MarvelMag #3/2017 – Dziedzictwo Marvela - Czarny Wilk - 31 lipca 2017

MarvelMag #3/2017 – Dziedzictwo Marvela

Udało się! Trzeci numer MarvelMaga faktycznie ukazuje się niemal idealnie miesiąc po swoim poprzedniku, bez żadnych obsuw, opóźnień i innych niecnych rzeczy, które zabijają ideę stojące za tym cyklem – ideę informowania Was o najciekawszych wieściach z marvelowego światka. Za nami konwent SDCC, na którym otrzymaliśmy szczególnie dużo interesujących materiałów związanych z serialami i filmami sygnowanymi logiem „Domu Pomysłów”.

Wieści z Ameryki

Przez komiksowy krajobraz Marvela wciąż przetacza się Hydra, która - w komiksie Secret Empire, o którym więcej możecie przeczytać w poprzednim MarvelMagu - pod przywództwem Kapitana Ameryki trzyma pod butem całe Stany Zjednoczone. Sytuacja superbohaterów od początku była dramatyczna, ale dotąd obywało się bez śmierci pierwszoligowych bohaterów. Sytuacja ta zmieniła się w najnowszym, siódmym numerze wydarzenia, w którym UWAGA DUŻY SPOILER Steve Rogers zabija Czarną Wdowę. Jeśli śmierć ta utrzyma się dłużej niż do końca miniserii, to będziemy mieli pierwszą z większych reperkusji całej opowieści.

Obok Sekretnego Imperium rozgrywa się także znacznie mniejsze wydarzenie, ale za to oparte na dość szalonym koncepcie – w Edge of Venomverse świat Marvela mierzy się z plagą… symbiontów opanowujących superbohaterów. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jaka byłaby krzyżówka Venoma z Wolverine’m czy Hulkiem, tutaj znaleźć można odpowiedź. Seria ma całkiem imponujące tempo wydawnicze, w ciągu miesiącu ukazały się już trzy z zaplanowanych pięciu zeszytów.

Poznaliśmy całkiem sporo konkretów o Marvel Legacy, inicjatywie mającej za zadanie połączyć nowe pomysły Marvela z jego bogatą, klasyczną historią. W skład projektu wejdą 52 komiksowe serie, a wszystko rozpocznie się od pojedynczego zeszytu Marvel Legacy #1, w którym zobaczymy powrót jakiejś klasycznej, dawno niewidzianej postaci oraz… pierwszą w historii grupę Avengers, która działała w roku 1,000,000 p.n.e. Historia opowie nam o początkach uniwersum Marvela oraz o tym, jak konsekwencje tamtych wydarzeń wpływają na teraźniejszość. Tytuł zadebiutuje 27 września.

O ile jednak Legacy ma być głównie o powrocie do tego, co znane, tak kilku bohaterów czekają dość zaskakujące zmiany. Szczególnie intrygująco zapowiada się przyszłość Punishera – materiały graficzne sugerują, że Frank Castle przywdzieje zbroję War Machine’a, czyli zmilitaryzowanej wersji Iron Mana. Ostatnimi czasy Castle opowiedział się po stronie Hydry i pomaga Steve’owi Rogersowi w ściganiu ruchu oporu, stąd ciężko powiedzieć, czy w nowej postaci wystąpi on jako bohater, czy złoczyńca.

Wieści z kraju

W lipcu na rodzimym rynku ukazały się cztery komiksy Marvela, wszystkie wydane przez wydawnictwo Egmont i wszystkie będące kontynuacjami wcześniej zaczętych serii. W ramach Marvel Now pojawił się kolejny tomik pisanej od dawna przez Dana Slotta serii o Spider-Manie, tym razem występującym już nie jako Superior Spider-Man, a klasyczny Amazing Spider-man. Kontynuacji doczekały się także serie Avengers oraz Thunderbolts. W ramach klasyki Marvela miłośnicy Wade’a Wilsona otrzymali natomiast drugi tom Deadpool Classics.

Najbliższy miesiąc również zdominowany zostanie przez Egmont. Głównym daniem będzie Grzech pierworodny – crossover, w którym tajemnicze zabójstwo jednego z Watcherów stanie się zaczątkiem śledztwa, za sprawą którego ujawnione zostaną pewne niechciane brudy z przeszłości istotnych dla uniwersum Marvela postaci. Pod te wydarzenie podepnie się również zaplanowany na sierpień siódmy tom Deadpoola, mający podtytuł – nie zgadniecie – Grzech pierworodny. Ponadto, przeczytamy też ostatnią część Thora Gromowładnego (tom 4: Ostatnie dni Midgardu) oraz, w ramach Klasyki Marvela, drugi tom Punisher Max.

Nasze portfele zaskowyczą z rozpaczy we wrześniu, gdy zostaniemy zmuszeni do wyboru między sześcioma tytułami – w tym aż czterema nowościami. Egmont, oprócz kontynuacji Strażników Galaktyki i All New X-Men, rozpocznie odliczanie do śmierci jednego z najważniejszych bohaterów Marvela. Wolverine: Trzy miesiące do śmierci to tytuł, który nie pozostawia wiele wątpliwości odnośnie swojej zawartości. W ramach Klasyki Marvela największy polski wydawca komiksowy opublikuje natomiast album Hulk: Koniec i inne opowieści kompilację trzech ikonicznych opowieści o zielonym gigancie.

Początek roku szkolnego osłodzi uczniom Mucha Comics, która uzupełni ofertę Egmontu dwiema nowymi miniseriami. Zarówno Immortal Iron Fist, jak i Uncanny X-Force to pozycje bardzo dobrze ocenione za granicą i mocno wyczekiwane przez rodzimych fanów. Pierwsza opowiada o mistrzu kung-fu, którego mogliśmy niedawno oglądać w średnio udanym serialu Netfliksa, druga natomiast przedstawia misje tajnego oddziału mutantów, który nie boi się przekraczać granic moralności, by zapewnić bezpieczeństwo swojej rasie.

Jeśli chodzi o lokalnie dostępne kolekcje komiksowe, to dopiero co na rynku zadebiutował 122 tom Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, a w nim historia All-New Ghost Rider: Maszyny Śmierci. 9 sierpnia pojawi się drugi tom Warlocka, natomiast 23 sierpnia przeczytamy historię o Silver Surferze, zatytułowaną Nowy Świt. Od września niestety zaczną się już numery dublujące się z Marvel Now Egmontu i wyłuskiwanie całkowitych nowości stanie się trudniejsze. Szóstego pojawi się Avengers: Świat Avengers (dubel pierwszego tomu Avengers z Marvel Now), dwudziestego Nova: Początek (nowość niewydana jeszcze u nas), a 4 października New Avengers: Wszystko Umiera (dubel pierwszego tomu New Avengers z Marvel Now).

Kolekcja Superbohaterowie Marvela niedawno uraczyła nas tomem 15 poświęconym Visionowi. W kolejnych zeszytach przeczytamy o Falconie (2 sierpnia), Deadpoolu (16 sierpnia) i Walkirii (30 sierpnia).

Minirecenzje

New Avengers, tom 4: Doskonały świat

Data premiery: 21.06.2017

Cena okładkowa: 39,99 zł

Liczba stron: 144

Scenariusz: Jonathan Hickman

Rysunki: Dustin Weaver, Kev Walker, Valerio Schiti

To prawdopodobnie najlepszy z dotąd wydanych tomów Avengers napisanych przez Hickmana. Powód jest prosty – pieczołowicie budowana we wszystkich wydanych dotąd numerach New Avengers i Avengers oraz w Nieskończoności intryga w końcu zaczyna kiełkować. Wszystkie inne metody zawiodły i Iluminaci stają przed najtrudniejszym z pytań: czy są gotowi zabić świat, by uratować swój własny? W tym numerze bohaterowie upadają, a jedyne, co zaczyna się liczyć, to przetrwanie. Hickman doskonale ukazuje rozterki, załamanie i upadek herosów, każdemu z nich serwując indywidualne piekło. Świetny zeszyt – szkoda tylko, że zaangażowanie trzech różnych rysowników sprawia, iż warstwa wizualna jest mocno nierówna.

Thor Gromowładny, tom 3: Przeklęty

Data premiery: 21.06.2017

Cena okładkowa: 39,99 zł

Liczba stron: 156

Scenariusz: Jason Aaron

Rysunki: Ron Garney, Nic Klein, Emanuela Lupacchino, Das Pastoras

Opowieść o Bogobójcy z pierwszych dwóch tomów postawiła bardzo wysoko poprzeczkę – i niestety, kolejnej historii nie udało się jej dorównać. Przeklęty to dość sztampowa opowieść fantasy o drużynie wojowników różnych ras, uganiających się po świecie za antagonistą, któremu zawsze udaje się zwiać w ostatniej chwili. Dopiero przy końcu całość robi się interesująca, ale nie jest to finał aż tak wybitny, by wynagrodził nieciekawą drogę do niego prowadząca. Znacznie lepiej wypada umieszczony już po głównej opowieści krótki wypełniacz  o jednej z dawnych przygód Thora – przygodzie ciekawej, gorzkiej i mającej zdecydowanie więcej charakteru od tej stanowiącej danie główne tomiku.

Filmy i seriale

Na początek to, co już było – Spider-Man: Homecoming zadebiutował i okazał się kolejnym bardzo udanym filmem Marvela, tym razem kino superbohaterskie mieszając z motywami charakterystycznymi dla komedii o nastolatkach. Z okazji premiery filmu na naszym serwisie pojawiło się kilka interesujących materiałów powiązanych z pajączkiem. Fsm przygotował dla Was recenzję filmu oraz chronologię filmów Marvela. MaciejWozniak natomiast przygotował solidną publicystykę, w której dokonał porównania i opisał historię kinowych dziejów Człowieka-Pająka.

Już w połowie sierpnia zadebiutuje długo oczekiwany serial Netfliksa Defenders, w którym wydarzenia zmuszą do współpracy znanych ze swoich własnych seriali Jessikę Jones, Daredevila, Iron Fista oraz Luke’a Cage’a. Zwiastun prezentuje się intrygująco, nieco mniej entuzjazmu wywołują recenzenci, którzy mieli okazję obejrzeć już pierwsze cztery odcinki projektu – w ich tekstach dość często powtarzają się zarzuty o ślamazarnym tempie akcji.

Rozkręca się kampania reklamowa Inhumans nowego marvelowego serialu stacji ABC. Wprawdzie ze zwiastunów wciąż przebija plastikowość, z jakiej podśmiechiwali się internauci na widok pierwszego plakatu reklamowego, ale w ruchu całość wygląda minimalnie lepiej. Cieszy zwłaszcza silne eksponowanie granej przez Iwana „Ramsay’a Boltona” Rheona postaci Maksimusa Szalonego, którego niejednoznaczność moralna ma szanse być największym koniem pociągowym całego projektu. Premiera pierwszego odcinka produkcji nastąpi pod koniec września.

Pośród coraz to nowych zapowiedzi kolejnych filmów superbohaterskich w ostatnim czasie szczególnie wyróżniła się jedna – Noah Hawley, autor świetnie przyjętego serialu Legion, pracuje nad pełnometrażowym filmem poświęconym najpotężniejszemu antagoniście Fantastycznej Czwórki – Doktorowi Doomowi. Wytwórni Fox jak dotąd niespecjalnie udawało się przeniesienie na kinowe ekrany wyjątkowości tej postaci, ale Hawley udowodnił już, że na skomplikowanych charakterach zna się jak mało kto, tym razem więc może się to udać. A na pewno nie będzie gorzej niż w ostatniej Fantastycznej Czwórce.

Spośród wartych uwagi nowych zwiastunów na pewno warto wspomnieć o kolejnej zabawce Thor: Ragnarok, która prezentuje się równie udanie co pierwszy trailer. Dostaliśmy także wideozapowiedź Gifted, nowego serialu o mutantach, która pięć lat temu prawdopodobnie zrobiłaby jakieś wrażenie, dziś jednak niespecjalnie się wyróżnia z superbohaterskiego tłumu.

Gry

Studio Sanzaru Games razem z firmą Oculus VR zapowiedziały grę akcji Marvel Powers United VR, w której za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości wcielimy się w bohaterów i złoczyńców Marvela w niespotykany dotąd sposób. W produkcji wcielimy się m.in. w Rocket Racoona, Captain Marvel, Hulka oraz Ronana Oskrarżyciela, akcja ukazana zostanie z perspektywy pierwszej osoby, otrzymamy pełną swobodę poruszania się po mapach i skupimy się głównie na eksterminacji hord wrogów. Nie będzie to pierwsza szansa na poznanie świata Marvela za pomocą wirtualnej rzeczywistości - w ramach promocji filmu Spider-Man: Homecoming udostepniono ciepło przyjętą darmową grę pozwalającą poczuć się jak prawdziwy ścianołaż.

22 sierpnia zadebiutuje trzeci odcinek epizodycznej przygodówki Guardians of the Galaxy od studia Telltale. Poprzednie dwa nie zrobiły większego wrażenia na graczach, oczekiwania są więc raczej niskie. Poznaliśmy także kolejnego wojownika ze stajni Marvela, w jakiego wcielimy się w zaplanowanej na jesień bijatyce Marvel vs. Capcom Infinite. Większych zaskoczeń brak – raczej nikt nie spodziewał się, że w grze mogłoby nie być Spider-Mana. Ciekawiej prezentuje się nowa postać, jaką ujawniono w LEGO Marvel Super Heroes 2 - będzie to łamiąca czwartą ścianę Gwenpool.

 

I to by było na tyle, jeśli chodzi o ważniejsze nowinki z marvelowego światka. Jak zwykle, zachęcam do komentowania, chętnie odpowiem też na wszelkie trapiące Was pytania związane z Domem Pomysłów. Do zobaczenia za miesiąc!

Czarny Wilk
31 lipca 2017 - 13:33