

#02... gier z Pegasusa, których nie przeszedłem w dzieciństwie, a które mam zamiar jeszcze ukończyć przed śmiercią.

#03... gier z PSX, których nie przeszedłem w dzieciństwie, a które mam zamiar jeszcze ukończyć przed śmiercią

#04... Strasznych Gier na Helloween

#05... Gier na które czekam w 2015.

#06… 8-bitowych remaków, które powinny ukazać się w HD


hongi
3 maja 2015 - 22:10