Królowie dubbingu #18 Robert Tondera - Cayack - 13 sierpnia 2011

Królowie dubbingu #18 Robert Tondera

"O, ja już go gdzieś słyszałem!" Jeżeli zdarza Ci się tak pomyśleć oddając się swojej ulubionej rozrywce, jeżeli usłyszysz znajomy głos, który jest znajomy nie-do-końca-wiadomo-skąd, to prawdopodobnie ten cykl artykułów jest dla Ciebie. Jeżeli nie, ale chcesz przyjrzeć się gdzie jeszcze użyczyli swego głosu znani polscy dubbingowcy - także zapraszam. Jako gracze czasami narzekamy, że polska wersja nie dorównuje angielskiej. Bywa, że wydaje nam się, że nie oddaje klimatu świata przedstawionego. Ale bywają przecież także bardzo udane lokalizacje. Lepsze, czy gorsze - otwierają drogę do zabawy także tym, którzy angielskim posługują się nieco słabiej. Stoją za tym pewni ludzie. Należy docenić trud, jaki w to wkładają, szanować trudną pracę, w której trzeba artykułować setki tysięcy słów, zdzierać struny głosowe, nadwyrężać język. W tym cyklu przedstawiam dorobek polskich aktorów dubbingowych. Te bardzo znane twarze, jak i te znane nieco mniej. Odsłona osiemnasta – Robert Tondera.

Robert Tondera przyszedł na świat 21 kwietnia 1965 roku w Warszawie. W 1989 roku ukończył PWST w Warszawie. W latach 1989-2007 pracował w stołecznym Teatrze Nowym, od roku 2007 jest aktorem Teatru Rampa w Targówku. Działa także jako poeta, literat, lektor, konferansjer.

Robert Tondera wystąpił w filmach Syn Gwiazd oraz Wywiad. Gościnnie pojawiał się także w serialach. Były to: Dziewczyna z Mazur; Czterdziestolatek – dwadzieścia lat później; Ekstradycja; Archiwista; Trzy szalone zera; 13 posterunek 2; Plebania; M jak Miłość; Samo Życie, Na Wspólnej; Odwróceni. Wielokrotnie trudnił się dubbingiem w filmach i serialach. Przykładowe produkcje, to: Złap mnie, jeśli potrafisz; Old School: Niezaliczona; Opowieść o Zbawicielu; Piotruś Pan; Kroniki Riddicka: Mroczna Furia; Van Helsing: Londyńskie zlecenie; Karol – człowiek który został papieżem; Most do Terabitii; Megamocny; Scooby Doo: Wakacje z duchami; Jak ukraść księżyc; Jak wytresować smoka; Flinstonowie; Był sobie człowiek; Dookoła świata z Willim Fogiem; Łebski Harry; Przygody Animków; Spider-Man; Maska; Legenda Tarzana; Naruto; Nowe szaty króla; Fineasz i Ferb; Pingwiny z Madagaskaru; i cała masa innych.

Wrzód (Gothic)

Pies Pirat to pierwsza postać jakiej użyczył głosu w grze Robert Tondera. Było to w roku 1997, w Kapitanie Pazurze. Następna gra z jego udziałem nadeszła cztery lata później. Był to Gothic, gdzie aktor dubbingował wiele postaci, m.in. niezwykle irytującego Wrzoda.

Dwa lata później Robert Tondera pracował przy rozszerzeniu Warcraft III: The Frozen Throne, gdzie ponownie przypadło mu w udziale kilka postaci. Inną grą z 2003 roku jest Świątynia Pierwotnego Zła, gdzie głosem aktora mówił Furnok.

Raymond Marlowe (Wiedźmin)

W 2006 roku Robert Tondera pracował przy lokalizacji gry Gothic 3, w której był odpowiedzialny za dubbingowanie postaci asasynów. Wśród kilku postaci którym nadał głos w Neverwinter Nights 2, najważniejszą był Duncan.

Kilka kolejnych gier doszło do dorobku aktora w roku 2007. W Wiedźminie jego postaciami byli m.in. Raymond i Mikul. W Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder – Howard Loreid; w Sam & Max: Sezon 1 – Moviefone, w Mass Effect nadał głosy pobocznym Kroganinom; po kilka ról miał w grach Overlord i Power Rangers: Super legendy.

Justynian (Dragon Age: Początek – Przebudzenie)

W 2008 wcielił się w postać Matta Bakera w Brothers in Arms: Hell’s Highway, w Prince of Persia był Strażnikiem świątyni, w Neverwinter Nights 2: Gniew Zehira zagrał jako Septimund, pracował także przy grze Tension.

Następnie, w roku 2009, był narratorem w King’s Bounty: Wojownicza Księżniczka, Narville’m w Killzone 2, Johnem Jonesem w inFamous, a w Dragon Age: Początek i League of Legends dubbingował kilka różnych postaci.

Generał Warfield (StarCraft II: Wings of Liberty)

Wiele kolejnych gier aktor mógł sobie dopisać do CV po roku 2010. Wtedy właśnie pracował jako Justynian w Dragon Age: Początek – Przebudzenie, Brown w Battlefield: Bad Company 2, Hashim w Disciples III: Wskrzeszenie – Hordy Nieumarłych, generał Warfield w StarCraft II: Wings of Liberty. W Arcania: Gothic 4 i Mass Effect 2 jego głosem mówiło po kilka postaci.

W roku 2011 Robert Tondera dostał główną rolę Tomasa „Seva” Sevchenki w grze Killzone 3. Był także Fryzjerem w Test Drive Unlimited 2. W grach Crysis 2, Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz nieSławny: inFamous 2 przypadło mu w udziale kilka pobocznych postaci.

Tomas “Sev” Sevchenko (Killzone 3)

Po lekturze powyższego tekstu można dojść do następujących wniosków – Robert Tondera jest bardzo często zatrudnianym aktorem – jednym z najbardziej zapracowanych w growym dubbingu. Jednak najczęściej są to postaci dalszego planu, rzadziej najbliżsi towarzysze głównego protagonisty, a naprawdę główną rolę dostał jedynie w grze Killzone 3. Nie wszyscy aktorzy mogą dostać główne role, ale te poboczne także są niezwykle istotne. Czasami są ważną składową dla całościowego odbioru gry. A w nich Robert Tondera wypada przekonująco. Wasza opinia?

Królowie dubbingu:

#13 Izabella Bukowska

#14 Dariusz Odija

#15 Andrzej Blumenfeld

#16 Agnieszka Kunikowska

#17 Jacek Rozenek

Cayack
13 sierpnia 2011 - 11:12

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
13.08.2011 12:00
MiszczCzarny
MiszczCzarny
36
Pretorianin

Jak to dubbingował kilka postaci w League of Legends? Może wyjdę na lamę, ale istnieje polska wersja dubbingu tej gry?

13.08.2011 12:08
Cayack
odpowiedz
Cayack
57
Gospodarz Przystani

Istnieje (przynajmniej w wersji beta)) :) A przy tworzeniu jej zebrała się niezła grupa polskich dubbingowców, o niektórych już zresztą pisałem. Zajrzyj tutaj http://www.dubscore.pl/Games/Details/201,League_of_Legends (o samej stronie do której odsyłam w swoim czasie napiszę jeszcze parę ciepłych słów)

13.08.2011 12:17
ireniqs
odpowiedz
ireniqs
13
Chorąży

Mi osobiście bardzo podobała się rola Pana Tondery w Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder jako Howard Loreid. Fajny, spokojny głos dodawał klimatu tej produkcji. ;)

13.08.2011 12:48
MiszczCzarny
odpowiedz
MiszczCzarny
36
Pretorianin

@ Cayack

Wow, dubbing brzmi naprawdę fajnie! Dzięki za info - to dla mnie wieść tygodnia.

Ciekawe jak zrobią mojego ulubionego Shaco :).

13.08.2011 16:41
odpowiedz
śmigli
37
Generał

Wrzód? Oj, to była specyficzna postać. "Hej, kolego. Nie przydałby Ci się przyjaciel?" - aż mi się przypomniało kilka tekstów.

13.08.2011 18:35
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

Każdy Wrzoda zna xD A to właśnie dzięki temu Panu, który tak bardzo umie zmienić głos. W Gothicu dubbingował jeszcze m.in. Lewusa, Szakala, czy Joru.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze