The Wolf among us - kim są te mniej oczywiste postacie 'fables'? - DM - 3 czerwca 2014

The Wolf among us - kim są te mniej oczywiste postacie "fables"?

The Wolf among us szturmem zdobył serca graczy. Pomimo tego, że powiela znaną z The Walking dead mechanikę gry - porwał wszystkich swoim niezwykłym klimatem i oryginalnym światem. Postacie znane często ze słodkich i dziecięcych bajek - żyją w Nowym Jorku, czasem na granicy patologii społecznej. Wiele z nich jest dla nas oczywista - Piękna (Beauty), Bestia (Beast), Zły Wilk (Bigby), Królewna Śnieżka (Snow) - znamy je z książek dla dzieci, czy choćby bajek Disneya. Niektórzy bohaterowie skrywają się jednak za zwykłym imieniem i ludzkim wyglądem (dzięki czarowi "glamour"). Z jakich bajek czy legend pochodzą? (Tekst nie zawiera spoilerów co do fabuły, jedynie wizerunki niektórych bohaterów i czasem to, czym się zajmują w świecie gry).

Ichabod Crane
Zacznijmy od "szefa" całej społeczności Fabels - to Ichabod Crane. Ani jego nazwisko, ani wygląd nie wywołuje u polskiego odbiorcy żadnego skojarzenia, ale wielu na pewno zna legendę, z której się wywodzi. Ichaboda Crane'a powołał do życia pisarz Washington Irving  w 1820 roku, w opowiadaniu "Legenda o Sennej Kotlinie". Nic nam jeszcze nie dzwoni? Oryginalny tytuł to... "The Legened of Sleepy Hollow"! No właśnie - bardziej znamy to jako "Jeździec bez głowy" - głównie dzięki filmowi Tima Burtona i roli Johnny Deepa. To właśnie on wcielił się w Ichaboda Crane'a - policjanta, który przybywa do Sleepy Hollow, by wyjaśnić zagadkę tajemniczych morderstw. W oryginale - Crane jest nauczycielem, który przybywa do miasteczka, by uczyć w szkole. Podczas pobytu w Sleepy Hollow zakochuje się w córce miejscowego farmera, musi jednak rywalizować o jej względy z lokalnym zakapiorem - Van Bruntem, który przechwala się spotkaniem z upiornym jeźdźcem. Miało nie być spoilerów, więc zainteresowanych losami Ichaboda odsyłam do lektury ;). Sama postać bezgłowego jeźdźca ma swoje korzenie w niemieckiej legendzie o "Dzikim myśliwym". Postać Ichaboda Crane'a pojawia się też w musicalu Disneya z 1949 roku "Przygody Ichaboda i Pana Ropucha", co prowadzi nas do kolejnej postaci:

Toad - Ropuch
Ropuch może być nam już bardziej znany - pochodzi z klasyki literatury dla dzieci - "O czym szumią wierzby" Kennetha Grahame'a z 1908 roku. W iddylicznych, wiejskich obszarach Anglii, żyją antropomorficzni bohaterowie. Obok Kreta, Szczura i Borsuka - Ropuch jest tam jedną z głównych postaci - bogaty, zarozumiały, słynie ze słomianego zapału do wszystkiego i zatargów z miejscową policją. Książka doczekała się wielu ekranizacji oraz kilku kontynuacji, napisanych przez Williama Horwooda, jak np. "Tryumf Ropucha" z 1995 roku.

Bluebeard
Bluebeard - Sinobrody, nie bez powodu w grze, jest na początku podejrzewany o zabójstwa - pochodzi z klasycznej francuskiej baśni, napisanej przez Charllesa Peraullta w 1659 roku. Sinobrody to bardzo bogaty arystokrata, z okazałą, niebieskawą brodą. W okolicy znany jest z tego, że był wielokrotnie żonaty, jednak nikt nie wie co się z owymi żonami stało - krąży plotka, że Bluebeard zabija swoje małżonki. Miejscowe panny unikają go więc jak ognia, udaje mu się jednak jakoś przekonać do ślubu jeszcze jedną niewiastę, najmłodszą córkę sąsiada. Któregoś dnia, Sinobrody oznajmia swój wyjazd, przekazuje żonie klucze do wszystkich komnat swojej posiadłości, ale kategorycznie, pod przysięgą zakazuje wstępu do jednej. Ciekawość dziewczyny jednak zwycięża i otwiera drzwi do pokoju, by z przerażeniem odkryć tam salę tortur, całą wymazaną od krwi i resztek ludzkich ciał. Tajemnice wyjawia swojej siostrze, a wkrótce o wszystkim dowiaduje się Sinobrody...
Źródłem legendy jest prawdopodobnie postać bretońskiego szlachcica - Gillesa de Rais, który przyznał się do bycia seryjnym mordercą, w XV wieku.

Bufkin
Bufkin - postać skrzydlatej małpy pochodzi ze świata "Czarodzieja  z Krainy Oz" - klasycznej powieści dla dzieci, napisanej przez L. Franka Bauma w 1900 roku. Do fantastycznej krainy trafia Dorotka, porwana przez tornado - spotyka tam mnóstwo niesamowitych istot. 

Grendel
Bywalec Trip Trap baru - Grendel, może być znajomy starszym miłośnikom bajek. Postać pochodzi z epickiego poematu "Beowolf", który znany jest nam bliżej, chyba głównie dzięki komputerowej animacji Roberta Zemeckisa z 2007 roku, z rolami Anthony'ego Hopkinsa, Angeliny Jolie czy Johna Malkovica. "Beowolf" został napisany przez anonimowego poetę anglo-saksońskiego, między VIII a XI wiekiem. Opowiada o skandynawskim  bohaterze, który przemierza dalekie krainy, by udowodnić swą odwagę i siłę w kolejnych starciach z fantastycznymi demonami. Jednym z takich potworów jest właśnie Grendel - pierwszy, który staje na drodze Beowolfa. Angielski klasyk doczekał się sporej liczby adaptacji filmowych, ale też i kilku gier komputerowych. Walkę z Grendelem możemy znaleźć między innymi w dodatku do Morrowinda - Bloodmoon (nazywa się tam Udyrfrykte).

Tweedledee i Tweedledum
Wzbudzający niezbyt wiele sympatii w grze bracia, pochodzą z angielskiej rymowanki dla dzieci, ale większą sławę zawdzięczają  obecności w drugiej części "Alicji w Krainie Czarów" - "Alicja po drugiej stronie lustra". (Gdy pisze te słowa "na brudno", bracia Tweedle są właśnie pokazywani na TVP1 w "Alicji" Tima Burtona - przypadek? :))
Rymowanka przedstawia się tak:

Tweedledum and Tweedledee
        Agreed to have a battle;
    For Tweedledum said Tweedledee
        Had spoiled his nice new rattle.
    Just then flew down a monstrous crow,
        As black as a tar-barrel;
    Which frightened both the heroes so,
        They quite forgot their quarrel

W "Alicji" dokładnie odtwarzają ten wierszyk, planują walkę, ale  przestrasza ich ogromny kruk i uciekają, zapominając o co się kłócili. Imiona Tweedledee i Tweedledum stały się w języku potocznym i slangu synonimem dwóch podobnych do siebie ludzi, którzy zachowują się w sposób karygodny czy hańbiący, aspołeczny.

Nerissa
Kim jest striptizerka z klubu Pudding and Pie? Nerrisa to... Mała Syrenka - Little Mermaid, którą zna każdy przedszkolak z filmu Disneya, a starsi - ze słynnych baśni Hansa Christiana Andersena - duńskiego pisarza. Syrenka ukazała się w 1837 roku, i jak wiele baśni Andersena - doczekała się niezliczonych wersji i adaptacji.

Bloody Mary
Znana z ostatnich odcinków - przebiegła i zabójcza Bloody Mary pochodzi z znanego w zachodniej kulturze przesądu, legendy o duchach. Dawniej - młode panny wpatrywały się przy słabym świetle w lustro - by zobaczyć tam twarz swojego przyszłego męża, lub czaszkę, jeśli umrą jako panny. Z biegiem czasu zwyczaj przerodził się w "zabawę" - gdy powiedziało się przed lustrem kilka razy "Bloody Mary" - ukazywała się nam jej twarz, czasem przyjazna, lecz zwykle jako szkaradny wizerunek ducha lub wiedźmy, często pokryta krwią. Postać krwawej Mary zainspirowała wiele filmów czy seriali telewizyjnych - zwykle niskich lotów i jakości.

The Crooked Man
"Kanciarz", "łotr" (ale też i "koślawy", "wykrzywiony" - niepełnosprawny?) pochodzi z angielskiej rymowanki dla dzieci z 1840 roku.

There was a crooked man, and he walked a crooked mile.
    He found a crooked sixpence upon a crooked stile.
    He bought a crooked cat, which caught a crooked mouse,
    And they all lived together in a little crooked house

Wierszyk ma pozytywny wydźwięk - uczy dzieci, by zawsze cieszyły się z tego co mają i jakie są.

Georgie Porgie
Z rymowanki pochodzi też postać Georgie Porgie. Jak widać z jej tekstu - nie bez przyczyny w grze jest on alfonsem i właścicielem klubu Pudding and Pie. ("całował dziewczyny, doprowadzał do łez i uciekał")

Georgie Porgie, Puddin' and Pie,
    Kissed the girls and made them cry,
    When the boys came out to play
    Georgie Porgie ran away

Wczesna wersja wierszyka prezentowała się tak:

Rowley Powley, pumpkin pie,
    Kissed the girls and made them cry;
    When the girls began to cry,
    Rowly Powley runs away

Jack Horner
Przy Jacku wracamy do znanych nam bardziej baśni - "Jaś i magiczna fasola" oraz "Jaś - pogromca olbrzymów". Obie te bajki zostały połączone w niedawnej ekranizacji "Jack the Giant Slayer" z 2013 roku. Najsłynniejsza wersja opowieści o Jacku to ta, napisana przez Josepha Jacobsa w 1860 roku. Niesforny bohater, zamiast jedzenia, nabywa na targu ziarna fasoli. Rozzłoszczona matka wyrzuca je za okno, przez noc rośnie z niej łodyga, długa aż do nieba, prowadząca do krainy i zamku, gdzie mieszka olbrzym. Posiadłość olbrzyma z czasem staje się źródłem bogactwa dla biednego Jacka, itd. - znamy tę bajkę.

Jersey Devil
W ostatnim odcinku pojawił się Jersey Devil - Diabeł z Jersey. Stworzenie to pochodzi z z lokalnej legendy o dziwnym stworze, zamieszkującym tereny stanu New Jersey w USA. Sygnały o jego obecności zaczęły się w XIX wieku, obwiniano go wtedy o mordowanie zwierząt hodowlanych. Masowa histeria przypada na rok 1909, gdzie przypisywano mu też ataki na pojazdy z ludźmi. Później dawał o sobie znać w latach 50-tych, wywołał panikę w mieście Gibbstown. Różne organizacje oferowały tysiące dolarów nagrody za schwytanie, budowę prywatnego ZOO, by je pokazywać - co doprowadziło do mnóstwa fałszerstw. Kuriozalne było pokazanie martwego kangura z doszytymi skrzydłami. Diabeł z Jersey ma ponoć głowę jak koza, skrzydła nietoperza, ciało jak u kangura, niewielki ogon - różne doniesienia różnią się szczegółami. Źródła legendy pochodzą jeszcze z czasów plemion indiańskich i doniesień o pojawianiu się "smoka". Diabeł z Jersey jest tak sławny, że jego imię przybrała drużyna hokejowa NHL - New Jersey's Devils.

Tiny Tim
Kulejący, sympatyczny chłopak z ostatniego odcinka powinien być nam znany. To Tim - chorowity syn Boba Cratchita z "Opowieści Wigilijnej" Karola Dickensa - lektury obowiązkowej na Boże Narodzenie w krajach anglosaskich. "Opowieść Wigilijną" i historię skąpego Scrooga i trzech duchów: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości - możemy poznać na każdy możliwy sposób, od niezliczonych filmów, z gwiazdorską obsadą lub w wykonaniu Muppetów, po grę komputerową. Warto to zrobić w grudniu, w okolicy świąt!


W tekście celowo pominąłem postacie znane z bajek w Polsce, jak Woodsman, czyli leśniczy z Czerwonego Kapturka, czy takie, które pojawiają się na krótko i nie mają związku z fabułą, jak Hans, z przypowiastki "Mądry Jaś" braci Grimm.
Niedługo ostatnia część The Wolf among us - być może przyniesie nowych bohaterów i powód, by uzupełnić ten wpis.

Poprzednie artykuły:
Niezwykła sympatia w stosunku do ZwierzoLudzi

Racjonalizm kontra smoki

Gdzie te szkielety, sukkuby, ogry w pierwszoplanowych rolach?

Stworzenia fantastyczne w muzyce - ośmionogie konie, gadające łabędzie, Pokemony i... wiedźmini.
Naturo, krocz ze mną! Czyli praktyczne zastosowanie stworków występujących w Don’t Starve

Najciekawsze rasy z uniwersum Mass Effect

Mutanty w serii S.T.A.L.K.E.R. - o specyficznym środowisku Zony

DM
3 czerwca 2014 - 10:53