Szybka rozkmina #16 Pudełko czy cyfra? - ROJO - 16 maja 2011

Szybka rozkmina #16 Pudełko czy cyfra?

Szybka rozkmina to cykl mini-felietonów, który oprócz ukazania interesującego zjawiska, gamingowej ciekawostki, śmiesznego filmiku lub ukrytego bonusu -  zaprasza Was do dyskusji na konkretny temat i wzięcia udziału w ankiecie.

Kiedyś było tylko pudełko. Stało, witało, uśmiechało się do swego nabywcy. Potencjalnego jak i aktualnego. Gdy dystrybucja elektroniczna zawojowała Internet, otrzymaliśmy nową formę nabycia danego dobra. Nowa alternatywa, nowe podejście. Pojawił się wybór. Każdy ma swoje zalety i mankamenty. A Wy? Wolicie grę w materialnym pudełku, czy cyfrowego szybkensa? Szybka rozkmina na szybki początek nowego tygodnia.

Tak?

Lubię widzieć co nabywam. Dotknąć, wyeksponować, podziwiać. Do takiej formy zostałem przyzwyczajony i tak już zostało. Klimatyczny tekturowy Big Box (starsze gry, jak i te nowe w wersjach kolekcjonerskich) lub eleganckie DVD. Stoi, dumnie się prezentuje, uświadamia jaką przygodę zafundował. Materialny, namacalny byt. Cieszy oko i przywołuje wspomnienia. Płytki, opakowania, instrukcje (chociaż te ostatnio w coraz to żałośniejszych wersjach), poradniki, soundtracki i inne materiały. Full wypas. Są jednak minusy takiego stanu rzeczy. Graciarnia po pewnym czasie? Na pewno. Coraz mniej miejsca na wydzielonej, kolekcjonerskiej półeczce? Również. Forma droższa, po którą trzeba pofatygować się do sklepu lub czekać na kuriera? Przede wszystkim. Inna sprawa to taka, że zawartość pudełka może ulec (ząb czasu, eksploatacja, transport lub wykładanie na regały) fizycznemu uszkodzeniu. Formy wirtualnej to nie dotyczy.

Czy tak?

Dystrybucja/handel elektroniczny (tzw. e-commerce) to przede wszystkim oszczędność czasu i kosztów produkcji, gdzie tłocznie i drukarnie mają szansę chwilę odsapnąć. O korzystnym wpływie (a raczej braku niekorzystnego) na środowisko już nawet nie wspominam. Kupujemy, robimy przelew i w tej samej chwili możemy przystąpić do legalnego pobierania zawartości na dysk twardy. Hop, siup i gramy. Wersje z reguły zaktualizowane, często z ciekawymi bonusami, nierzadko w promocji – dodatkowo działają in plus. Wszystko do kupy razem, często (chociaż nie zawsze, patrz np. Brink) wpływa na atrakcyjniejszą cenę gry od wersji pudełkowej. A to bywa argumentem ostatecznym. Nie ma też, jak wspomniałem wyżej – co ulec ewentualnemu zniszczeniu. Wszystko mamy w wersji cyfrowej z możliwością ponownego ściągnięcia. Otrzymany w .pedeefie User Manual czy ewentualny poradnik możemy sobie wprawdzie wydrukować, ale to już nie to samo.

Battlefield Bad Company 2: Vietnam. Lolek roku, czyli kod na ściągnięcie gry w pudełku. Kompromis, złoty środek, czy bzdura totalna?

Resumka. Dla mnie pudełko to podstawa. Fundament pełnoprawnego, niewybrakowanego zakupu. Dowód nabycia, zasilający zacny zestaw ulubionych pozycji. Download elektroniczny to ostateczność. W sytuacjach gdy tylko w takiej wersji jest interesująca mnie gra lub gdy zależy mi na szybkim nabyciu programu pod jakiś event (TF2). Doceniam i rozumiem ideę cyfrowej dystrybucji, jednak zostanę wiernym, być może niepoprawnym tradycjonalistą. Obawiam się jednak, że tak czy inaczej wszystko idzie w kierunku zero-jednykowego transferu. Symbolem postępu i rozwoju jest minimalizacja. Ok. Ale żeby aż tak? Chętnie posłucham Waszych wypowiedzi. Dystrybucja cyfrowa kontra box tradycyjny. Zapraszam! Podzielcie się swoim zdaniem na temat preferowanej formy, jak i przyszłości dystrybucji gier wogóle.

P.S. Jeśli podoba Ci się mój Blog, znalazłeś/-aś w nim coś dla siebie (jakiś stały cykl, konkretny dział, itp.) i posiadasz konto na Facebook'u, "Polub go" po prawej stronie pod moim avatarem. Z góry Ci za to dziękuje. Doceniam i pozdrawiam. ROJO

Szybka rozkmina:

#10 Kreujesz na swe podobieństwo? (rozmawiamy o tworzeniu postaci od strony wizualnej)

#11 Grasz w poprzednie części? (rozmawiamy o... no wiadomo o czym:)

#12 Zawsze tak samo? (rozmawiamy o swoich stylówach w grach)

#13 Oglądacie gameplaye? (znów wiadomo o czym rozmawiamy:)

#14 Budowanie czy sam atak? (rozmawiamy o strategiach z budową baz i bez)

#15 Eksplorujecie, dostrzegacie? (rozmawiamy o badaniu świata gier i podziwianiu jego elementów)

ROJO
16 maja 2011 - 16:09

Co wolisz?

Stare, dobre pudełko. 76,7 %

Nowy, dobry download. 9,2 %

Trudno powiedzieć. 0,8 %

Niczego nie WOLĘ bardziej. Korzystam z tego i z tego. 13,3 %