Plebiscyt na gry dekady. Co nominować #2009 - Cayack - 9 września 2011

Plebiscyt na gry dekady. Co nominować #2009

Zapraszam do przedostatniego odcinka. Jakie warte uwagi gry znajdują się poza czołową dziesiątką 2009 roku? Wybrane pozycje sprawdź poniżej.

Anno 1404

Kolejna część popularnej serii Anno tym razem przenosiła nas do XV wieku, koncentrując się na krainach Orientu. Najnowsza odsłona cyklu była starym, dobrym Anno, w którym weterani czuli się jak ryby w wodzie. Pierwsze skrzypce grały ekonomia, handel, dyplomacja. Gra oczywiście posiadała długą kampanię, jednak na tym nie koniec. Wartą uwagi nowością było wprowadzenie dodatkowego trybu, w którym wolni od celów misji mogliśmy się rozkoszować swobodnym rozwijaniem kolonii.

Nominuj!


 Demon's Souls

Demon's Souls prezentuje to, co tygryski lubią najbardziej. Jest mrocznie, jest brutalnie, mamy do wykorzystania wiele oręży zniszczenia, a otwarty świat aż prosi się o eksplorację. Dodatkową zaletą było to, że rozgrywka nie należała do najłatwiejszych (choć nie brakuje głosów, że było za trudno). Interesująco rozwiązana jest także kwestia śmierci naszego bohatera - cały nasz ekwipunek pozostawał w miejscu zgonu, a naszą szansą na odzyskanie go było dotarcie do niego jako duch. Chyba najciekawsze w Demon's Souls było zostawianie wiadomości dla innych graczy w trybie wieloosobowym, podobnie jak pojawianie się ich w duchowej formie. 

Nominuj!


 inFamous

Gra koncentrowała się wokół wykorzystania nadnaturalnych mocy Cole'a MacGratha, który to potrafił panować nad prądem. inFamous to gra akcji TPP, gdzie nasze moce wykorzystywaliśmy tak do walki, jak i do poruszania się po współczesnej metropolii (podobnie jak w Prototype). Poza czystą akcją za zaletę gry uważa się także możliwość wyboru między dobrem a złem. Zagarnąć paczki z żywnością dla siebie i mieć na jakiś czas spokój, czy podzielić się z potrzebującym ludem? To tylko jeden z przykładów. Grafika cieszyła oko, podobnie jak zrealizowane w komiksowej formie przerywniki.

Nominuj!


 League of Legends

Jedna z najbardziej popularnych obecnie gier w ogóle. Założenie - zamknąć na jednej arenie od 6 do 10 graczy - banalnie proste. Grywalność - bajecznie wysoka. Bo pod tą prostotą kryje się dodatkowa głębia, która objawia się wyszukiwaniem coraz to kolejnych taktyk przez miliony graczy aktywnych w LoL-u. Czy z piedestału gier typu MOBA zrzuci League of Legends nadchodząca DotA 2? Być może, ale póki co LoL nie ma sobie równych. A sytuację poprawi jeszcze (gdy tylko się pojawi) polska wersja gry.

Nominuj!


 Machinarium

Klasyczna dwuwymiarowa przygodówka point&click. Inaczej ma się rzecz ze światem przedstawionym, który już tak klasyczny nie jest. W Machinarium kierowaliśmy poczynaniami robota, a cały świat przedstawiony był stworzony z metalu. Oprawa audiowizualna nadała swoisty klimat temu tytułowi, gdzie nie bez znaczenia jest to, że wszystkie lokacje to ręcznie rysowane grafiki. Nietypowe jest również to, że w trakcie rozgrywki nie padają żadne słowa. Jedna z bardziej znanych produkcji niezależnych.

Nominuj!


 Prototype

Jako Alex Mercer zostaliśmy wrzucani w sam środek zamętu dziejącego się na ulicach Nowego Yorku. Do walki stanęłi zarażeni wirusem ludzie i wojsko, a pomiędzy nimi my - sami przeciw wszystkim. Prototype dawał poczucie potęgi jak w mało której grze. Opcji morfowania ciała było sporo, fajną zdolnością była również umiejętność kamuflażu. Interesujący był także sam bohater - bardzo daleki od pozytywnych postaci z większości produkcji. Prawdziwy badass. Kolejnym urozmaiceniem było siadanie za sterami śmigłowców czy czołgów. Do tego Prototype stanowił niezłą, odstresowującą rozrywkę. Grę można było włączyć na 15 minut, porozwalać to i owo i wrócić do codziennych obowiązków. Ale niegłupia narracja zachęcała także do poznania całości fabuły.

Nominuj!


Za nami już dziewięć odcinków, ostatni za kilka dni. Przypominamy sobie w miarę świeże tytuły, jak widać ostatnie lata także były dosyć dobre. Co większość pewnie pamięta :) Te starsze - w linkach poniżej.

Poprzednio: 

Plebiscyt na gry dekady. Co nominować #2001 / #2002 / #2003 / #2004 / #2005 / #2006 / #2007 / #2008

Strona główna:

Plebiscyt na gry dekady 2001-2010

Cayack
9 września 2011 - 12:25