omadaha

ekstrakt z życia

najnowszepolecanepopularne

Czego szukamy w kinie? Śmiech i łzy, czyli „Nietykalni” i inne filmowe olśnienia

Jakub Wędrowycz - bimbrownik bohaterem narodowym

Rubber - opona zabójca was dopadnie!

Wybuchające Beczki - wyzwanie podjęte!

Pewien dżentelmen czyli broń, kobiety i TVP

Ekstrakt z E3

Książki o grach – Kalendarz 2011

Podobno Polacy nie czytają. Według najnowszych badań, przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową i TNS OBOP,  w 2010 roku książki nie miało w rękach 56% z nas. Czy to znaczy, że nie chcemy czytać? Czy jak twierdzą niektórzy jesteśmy narodem bezmyślnym, który woli prymitywniejsze rozrywki? Ja wierzę, że przyczyna leży zupełnie gdzie indziej. Czytanie w świecie ruchomych obrazów przypomina nieco sport wyczynowy. Niby większość wie, na czym on polega, ale bariera wejścia jest dość wysoka. Często też sama dyscyplina wydaje nam się mało interesująca, zwłaszcza, jeśli trzeba czytać o czymś, co jest dalekie naszemu doświadczeniu. Kalendarz "Książki o grach 2011" miał pierwotnie powstać tylko i wyłącznie na mój prywatny użytek. Czytając wpisy poświęcone literaturze na temat gier doszłam jednak do wniosku, że osób takich jak ja – chcących czytać literaturę poświęconą tematyce związanej z grami wideo, jest znacznie więcej. Dziś dzielę się swoim zbiorem informacji na temat interesujących, z mojego punku widzenia, premier książkowych 2011 roku. Pamiętajcie, że nie jest to tekst pisany z pozycji znawcy tematu, lecz osoby, która prawdopodobnie tak samo jak Wy, poszukuje wiedzy na temat książek o grach i branży elektronicznej rozrywki. Jeśli natomiast szukacie fachowych wpisów o literaturze na temat game designu polecam blog Wybuchające Beczki.

czytaj dalejomadaha
8 maja 2011 - 19:09

Chcemy Mass Effect 3 w 2012 roku?

Według doniesień z oficjalnego fanpage’a Mass Effect 2, długo oczekiwana trzecia odsłona kosmicznej gry akcji z elementami RPG ukaże się dopiero w pierwszym kwartale 2012 roku. Deweloperzy zapewnili, że czas ten planują poświęcić na uczynienie z ME 3 „największej, najodważniejszej i najlepszej gry w serii, która przekroczy oczekiwania wszystkich.” Co tu dużo mówić, mamy kolejną obsuwę okraszoną klasycznym marketingowym bełkotem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wpis zawierający tę rewelację zebrał jak do tej pory 1320 „lajków” i 445 komentarzy, wśród których figurują także te o charakterze aprobującym. Ot choćby taki oto: „So Sad and so good at the same time” (“Smutne i dobre zarazem”). Kolejny kasowy tytuł ma się ukazać z kilkumiesięcznym opóźnieniem a zewsząd słychać aplauz i ledwie słyszalne utyskiwania. Czyżbyśmy chcieli Mass Effecta 3 w 2012 roku?

czytaj dalejomadaha
4 maja 2011 - 22:21

Welcome to the madhouse, Everyone!

omadaha ocenia: Batman: Arkham Asylum
93

Historia pokazuje, że ze wszystkich superbohaterów najbardziej pociągający potrafią być ci, którzy są z pozoru najmniej „super”, bez tego całego splendoru, połyskującej zbroi, wiatru we włosach i bieli zębów. Moja prywatna definicja herosa zawiera w sobie niedoskonałość jako cechę konstytutywną. Oczywiście nie chodzi o przetarty kombinezon czy brak odporności na wybrany pierwiastek. Bohater z krwi i kości to ten, który posiada słabości prawdziwie ludzkie – trudny charakter, skomplikowaną przeszłość, kontrowersyjny kodeks postępowania. W ogromnym uniwersum DC znajdziemy kilka przykładów tego typu niekryształowych herosów. Mnie to właśnie Batman zawsze wydawał się postacią najbardziej intrygującą. Autorzy nie poddali go niepotrzebnej idealizacji i nie przyprawili mu sztucznych anielskich skrzydełek. "He's just one man! One man dressed like a lunatic and armed to the teeth" – mówi o nim w jednym z monologów Joker. Nie wiem czy się ze mną zgodzicie, ale zawsze uważałam, że wybitne postacie zasługują na wybitne gry. Batman: Arkham Asylum studia RockSteady to bez wątpienia gra wybitna...

czytaj dalejomadaha
27 kwietnia 2011 - 00:49

Jajka i „Nu, pogodi!” – retro gry wiecznie żywe

Jest „Space Bridge”, „Terminator”, są „Jajeczka” vel „Nu, pogodi”, jest „Mickey & Donald” i wciąż pojawiają się kolejne! Projekt Pica Pic to zestaw retro handheldów, na które pożądliwym okiem zerkali fani elektronicznej rozrywki na długo przed pojawieniem się na rynku Nintendo DS i PSP. Serwis stworzony został przez Hipopotam Studio, czyli Aleksandrę i Daniela Mizielińskich – absolwentów wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Nim sprawdzicie zawartość, muszę was jednak ostrzec – Pica Pic uzależnia!

Nu%2C%20pogodi%21
czytaj dalejomadaha
8 lutego 2011 - 14:12

Wiedźmin 2 – wrażenia po jesiennej konferencji CD Projekt

Klimatyczna sala warszawskiej Fabryki Trzciny zapełniona po brzegi. Trwa jesienna konferencja CD Projekt. Zwarta masa ludzka czeka na prezentację najnowszego materiału wideo z Wiedźmina 2. Wreszcie mija godzina zero i pełne napięcia oczekiwanie ustępuje miejsca skupieniu. Film zaczyna się dobrze znaną ze zwiastunów i dziennika dewelopera sceną: uwięziony w celi lochów zamku baronowej La Valette Geralt, wisi skrępowany za ręce z widocznymi ranami na plecach. Po chwili widownia ponownie obserwuje znany z poprzednich filmów scenariusz – wojownik z Rivii woła strażnika, obezwładnia go i pod odzyskaniu ulubionego oręża kontynuuje ucieczkę...

czytaj dalejomadaha
24 listopada 2010 - 09:20

Co dla graczy na targach ON/OFF?

Wczoraj w Warszawie rozpoczęły się pierwsze Targi Elektroniki Użytkowej i Gier Video ON/OFF. Na 5250 metrach kwadratowych, blisko 40 wystawców przez cały weekend prezentować będzie swoje najnowsze produkty. Powierzchnię budynku podzielono na cztery strefy tematyczne: Strefę Dźwięku, Obrazu, Mobilną i Gier. Fanów elektronicznej rozrywki z oczywistych względów najbardziej zainteresuje ta ostatnia, jednak także w innych częściach hali na graczy czekają liczne atrakcje. Poniżej znajdziecie informacje o tym, co organizatorzy i wystawcy warszawskiej imprezy przygotowali dla publiczności przybywającej na ON/OFF.

czytaj dalejomadaha
23 października 2010 - 10:40

Targi ON/OFF wystartowały!

W stolicy rozpoczęły się Targi Elektroniki Użytkowej i Gier Video ON/OFF. Piątkowy wieczór (Vip Day) zarezerwowano dla mediów i prasy, która podczas warszawskiej imprezy mogła zobaczyć między innymi prezentację Kinecta, występ Ireneusza Krosnego oraz pokaz gry Music Master: Chopin połączony z koncertem. Poniżej znajdziecie galerię zdjęć z tego wydarzenia. Jutro rano szukajcie natomiast informacji o tym, co warto zobaczyć podczas tegorocznych targów ON/OFF.

czytaj dalejomadaha
23 października 2010 - 00:41

Gry w walce z rakiem

Poza tradycyjną funkcją rozrywkową gry wykorzystywano już wcześniej wielokrotnie między innymi dla celów szkoleniowych (wojsko, pracownicy wykwalifikowani), prezentacyjnych i edukacyjnych. Serwis Kotaku postanowił zorganizować konkurs, który pokaże, że branża elektronicznej rozrywki może stać się częścią ważnych akcji społecznych, takich jak walka z rakiem.

czytaj dalejomadaha
18 października 2010 - 11:47

Gry na serio [05/10/10] Kreatorzy wizji, nisze kulturowe i mega misz masz

Czwarta część cyklu, w której naszym celem jest przybliżenie wam tych obszarów związanych z branżą gier, które wychodzą poza wąski aspekt rozrywkowy i pozwalają spojrzeć na elektroniczną rozgrywkę poprzez pryzmat współczesnej nauki, kultury, polityki i ekonomii. W tej odsłonie przeczytacie między innymi o zawodzie grafika, niszach kulturowych i artystycznych projektach związanych z grami. Miłej lektury!

Gry są dalece zbyt istotne, by rozmawiać o nich całkiem poważnie.

czytaj dalejomadaha
5 października 2010 - 11:46

Filmy o graniu niebawem w kinach

O ekranizacjach znanych tytułów pecetowych i konsolowych słyszał chyba niemal każdy fan elektronicznej rozrywki. Tytuły takie jak: Lara Croft: Tomb Raider, Hitman, Max Payne czy najnowszy – Resident Evil: Afterlife zagościły (i to często wielokrotnie) na ekranach kina domowego niejednego gracza. Wciąż jednak mało jest filmów, których tematem przewodnim byłyby same gry, a nie historie w nich przedstawione. Dla widzów w Polsce sytuacja ta może zmienić się już niebawem, bowiem w tym miesiącu w kinach będzie można obejrzeć dwa filmy, w których gry stanowią główną oś fabularną.

czytaj dalejomadaha
3 października 2010 - 23:49