Fabuła serii Metal Gear. Część 1: Solid Snake - Czarny Wilk - 25 sierpnia 2015

Fabuła serii Metal Gear. Część 1: Solid Snake

Premiera Metal Gear Solid V: The Phantom Pain już niedaleko. Najnowsza odsłona przeszło dwudziestoletniej sagi Hideo Kojimy zapowiada się na jeden z największych hitów całego roku. „Ból fantomowy” ma być ostatnim elementem układanki, jaką tworzy niezwykle rozbudowana i skomplikowana historia Węży. Właśnie ze względu na to skomplikowanie, przed zagraniem w piątkę warto poznać bądź przypomnieć sobie wydarzenia z poprzednich Metal Gearów. Te podzielić można na dwie powiązane ze sobą opowieści – pierwsza przybliża nam tragedię i upadek Big Bossa, legendarnego żołnierza, druga zaś opowiada o losach jego klona i syna, Solid Snake’a. The Phantom Pain stanowić będzie zakończenie losów Big Bossa, by jednak w pełni zrozumieć fabularne niuanse gry, należy znać również wydarzenia związane z Solid Snake’iem. I to na ich przybliżeniu chciałbym się skupić w pierwszej połowie tego dwuczęściowego artykułu.

Ze względu na stopień skomplikowania fabularnego stworzonego przez Hideo Kojimę cyklu, siłą rzeczy artykuł ten przybliża fabułę poszczególnych odsłon serii jedynie pobieżnie, z bardzo dużym uproszczeniem – zachęcam do samodzielnego zagłębienia się w te gry, gdyż nawet starsze Metal Geary do dziś potrafią dostarczyć sporo frajdy. Ponadto, co wydaje się oczywiste, ale chyba lepiej wspomnieć zawczasu – tekst to jeden wielki spoiler, zdradzający istotne wątki fabuły poszczególnych tytułów.

1995 – Outer Heaven (Metal Gear)

Pod koniec XX wieku amerykańskie siły wywiadowcze odkryły, że Outer Heaven, militarne minipaństwo stworzone na terenach południowej Afryki, buduje broń masowej destrukcji. Gray Fox, najlepszy członek elitarnej jednostki specjalnej FOXHOUND, zostaje wysłany z tajną misją przeniknięcia do Outer Heaven oraz zdobycia informacji o broni i tajemniczym przywódcy OH, o którym mówi się, że jest legendarnym najemnikiem. Po kilku dniach dowództwo traci kontakt z Gray Foxem, otrzymując od niego ostatnią transmisję zawierającą tajemnicze słowa „Metal Gear”. By odkryć, co się stało, na miejsce zostaje wysłany najnowszy członek oddziału, Solid Snake. Wspierany radiowo przez dowódcę FOXHOUND, Big Bossa, Snake nawiązuje kontakt z miejscowym ruchem oporu, udaje mu się również oswobodzić pojmanego Gray Foxa. Ten informuje go, że tajemniczy Metal Gear to dwunożny czołg wyposażony w broń nuklearną, nad którym trwają prace w Outer Heaven i którego ukończenie może uczynić minipaństwo zagrożeniem dla całego świata.

Snake kontynuuje swoją misję, zdobywając informacje o tym, jak zniszczyć Metal Geara. W międzyczasie zaczyna też dostrzegać, że coś jest nie tak. Pułapki, jakie znajduje na swojej drodze, okazują się być zbyt precyzyjne, tak, jakby jego wrogowie wiedzieli, gdzie go szukać. Ponadto, Big Boss zaczyna się dziwnie zachowywać, w pewnym momencie każe mu nawet przerwać misję. Mimo tego, młodemu żołnierzowi udaje się dotrzeć do niedokończonego mecha i zniszczyć go, nim ten uzyskuje pełną sprawność bojową. Podczas ucieczki z Outer Heaven, na drodze Snake’a staje legendarny najemnik, przywódca OH. Okazuje się, że jest nim Big Boss, który wykorzystywał pozycję w FOXHOUND i inne wpływy, tworząc potężne państwo będące rajem dla żołnierzy. Snake według jego planu miał zostać pojmany i nakarmiony fałszywymi informacjami, Big Boss nie docenił jednak jego umiejętności. Obaj toczą walkę na śmierć życie, którą koniec końców wygrywa Snake. Zwycięstwo jest jednak pyrrusowe, jako że Big Boss był dla Solid Snake’a ojcem.

1999 – Zanzibarland (Metal Gear 2: Solid Snake)

Cztery lata po upadku Outer Heaven, świat przeżywa kryzys energetyczny. Pewien naukowiec odkrywa potencjalne rozwiązanie tego problemu, zostaje jednak porwany przez żołnierzy z Zanzibarlandu, powstałego dwa lata wcześniej kraju ulokowanego w centralnej Azji. Nowy dowódca FOXHOUND, Roy Campbell, postanawia ściągnąć Solid Snake’a z emerytury i wysyła go z zadaniem odbicia naukowca. Na miejscu, Snake nawiązuje kontakt między innymi z doktorem Madnarem, twórcą pierwszego Metal Geara. Od niego agent FOXHOUND dowiaduje się o tym, że w Zanzibarlandzie trwają prace nad nowym modelem Metal Geara i że krajem rządzi Big Boss, który zdołał przeżyć ich ostatnie starcie. Nie jest to ostatnia nieprzyjemna niespodzianka – jakiś czas później okazuje się, że na stronę Big Bossa przeszedł również Gray Fox, który po wydarzeniach z pierwszego Metal Geara był dla Snake’a kimś w rodzaju przyjaciela. Snake w końcu dociera do naukowca, którego uratowanie było jego pierwotnym zadaniem, robi to jednak za późno – jego cel okazuje się być martwy. Co więcej, zabójcą jest nie kto inny jak doktor Madnar – kolejna osoba, która dobrowolnie przeszła na stronę wroga. Snake eliminuje doktora i rozpoczyna wyczerpujące starcie z Metal Gearem kontrolowanym przez Gray Foxa. Wąż wygrywa, następnie zaś toczy bratobójcze starcie na gołe ręce z Gray Foxem. Snake pokonuje swojego przyjaciela, który ginie wpadając na minę. Pozbawiony broni i ekwipunku, bohater mierzy się jeszcze z samym Big Bossem. Ponownie zwycięża nad swoim ojcem. 

2005 – Shadow Moses (Metal Gear Solid)

Część kompleksu wybudowanego na wyspie Shadow Moses

Sześć lat później, oddział FOXHOUND, aktualnie dowodzony przez Liquid Snake’a, buntuje się przeciw swoim przełożonym. Grupa przewodzi powstaniem mającym miejsce w tajnej placówce rządowej na wyspie wchodzącej w skład archipelagu Lisich Wysp, Shadow Moses. Terroryści przejmują kontrolę nad Metal Gear Rexem, kolejną wersją mobilnej maszyny zagłady, i grożą atakiem nuklearnym, jeśli w ciągu doby nie otrzymają ciała Big Bossa. Solid Snake zostaje po raz kolejny ściągnięty z emerytury i wysłany z zadaniem powstrzymania swojego byłego oddziału. Ponadto, Snake ma spróbować uratować dwóch VIPów, którzy w chwili ataku terrorystycznego przebywali na Shadow Moses i trafili w ręce wroga. Na miejscu Solid dowiaduje się, że w bazie znajduje się również Meryl, siostrzenica Roya Campbella, głównodowodzącego całą operacją eliminacji FOXHOUND.

FOXHOUND

Snake stopniowo infiltruje Shadow Moses, nie wszystko jednak idzie tak, jak można by się spodziewać. Kilkukrotnie główny bohater otrzymuje pomoc tajemniczego cybernetycznego Ninja, którego intencje pozostają niejasne. Ponadto, gdy w końcu Wężowi udaje się dotrzeć do VIPów, ci po krótkiej rozmowie umierają na atak serca. Kontynuując misję, Snake nawiązuje kontakt z Meryl, która z kolei kieruje go do doktora Hala „Otacon” Emmericha, projektanta najnowszego Metal Geara, znającego słabe punkty maszyny. Solid dociera do naukowca w ostatniej chwili, by uratować go przed śmiercią z rąk cyborg Ninjy. Dwoje rozpoczynają walkę, podczas której Snake uświadamia sobie, że pod cybernetyczną powłoką znajduje się nie kto inny jak Gray Fox. Po wyczerpującym pojedynku, z którego obaj na swój sposób czerpią przyjemność, cyborg ponownie znika. Snake namawia Otacona do pomocy i kontynuuje infiltrację Shadow Moses. Systematycznie eliminując kolejnych członków FOXHOUND, w międzyczasie trafiając do niewoli i dowiadując się, że Liquid Snake jest w rzeczywistości jego bratem bliźniakiem, Snake w końcu dociera do hangaru z Metal Gear Rexem.

Metal Gear Rex

Solid daje się oszukać Liquidowi i myśląc, że deaktywuje Rexa, w rzeczywistości zdejmuje z niego ostatnie zabezpieczenia, z którymi nie mogli sobie poradzić terroryści. Brat bliźniak staje się bardzo wylewny, informując Solida o tym, że obaj są efektem programu rządowego mającego stworzyć perfekcyjnych żołnierzy na bazie materiału genetycznego najlepszego żołnierza wszechczasów, Big Bossa. Liquid otrzymał geny recesywne Big Bossa, podczas gdy Snake – te dominujące. Przywódca FOXHOUND zdradza też prawdziwy cel, z jakim rząd wysłał Solida na misję – agenta zainfekowano wirusem FoxDie, który został zaprogramowany tak, by zabić wszystkich członków FOXHOUND i tym samym pozwolić rządowi na bezproblemowe odzyskanie Rexa.

Solid kontra Liquid

Liquid w końcu zasiada za sterami mecha i rozpoczyna się walka. Niespodziewanie, na pomoc Solida przybywa Gray Fox. Uszkadza on Rexa i tym samym umożliwia bohaterowi zwycięstwo, sam jednak przypłaca to życiem. Obaj bracia staczają następnie pojedynek na gołe pięści na szczycie zniszczonego robota. Snake wygrywa te starcie i razem z Meryl rozpoczynają szaleńczą ucieczkę z bazy, która, jak się dowiadują, ma zostać lada chwila zbombardowana przez amerykańskie samoloty. Para wydostaje się z placówki, jednak pod koniec trasy ulegają wypadkowi. Gdy próbują wydostać się spod przewróconego dżipa, zaczyna się do nich zbliżać wciąż żywy Liquid. Gdy ten ma już ich wykończyć, nagle sam pada martwy na ziemię – wirus FoxDie zbiera swoje żniwo. Roy Campbell, który chwilę wcześniej został tymczasowo odsunięty od dowództwa nad misją, odwołuje rozkaz bombardowania Shadow Moses i jednocześnie oficjalnie ogłasza Snake’a martwym, pozwalając mu w końcu udać się na upragnioną emeryturę. Czego jednak ani Campbell, ani Snake nie wiedzą, Revolver Ocelot, jedyny członek FOXHOUND, który przeżył wydarzenia na Shadow Moses, w rzeczywistości był podwójnym agentem pracującym dla prezydenta Stanów Zjednoczonych, mającym za zadanie zdobycie dysku z danymi o Metal Gearze i zabicie każdego, kto wiedział o jego prawdziwych intencjach.

2007 – Tankowiec (Metal Gear Solid 2)

Solid Snake

W przeciągu dwóch lat od incydentu na Shadow Moses, dane o Metal Gear Rex przeniknęły na czarny rynek i wkrótce każde państwo, które mogło sobie na to pozwolić, weszło w posiadanie własnego egzemplarza. Snake z Otaconem założyli pozarządową organizację Philanthropy, która zajmuje się poszukiwaniem i niszczeniem Metal Gearów na całym świecie. Otrzymawszy anonimowy donos o zupełnie nowym modelu robota transportowanym przez Marines na pokładzie tankowca, Snake postanawia zinfiltrować statek. Trafia w niewłaściwe miejsce o niewłaściwym czasie, bowiem krótko po jego przybyciu tankowiec zostaje zaatakowany przez rosyjskich najemników, dowodzonych przez pułkownika Gurlukovicha. Wąż przedziera się przez tankowiec, po drodze tocząc pojedynek z córką przywódcy Rosjan, Olgą. W końcu dociera do ładowni z nowym Metal Gearem zwanym Ray. Snake robi kilka zdjęć nowej broni i wysyła je do Otacona. W chwilę później dochodzi do starcia między rosyjskimi najemnikami a marines. Okazuje się, że z Gurlukovichem współpracuje Revolver Ocelot, aktualnie posiadający przeszczepioną rękę Liquid Snake’a. Zdradza on swoich sojuszników, zabija zarówno Gurlukovicha, jak i przywódcę Marines, po czym wsiada do Metal Gear Ray’a i wydostaje się nim z tankowca, tym samym zatapiając statek. Snake z trudem opuszcza tonący okręt. Prasa uznaje, że to właśnie on był winny katastrofy i jednocześnie ogłasza go martwym.

2009 – Big Shell (Metal Gear Solid 2)

Raiden

Ze względu na skażenie ekologiczne spowodowane przez katastrofę tankowca, zbudowana zostaje potężna placówka oczyszczająca nazwana Big Shell. Podczas wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych, obiekt ten zostaje opanowany przez terrorystów dowodzonych przez osobę podającą się za Solid Snake’a. Na miejsce zostaje wysłany Jack, pseudonim Raiden, członek odtworzonego oddziału FOXHOUND, ponownie dowodzonego przez Roya Campbella. Jest to pierwsza misja Raidena w terenie, poprzez radio oprócz Roy’a wspiera go między innymi Rose, jego dziewczyna. Infiltrując platformę, Raiden jest świadkiem masakry na członkach oddziału SEAL wysłanego w celu odbicia prezydenta. Jedną z osób z oddziału, która przeżyła jest Iroquis Pliskin, który łączy siły z Raidenem. Kontynuując misje, Raiden rozbraja bomby rozmieszczone na Big Shell, przeżywa konfrontacje z  co groźniejszymi terrorystami, Vampem i Fortune (córką zabitego dwa lata wcześniej dowódcy Marines), zabija też Fatmana, odpowiedzialnego za przygotowanie bomb.

Raiden i Pliskin w pewnym momencie stają twarz z przywódcą terrorystów. Okazuje się, że jedynie podszywa się on pod Solid Snake’a, którym w rzeczywistości okazuje się być Pliskin. Raiden boleśnie przekonuje się też o tym, że terroryści są w posiadaniu Metal Gear Ray’a. Młody żołnierz kontynuuje zadanie i w końcu udaje mu się dotrzeć do prezydenta, od którego dowiaduje się kolejnych istotnych wiadomości: Big Shell to w rzeczywistości fasada, pod którą ukryty został Arsenal Gear, nowy Metal Gear wyposażony w zaawansowaną sztuczną inteligencję zdolną kontrolować przepływ wszelkiej cyfrowej informacji. Ponadto, jak się okazuje, demokracja w Stanach od dawna nie istnieje, krajem rządzi tajna grupa ludzi nazywających siebie Patriotami. Jakby tego było mało, przywódca terrorystów podszywający się pod Snake’a, to tak naprawdę kolejny klon Big Bossa, Solidus Snake, który był poprzednim prezydentem USA i, po popadnięciu w niełaskę Patriotów, zbuntował się. Cała obecna operacja służyć ma uwolnieniu się przez niego spod wpływu tajnej organizacji.

Solidus Snake

Wkrótce po ujawnieniu tych informacji, prezydent zostaje zabity przez Ocelota. Raiden podejmuje próbę dezaktywacji Arsenal Gear. W tym celu ratuje znajdującą się na Big Shellu Emmę, przybraną siostrę Otacona. Ta pomaga mu wgrać wirusa mającego zniszczyć sztuczną inteligencję, proces zostaje jednak przerwany w połowie, gdy Vamp zabija Emmę. Snake zdradza Raidena i doprowadza do jego pojmania przez Solidusa. Ten ostatni, torturując Jacka, informuje go, że gdy ten ostatni był dzieckiem, został wcielony do dziecięcej armii walczącej w trakcie wojny w Liberii, właśnie pod dowództwem Solidusa.  Klon Big Bossa mówi mu również, że młodzieniec ostatecznie stał się kolejną marionetką Patriotów. Solidus opuszcza pomieszczenie, do którego chwilę potem wchodzi Olga Gurlukovich – przywódczyni oddziału najemników wspierających byłego prezydenta. Olga uwalnia Raidena, informując go, że w rzeczywistości pracuje jako podwójny agent dla Patriotów, którzy porwali jej dziecko i tym samym zmusili do współpracy.

Raiden wyrusza spotkać się z Solid Snake’iem, który w rzeczywistości „zdradził” go, by obaj mogli uzyskać dostęp do Arsenal Geara. W międzyczasie Roy Campbell, z którym Jack pozostaje w kontakcie, zaczyna zachowywać się bardzo dziwnie. Otacon odkrywa, że w rzeczywistości Raiden rozmawiał nie z prawdziwym Campbellem, a podszywającą się pod niego sztuczną inteligencją z Arsenal Geara, którego dziwne zachowanie spowodowane jest wgranym wcześniej wirusem. Na dodatek kontakt z Rose zostaje chwilę później przerwany, dziewczyna zdąży jednak powiadomić jeszcze Jacka o tym, że jest z nim w ciąży. Raiden w końcu dociera do Snake’a i razem przedzierają się przez ludzi Solidusa. Solid zostaje w tyle, mierząc się z Fortune obwiniającą go o śmierć jej ojca, Raiden zaś dociera do serca AG, gdzie zostaje zmuszony do stoczenia walki z przeszło dwudziestoma broniącymi go Metal Gear Ray’ami. Jack zostaje uratowany przez Olgę, którą następnie zabija Solidus. Kiedy klon Big Bossa zdaje się być krok od zwycięstwa, zostaje zdradzony przez Ocelota, który, jak się okazuje, od początku pracował dla Patriotów. Zdrajca ujawnia, że w rzeczywistości wszystkie dotychczasowe wydarzenia zostały zaplanowane w ramach eksperymentu, którego celem było udowodnienie, że w sprzyjających okolicznościach, duplikujących te z Shadow Moses, można ze zwykłego żołnierza stworzyć bohatera na miarę Solid Snake’a. Obiektem doświadczalnym był nie kto inny jak Raiden. Ocelot zabija Fortune, chwilę po tym przeszczepiona ręka Liquida przejmuje nad nim kontrolę. Obiecując zabicie Patriotów, Liquid Ocelot wsiada do Metal Gear Ray’a i ucieka. Snake rzuca się za nim w pościg.

Metal Gear Ray

W międzyczasie Arsenal wymyka się spod kontroli i wpada na Manhattan. Raiden i Solidus lądują na dachu Federal Hall. Podczas gdy Solidus zdradza, że zamierza zabić Raidena i użyć znajdujących się w jego ciele nanomaszyn do zlokalizowania i pokonania Patriotów, kolejna sztuczna inteligencja kontaktuje się z żołnierzem FOXHOUND. SI informuje agenta, że prawdziwym celem symulacji nie było stworzenie nowego Solid Snake’a, a sprawdzenie, czy możliwe jest stymulowanie i kontrola ludzkich zachowań tak, by zapobiec ogłupianiu społeczeństwa przez Internet i szum informacyjny. Patrioci zmuszają Raidena do zabicia Solidusa, grożąc, że w innym wypadku zamordują Rose oraz dziecko Olgi. Raiden spełnia ich żądanie. Niepewny co dalej, spotyka się ze Snake’iem, który kilkoma mądrymi słowami motywuje go do kroczenia w życiu własną drogą. Raiden odnajduje Rose i razem spoglądają z nadzieją na przyszłość.

Jakiś czas później Snake i Otacon odkodowują pozyskane dane, w tym te z informacją o tożsamości Patriotów. Z niedowierzaniem odkrywają, że dwanaście rzekomo rządzących Stanami Zjednoczonymi nazwisk należy do osób nieżyjących od stu lat.

2014 – Powstanie Ocelota (Metal Gear Solid 4)

Podstarzały Solid Snake

W 2014 roku niemal cała światowa ekonomia opiera się na niekończących się wojnach domowych, toczonych przez prywatne firmy wojskowe (Private Military Companies, PMC), których liczebność zaczęła znacząco przewyższać regularne armie. Mocno podstarzały Snake (cierpiący na znacznie przyspieszone starzenie się organizmu) zostaje poproszony przez Roy’a Campbella o udanie się na Bliski Wschód i zabicie przebywającego tam ze swoją armią Liquida, który już całkowicie przejął kontrolę nad osobowością Ocelota. Na miejscu Snake łączy siły z oddziałem dowodzonym przez jego starą znajomą, Meryl. Kiedy docierają do obozu Liquida, ten aktywuje sygnał, przez który nanomaszyny znajdujące się w ciałach bohaterów zaczynają wariować i uniemożliwiać im walkę. Liquid odlatuje, towarzyszy mu zaś Naomi – specjalistka od nanotechnologii, która była częścią zespołu zdalnie wspierającego Snake’a w trakcie incydentu na Shadow Moses.

Liquid Ocelot

Naomi kontaktuje się ze Snake’iem i informuje go, że została siłą zmuszona do współpracy z Liquidem. Podaje również swoje położenie w Ameryce Południowej. Snake odnajduje Naomi, która wyjaśnia, że celem Liquid Ocelota jest wykorzystanie danych biometrycznych Big Bossa jako klucza do głównych systemów sztucznej inteligencji Patriotów i przejęcia nad nimi kontroli, co de facto da mu kontrolę nad nanomaszynami umieszczonymi w niemalże każdym żołnierzu na świecie. Ponadto, po zrobieniu kilku testów, naukowiec informuje Snake’a, że znajdujący się w nim wirus FOXDIE w przeciągu sześciu miesięcy zmutuje, stając się śmiertelnie niebezpieczny dla całej ludzkości. Oboje po licznych perypetiach w końcu uciekają, w dużej mierze dzięki pomocy Raidena, który przeszedł przemianę w cyborga i przybył na pomoc Snake’owi.

 

Cyborg Raiden

Wąż udaje się do wschodniej Europy, gdzie kontaktuje się z ruchem oporu dowodzonym przez niejaką Big Mama, który to ruch jest w posiadaniu szczątek Big Bossa. Big Mama, dawniej używająca pseudonimu EVA, ujawnia, że była surogatką w eksperymencie, który doprowadził do narodzin Snake’a i Liquida. Liquid atakuje ruch oporu i Big Mama wraz ze Snake’iem rozpoczynają szaleńczą ucieczkę z ciałem Big Bossa. Nie udaje im się i wpadają w ręce Liquida. Ten informuje ich, że już nawet nie potrzebuje szczątek Big Bossa, gdyż zdołał znaleźć inny sposób na uzyskanie dostępu do systemu. Na miejscu pojawia się armia USA, Ocelot daje jednak pokaz swojej nowo pozyskanej władzy i dziesiątkuje praktycznie bezbronnych przeciwników. Ciało Big Bossa zostaje spalone, EVA ginie, Naomi ponownie zostaje porwana, zaś Snake cudem uchodzi z życiem.

Po wylizaniu ran, Snake udaje się do Shadow Moses, gdzie aktualnie przebywa Liquid. Nie udaje mu się uratować Naomi, która, nie mogąc sobie poradzić z poczuciem winy związanym z dawnymi błędami, popełnia samobójstwo. Snake i wspierający go Raiden docierają do Liquida, który chwali się przed nimi Outer Haven, zmodyfikowaną wersją Arsenal Geara. Ocelot niemal zabija za pomocą maszyny Snake’a, którego w ostatniej chwili ratuje Raiden. Ocelot niemal zabija Snake’a za pomocą maszyny, jednak w ostatniej chwili Wąż zostaje uratowany przez Raidena. W końcu Liquid zostaje zmuszony do wycofania się razem ze swoją potężną maszyną, gdy w pobliżu pojawia się Missouri, okręt dowodzony przez Mei Ling, kolejną z dawnych znajomych Snake’a. Solid, Raiden, Meryl i Johnny, jeden z jej podwładnych, dzięki Missouri przedostają się na pokład Outer Haven. Przedzierając się przez systemy obronne Liquida i niemal przypłacając to życiem, w końcu wgrywają wirusa do systemów Outer Haven i tym samym uwalniają cały świat spod wpływu Patriotów. Snake toczy jeszcze ostatnią, wycieńczającą walkę ze swoim bratem na szczycie Outer Haven, z której wychodzi zwycięsko.

Niespodziewane spotkanie z Big Bossem

Po stłamszeniu Powstania Ocelota, Snake gotowy jest popełnić samobójstwo, by zapobiec rozprzestrzenieniu się wirusa Fox Die. Zostaje jednak powstrzymany przez... Big Bossa, który pojawia się na cmentarzu, na którym Snake chciał się postrzelić*. Big Boss opowiada Snake’owi, że spalone wcześniej ciało w rzeczywistości należało do Solidusa i że Patrioci pierwotnie byli interpretacją ostatniej woli jego dawnej mentorki, the Boss, grupą ludzi, w skład której wchodził między innymi on sam, EVA oraz Ocelot. W miarę jak grupa rosła w siłę, dochodziło w niej do coraz silniejszego rozłamu, który ostatecznie doprowadził do przekazania kontroli w ręce sztucznej inteligencji i całkowitego rozminięcia się z pragnieniami Boss.   Big Boss informuje Snake’a, że ten wcześniej został zarażony nową odmianą FOXDIE, która zastąpiła poprzedniego wirusa i której jedynym celem jest zabicie części Patriotów, między innymi właśnie legendarnego żołnierza. Ojciec i syn w końcu pojednują się ze sobą. Wkrótce po tym Big Boss umiera, Snake zaś postanawia przeżyć pozostałe mu miesiące życia pokojowo, obserwując nowy świat, jaki pomógł stworzyć.

*O tym, skąd Big Boss się tam wziął i dlaczego nie jest martwy, przeczytacie w drugiej części tego artykułu, poświęconej właśnie jemu.

Czarny Wilk
25 sierpnia 2015 - 18:02