Rojopojntofwiu #35 Trolle i Farmerzy czyli uzupełnienie 13 odcinka. - ROJO - 17 lipca 2011

Rojopojntofwiu #35 Trolle i Farmerzy, czyli uzupełnienie 13 odcinka.

Dnia 13 lutego o 13:13 odpaliłem 13 część Rojopojntofwiu, zatytułowaną "Need a hand?". Pisałem w niej o szerokorozumianej współpracy w grach MMO, co-opach i sieciowych strzelankach. Przytoczyłem również typologię Richarda Bartle dzielącą graczy na cztery zasadnicze grupy "podejściowe". Byli Wyczynowcy (Achievers), Odkrywcy (Explorers), Poszukiwacze towarzystwa (Socjalizers) i Zabójcy (Killers). Od czasu publikacji tego zestawienia, trochę w świecie wirtualnych rewelacji się pozmieniało, a mianowicie doszły dwie grupy: dokuczliwe Trole (Trolls) i interesowni Farmerzy (Farmers). Uzupełniam więc oficjalnie grupę Bartla o wymienione "klasy motywacyjne". Zapraszam, zbierzmy wszystkich do kupy razem:)

Trole (Trolls)

Gracze nastawieni na dokuczanie innym graczom. Irytowanie wszystkiego, co się rusza. Na wysoką skalę, przy użyciu rozmaitych środków i narzędzi. Podejście to pojawiło się wraz z narodzinami przeróżnych for dyskusyjnych. Zalewanie spamem i przeróżnym gównotokiem. Ze statycznych aren wymian poglądów, dziadostwo tego typu wlało się również w formy interaktywne jakimi są głównie gry MMO. Jawne prowokacje, chamskie wbity z premedytacją. Liczą na tanią sensację i rozgłos. Najskuteczniejsza broń to całkowita ignorancja i olewanie delikwentów. Maksyma "Nie karmić trola" dotyczy również gier. Mamy więc satysfakcję z dokuczania innym użytkownikom (Trolle), jak i z ich zabijania (Killers).

Farmerzy (Farmers)

Farming (ang.: farm - uprawiać) w grach typu MMORPG polega na powtarzanym przez dłuższy czas wykonywaniu określonej czynności, w celu osiągnięcia konkretnych korzyści. Często przy wykorzystaniu nielegalnych Trainer'ów. Metoda ta jest o tyle skuteczna, że oszczędza czas i zasoby potrzebne na przygotowania (np. dojście do pożądanej lokacji). Przykład: aby postać lepiej skakała ktoś przez długi czas nią podskakuje w miejscu - za każdy podskok dostaję odrobinę doświadczenia w podskawianiu. Gdy podskoczy określoną ilość razy, wejdzie na "wyższy poziom skakania" i dzięki temu postać troszkę lepiej skacze. Farmienie to zabijanie godzinami/dniami/tygodniami tych samych potworów i zbieranie wszystkiego, co z nich wypada, w celu zdobycia upragnionego przedmiotu lub zarobienia pieniędzy i sprzedaniu uzyskanych dóbr za realne pieniądze.

Chińscy farmerzy w pracy

Reasumując:    

  • Wyczynowcy (Achievers). To gracze, dla których najważniejszy jest cel, bicie rekordów, zdobywanie acziwków i trofełków. Lans, dużo lansu;
  • Odkrywcy (Explorers). Osoby zainteresowane przede wszystkim eksploracją świata gry i poznawaniem jej mechanizmów. Rozkładają uniwersum na czynniki pierwsze. Przewodnicy, wędrowcy;
  • Poszukiwacze towarzystwa (Socializers). Moi ulubieńcy i poniekąd ja sam. Ludzie skoncentrowani na interakcjach społecznych, związanych z grą, jak i ze światem poza nią. Wyśmienici integratorzy, nieocenieni współpracownicy. Z punktu widzenia cyber-socjologii nowych mediów – najciekawsza grupa;
  • Zabójcy (Killers). Osoby, które czerpią przyjemność i satysfakcję z „zabijania” postaci innych graczy. Mordy, grabieże, gwałty. Lepiej tu, niż w realu;
  • Farmerzy (Farmers). Gracze nastawieni na realny zysk dzięki nierealnej rzeczywistości jaką są gry sieciowe. Interesowność na pierwszym miejscu, czysty fun gdzieś dalej lub całkowity jego brak. Unikalne przedmioty czy wirtualne złoto - wszystko ląduje potem na internetowych aukcjach. Nierzadko posiadają wiele stanowisk komputerowych i założonych kont. Wszystko po to, by przyśpieszyć proces farmingu. Wolni strzelcy lub osoby zatrudniane przez firmy trudniące się farmingiem. Często za psie pieniądze lub wręcz zmuszeni do takiej pracy;
  • Trole (Trolls). W wersji elektonicznej-gamingowej, są to osoby, które czerpią przyjemność i satysfakcję z dokuczania postaciom innych graczy. Irytowanie, prowokowanie, chęć zaistnienia nieważne w jakim świetle. Grupa generalnie odbierana bardzo pejoratywnie.
Zbieżność przypadkowa:)

Jak radzicie sobie z wymienionymi typologiami, o które uzupełniłem zestawienie Bartla? Ignorancja dla Trolli? Łapanie się na reakcji? Może anihilacja z premedytacją? Potępiacie Farmerów? Może rozumiecie ich działalność? Maże sami reprezentujecie, którąś z tych grup?

P.S. Jeśli podoba Ci się mój Blog, znalazłeś/-aś w nim coś dla siebie (jakiś stały cykl, konkretny dział, itp.) i posiadasz konto na Facebook'u, "Polub go" po prawej stronie pod moim avatarem. Z góry Ci za to dziękuje. Doceniam i pozdrawiam. ROJO

Rojopojntofwiu:

#29 Art pod artem

#30 Ten wspaniały '98...

#31 Dodajemy również grę!

#32 Szlaban

#33 Gazety komputerowe kontra serwisy informacyjne

#34 Strach przed wielkim światem

Na temat:

Rojopojntofwiu #13 Need a hand?

ROJO
17 lipca 2011 - 13:22
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.07.2011 14:07
kwiść
kwiść
125
Generał

GRYOnline.plRedakcja

Ja jestem niestety social i achiever. Dlatego przestałem grać w MMO, bo jedno i drugie zjada olbrzymią ilość czasu ;)

17.07.2011 14:33
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

Ja podpadam pod Odkrywców i Poszukiwaczy towarzystwa, jednak już nie gram w MMO. Nie znalazłem takiego, które by mnie przyciągnęło na dłużej.

17.07.2011 14:41
toaster
odpowiedz
toaster
63
EL PRESIDENTE

Jeszcze jedna grupa by sie przydala - oszusci.

17.07.2011 15:29
Scott P.
👍
odpowiedz
Scott P.
99
Generał
Image

Trochę nie na temat ale co tam.
ROJO jakbyś przypadkiem wdał się w dyskusje z internetowym trollem pamiętaj ->
A jeżeli chciałbyś sobie poszerzyć wiedzę o trollach to polecam film The Troll Hunter (2010).

17.07.2011 15:39
SpecShadow
odpowiedz
SpecShadow
86
Silence of the LAMs

W sensie - wykorzystujący błędy czy np. jak ja - używający wszelkich metod teleportacji (szybka podróż w F3/NV lub go to camera w Gothicu), używające błędów w grze, grzebiąca NPCom w kieszeniach?

Sam jestem Odkrywcą, Zabójcą jeśli jest to konieczne. W takim Thief pałka brzmiała na równi z moimi krokami a chloroform (czy czego dawkował na szmatce Tobias) lał się strumienianami, garotą brzdękałem chwilę.

Farmer? Pachnie Monster Hunter, też był element hodowli i zbieractwa.

17.07.2011 17:32
piotr432
odpowiedz
piotr432
86
Warrior

Ja jestem w grach MMO raczej Socializers :) . Moj koledzy z klasy chcieli sobie zaropić w metinie 2 mianowice tworzyli konta nowe e-mail'e itp. . Potem do chodzili do do jakiegoś lvl i go sperzedawali ich handel postaciami zakończył się po miesiącu i żadnych kosztów im nie przyniósł , a tylko stracili czas na tym.

17.07.2011 18:13
Harry M
odpowiedz
Harry M
149
Master czaszka

A mnie nigdy nie ciągnie do MMO

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze