Klaudyna

Wszystko gra

najnowszepolecanepopularne

Czytelnicze podsumowanie roku 2018!

Czytelnicze podsumowanie roku 2017!

Pilotaż 14 - Star Trek: Discovery. Dwugłos w sprawie prologu

Pilotaż 13 - zaczynamy trzeci sezon Fargo!

Pilotaż 12 - Belle Epoque. TVN siłuje się ze stylowym kryminałem

Czytelnicze podsumowanie 2016 roku!

Stale w ruchu - recenzja autobiografii Olivera Sacksa

O fascynacji twórczością Olivera Sacksa wspominałam w tekście Czarne pomidory i mózg. Genialny neurolog i wspaniały pisarz sprawił, że z chęcią zatopiłam się w świecie chorób i uszkodzeń tego fascynującego organu, jakim jest mózg. W poprzednim tekście twierdziłam, że to mój ulubiony doktor zaraz po House'ie – nic bardziej mylnego. To zdecydowanie numer jeden wśród lekarzy oraz jeden z moich najukochańszych pisarzy. Na półkach księgarń pojawiła się ostatnio autobiografia Sacksa – Stale w ruchu. Czytałam ją z radością i smutkiem zarazem. W lutym zeszłego roku Oliver Sacks wyznał światu, że umiera. Echo wyleczonego lata temu nowotworu powróciło ze zdwojoną siłą. Atak był tak agresywny, że lekarze z bezradności rozłożyli ręce. Sześć miesięcy później zmarł.

czytaj dalejKlaudyna
25 stycznia 2016 - 22:21

Pilotaż 05 - Master of None. Testujemy komediowy serial na Netfliksie

Klaudyna: Jakiś czas temu przeturlał się po Internecie wielki news - Netflix dostępny w Polsce! I jak zwykle jedni oszaleli ze szczęścia, a drudzy pogrążyli się w rozpaczy - bo co z tego, że Netflix jest, jak nic w nim nie ma. Postanowiliśmy to sprawdzić. Przejrzeliśmy zasoby i... trafiliśmy na całkiem niezły serial!

FSM: Bo nawet jeśli mielibyśmy narzekać, że "polska" oferta Netfliksa to zaledwie kilkanaście procent tej w USA, i tak serialomaniacy będą mieli co robić. Szczególnie ci, którzy zwlekali ze sprawdzaniem żelaznych klasyków w rodzaju Breaking Bad. Ale my jesteśmy przekorni i zamiast oglądać uznane produkcje, rzuciliśmy się na mały, niepozorny serialik zatytułowany Master of None. No i...

K: I trafiliśmy w dziesiątkę. Do Master of None przyciągnął nas Aziz Ansari, którego znamy głównie z innego przyjemnego serialu - Parks and Recreation. Tam nie grał głównej roli, jednak wprowadzał w akcję sporą dawkę humoru i wytrwał tam przez 7 sezonów. Wiedząc, że ma teraz swój serial, grzechem byłoby nie spróbować.

F: Mnie najpierw przyciągnęły bardzo wysokie oceny wystawiane MoN w zagranicznym Internecie, ale niech będzie :) Parks and Recreation to mistrzostwo, a postać Toma Haverforda prawdopodobnie podoba się wszystkim, więc solowy serialowy występ Aziza musiał się sprawdzić. I tu od razu małe wyznanie: Netflix mocno ułatwia oglądanie wszystkiego naraz, więc w tym odcinku Pilotażu jesteśmy w stanie omówić już cały serial, choć oczywiście spoilerować nie będziemy. Naświetl państwu, o co w Master of None chodzi.

czytaj dalejKlaudyna
20 stycznia 2016 - 17:05

Ostatnio przeczytane #19 – Juli Zeh, Corpus delicti

Zdrowy styl życia święci dzisiaj triumfy. Bycie wysportowanym i fit jest trendy. Inwestujemy w swoje ciała nie tylko ćwiczeniami, ale i dietą. Gluten jest na cenzurowanym, podobnie jak cukier i kilka innych substancji. Już nikt nie robi wielkich oczu, słysząc o spirulinie czy też zielonej kawie. Dlaczego więc zdrowy tryb życia nie miałby stać się reżimem w Niemczech w drugiej połowie XXI wieku? Zdrowie jako jedyna słuszna ścieżka egzystencji i jako zasada legitymizacji państwa – taką  właśnie wizję snuje Juli Zeh w Corpus delicti.

czytaj dalejKlaudyna
20 grudnia 2015 - 17:37

Tomasz Bagiński ekranizuje Smoka Wawelskiego dla Allegro

We wczesnych latach edukacji każdy z nas styka się z legendami. Któż z nas nie słyszał o nienażartym smoku, który mieszkał pod Wawelem, czy o warszawskim bazyliszku, zabijającym spojrzeniem. Historie te są nieprzebraną skarbnicą fajności, dzięki której można w ciekawy sposób zaprezentować zainteresowanym nietylko naszą kulturę, ale i wartości. Na taki pomysł wpadła firma Allegro, która w kooperacji z Platige Image zaprasza na seans i do lektury. Zobaczcie Smoka!

czytaj dalejKlaudyna
30 listopada 2015 - 21:12

Pilotaż 03 - testujemy pierwszy odcinek serialu Pakt

FSM: Gdybyś musiała sobie przypomnieć, kiedy ostatni raz celowo i ze skupieniem oglądałaś serial wyprodukowany w Polsce, to co by wyszło?

Klaudyna: Wyszłoby, że oglądaliśmy serial z Adamczykiem - Naznaczony. A było to... w 2009 roku?

F: Ha! Zupełnie o tym zapomniałem. Miało być nowocześnie, z tajemnicą i efektowną stroną wizualną. Wyszło z tego... Ale nie o Naznaczonym będziemy mówić. Polski oddział HBO w tym roku zaproponował widzom trzecią rodzimą produkcję zrobioną na zlecenie słynnej stacji. Pierwszym był serial Bez tajemnic, potem pojawiła się Wataha, a teraz mamy Pakt.

K: Dwóch poprzednich produkcji nie widzieliśmy, pierwszy odcinek Paktu - owszem. I już na wstępie mogę napisać - chcę zobaczyć resztę!

F: Tak, jesteśmy pod tym względem dosyć zgodni. Pakt robi bardzo dobre pierwsze wrażenie, choć ja akurat przez połowę odcinka miałem pewne problemy z zaangażowaniem się w historię.

K: Historia rozwija się dosyć ospale, jednak mając wgląd w całość obrazu, rozumiem dlaczego. Głównym bohaterem jest dziennikarz śledczy, w którego rolę wciela się Marcin Dorociński. Piotr, bo tak ma na imię bohater, jest na tropie wielkiej afery finansowej. Zbieranie dowodów, kontakty z informatorami, życie redakcyjne - to ta część Cię nie porwała?

czytaj dalejKlaudyna
21 listopada 2015 - 15:07

Pilotaż 01 - Limitless. Żona vs mąż (oglądają piloty nowych seriali)

Oglądacie seriale? Świetnie. Ja też. Zawsze razem z mężem. Proponujemy Wam mały cykl związany z testowaniem pilotażowych odcinków nowych, ciekawie zapowiadających się telewizyjnych serii. Bo w małżeństwie jedną z rzeczy, które wypada dostroić, jest swego rodzaju zgodność w kwestii oglądanych filmów i seriali. Nie jest to rzecz najważniejsza, nie jest też wymagana, ale fajnie, gdy uda się ją mieć. My mamy. Dlatego co jakiś czas (przez jakiś czas), raz na blogu moim, raz na blogu fsma, będziecie mogli przeczytać małżeński dialog, dotyczący właśnie obejrzanego pilota. Na pierwszy ogień: Limitless.

czytaj dalejKlaudyna
18 października 2015 - 18:15

Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary - recenzja

Mówi się, że wiara czyni cuda… i zdecydowanie dużo w tym stwierdzeniu prawdy. Wyobraź sobie świat bez cierpienia, bez wojen, bez chorób – również tych psychicznych. Wyobraź sobie świat wypełniony szczęśliwymi ludźmi sukcesu, którzy pracując nad sobą wydobywają ze swoich osobowości wszystko, co najlepsze. Zdolni stają się zdolniejsi. Umiejętność samoleczenia sprawia, że świat jest wolny od leków i używek  – nie ma lekarzy, nie ma farmaceutów. Ludzie osiągają najwyższy poziom w zdolności komunikacji, dzięki czemu możliwe jest otrzymanie pokoju na całym globie. Taką wizję świata sprzedaje scjentologia.

czytaj dalejKlaudyna
2 października 2015 - 13:35

Ostatnio przeczytane #18 – Tess Gerritsen, Grzesznik

Klasztor Graystones to niezwykle spokojne miejsce. Odgrodzone bramą od zewnętrznego świata zakonnice czynią swą posługę. Raz na jakiś czas odwiedzają je: ksiądz oraz gosposia, która sprząta i gotuje siostrom. Utarty porządek klasztornego życia zakłóca brutalna zbrodnia, w wyniku której ginie młodziutka siostra Camille, a siostra Ursula zostaje ciężko ranna. W między czasie w porzuconym budynku policjanci odnajdują zmasakrowane zwłoki dziewczyny. Czy zbrodnie coś ze sobą łączy? Kto i dlaczego miałby atakować bezbronne siostry zakonne? Na te pytania musi odpowiedzieć detektyw Jane Rizzoli, bohaterka książki Grzesznik autorstwa Tess Gerritsen.

czytaj dalejKlaudyna
14 lipca 2015 - 13:59

Recenzja filmu Minionki – pełnometrażowa przygoda żółtych stworków

Miniony wiedzą doskonale, na czym polega ewolucja. Instynkt nakazuje im kierować się fundamentalną zasadą – aby przetrwać trzeba podążać za najsilniejszą jednostką. Historia uczy, że od zarania dziejów ci najsilniejsi niejednokrotnie bywali... przesiąknięci złem. Zatem odkąd Miniony wyszły z wody (tak, tak!) ich życiowym celem stało się służenie największemu złoczyńcy w okolicy. Urocze kreaturki znamy z dwóch kinowych produkcji – Jak ukraść Księżyc oraz Minionki rozrabiają, gdzie współpracowały z arcyłotrem Gru. Teraz jednak wychodzą na pierwszy plan w najnowszym filmie kinowym, zatytułowanym po prostu Minionki.

czytaj dalejKlaudyna
28 czerwca 2015 - 13:58

Ostatnio przeczytane #17 – Sidonie-Gabrielle Colette, Dialogi zwierząt

O czym za naszymi plecami dyskutują zwierzęta? Bo przecież żyjąc z nami, muszą się ze sobą komunikować. Z pewnością robią to w niezrozumiały dla nas sposób, ale gdyby jakimś cudem można było rozszyfrować psie szczekanie i kocie miauczenie? Czy komentują sytuację „w domu”? Czy narzekają na posiłki? A może rozprawiają o swoich uczuciach? Colette, znana ze swojej wrażliwości, wielbiąca naturę, zwierzęta i swojską francuską wieś, napisała przeszło sto lat temu Dialogi zwierząt, gdzie w 12 scenach zawarła inspirujące rozmowy Kiki – kota rasy kaukaskiej z Tobym – buldożkiem francuskim.

czytaj dalejKlaudyna
23 czerwca 2015 - 12:40