Czarne dni Sony - Brucevsky - 30 października 2014

Czarne dni Sony

Źródło: onlysp.com

W ostatnim czasie na posiadaczy PlayStation spadła prawdziwa lawina rozczarowań i niepomyślnych wiadomości. Nawet najwięksi fani marki muszą dzisiaj przyznać, że coś złego dzieje się z japońskim gigantem, który wyraźnie nie radzi sobie z problemami i zalicza kolejne potknięcia.  Marketingowemu hasłu Sony, #4thePlayers, w obliczu aktualnych wydarzeń, coraz bliżej do śmieszności.

Sony nigdy nie było ideałem, jeśli chodzi o spełnianie próśb graczy, realizowanie ich oczekiwań i perfekcyjne wywiązywanie się z określonych obowiązków. Gigant nie potrafił właściwie zabezpieczyć danych użytkowników PS Store, które w końcu zostały wykradzione, a i niespecjalnie przyłożył się do przenoszenia tytułów ze starszych systemów do wirtualnej oferty swojego sklepu. Wiele jednak można było mu do tej pory wybaczyć, bo oferował też fantastyczną usługę PlayStation Plus, organizował ciekawe akcje promocyjne i aktywnie działań na polskim rynku, a i zapewniał swojej konsoli znakomite tytuły na wyłączność.

Wszystkie wcześniejsze sukcesy Sony i lata pracy nad wizerunkiem zaczynają jednak powoli odchodzić w niepamięć wobec ostatnich wydarzeń. Wielu posiadaczy PlayStation ma już serdecznie dość problemów korporacji, która zalicza regularne wpadki i podejmuje dziwaczne decyzje. Sytuacja z DriveClubem zapoczątkowała kiepską serię, po której Japończykom niełatwo może udać się podnieść. Obiecana w ramach PS Plusa specjalna wersja gry w ogóle się nie ukazała i nie wiadomo nawet kiedy w końcu trafi do subskrybentów usługi. Ci, którzy w nią zainwestowali też nie mają zbyt wielu powodów do radości, bo mimo rzekomych prac, nadal jest ona praktycznie niegrywalna w trybie wieloosobowym. Pal licho jednak jeden tytuł, który z rozmaitych przyczyn  zawiódł oczekiwania. Od kilku dni wielu (wszyscy?) posiadaczy PlayStation 3 nie ma dostępu do swojej wirtualnej biblioteki tytułów, bo PlayStation Store nie działa i powoduje zawieszanie się całego systemu. Zgłoszenie o problemach teoretycznie zostało przyjęte i przekazane do działu technicznego firmy, ale naprawa tej poważnej usterki trwa zdecydowanie zbyt długo. Tym samym wielu graczy, którzy aktualnie kupują i kolekcjonują gry wyłącznie w wersjach elektronicznych, już od kilkadziesięciu godzin nie może nie tylko przeglądać oferty sklepu, ale nie ma też dostępu do  swojej biblioteki wcześniej nabytych gier. Fakt, że czas takich problemów przypadł dodatkowo na weekend, gdzie teoretycznie czasu i możliwości na zabawę jest więcej, tylko dodatkowo zwiększył złość posiadaczy konsoli. Najgorszy w tym wszystkim jest brak stanowczej reakcji Sony, które jakby zlekceważyło oddaną grupę użytkowników swojej poprzedniej platformy.

I gdy wydawać by się mogło, że graczy nic już bardziej nie rozsierdzi pojawiła się lista produkcji oferowanych przez Sony w ramach listopadowego PlayStation Plusa. Już w ostatnich miesiącach gigantowi obrywało się za kiepski line-up tytułów, wśród których brakowało w miarę nowych tytułów AAA, a dominowały gry indie oraz klasyki sprzed lat. Zawsze do tej pory broniłem PS Plusa, który jest według mnie świetną i jak najbardziej wartą swojej ceny usługą. Wobec ostatnich „premier” zaczynam jednak powoli rozumieć złość graczy, którzy narzekają na kolejne „prezenty” od Japończyków. Frozen Synapse czy Batman: Arkham Asylum trudno traktować jako spełnienie marzeń graczy, którzy regularnie inwestują w nowe tytuły. Sytuacji na pewno nie poprawia też kiepski kontakt pomiędzy graczami, a firmą. Brakuje trochę, by przedstawiciele giganta informowali o swoich kolejnych posunięciach, tłumaczyli dobór gier na kolejne miesiące i studzili emocje, na przykład zapowiadając mocną kontrofensywę na okres świąteczno-noworoczny.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że kryzys w końcu minie, Sony się pozbiera, a hasło #4theplayers będzie naprawdę miało jakiś sens. Na razie wygląda to wszystko naprawdę kiepsko...

Brucevsky
30 października 2014 - 20:04

Komentarze Czytelników (66)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
31.10.2014 21:13
odpowiedz
maciek.ittech
38
Pretorianin

1. Tragiczne wsparcie PS Vita
2. Cały czas jakieś "niby" konserwacje PSN
3. PSN podatny na ataki hakerskie, PSN leży i kwiczy i nikt z tym nic nie robi
4. Pady w PS4 może są lepsze od poprzedników, lepiej leżą w dłoni itp, ale... częste ładowania, trzeszczące triggery, niszcząca się guma na analogach, ogólnie fatalna jakość wykonania kontrolera
5. Niezadowalający system chłodzenia w PS4, który wyje, a konsola gorąca

Pomijam to, ale żądam rekompensaty za ciągle problematyczny, a obecnie nie działający PSN !

31.10.2014 22:05
odpowiedz
barnej7
122
Generał

Nic dziwnego, Sony poczuło się zbyt pewnie na rynku konsol i uznało, że MS nie stanowi poważnej konkurencji, dlatego pozwoliło sobie na taką olewkę, kiedy nadrabiało straty do MS w trakcie poprzedniej generacji to wypuszczało najciekawsze tytuły.

31.10.2014 23:01
odpowiedz
koma944
58
Nights watch

Specjalnie redakcja promuje ten temat żeby wywołać dyskusje(wojnę)? Weźcie się do pisania porządnych publikacji a nie podbijacie jakieś brednie pisane przed snem.

31.10.2014 23:05
😁
odpowiedz
Mercc
52
Konsul
Image

Nie zamierzam tej grafomanii czytac raz jeszcze, takie typowe bicie piany o nic szczegolnego, ze taki tekst jeszcze na fb gol promuje..

a tak btw --->

01.11.2014 00:17
odpowiedz
MaXXii
71
Generał

koma944 : czyżbyś był fanbojem którego boli pisanie prawdy ?? i widzi wszędzie prowokację smutne to...
Shadow Khajiit: Kiedyś było to kilka pikseli a gier było całe masy, co ciekawsze gry były o wiele wiele bardziej grywalne niż to co teraz robią. Teraz idzie się na łatwiznę i robi bubel oto cała prawda. A SONY się opuściło bo porzuciło wiele dobrych marek i to co zrobili tej generacji to śmiech na sali, gry od SONY zapowiadają się jeszcze słabiej niż siudmej generacji. A siódma czy ósma generacja w ogóle nie ma startu do gier z szóstej i piątej generacji taka prawda.
Microsoft jak Microsoft ale oni chociażby dbają o samego klienta nie olewają go tak jak to teraz robi SONY.
Ogólnie tytuły SONY na PS4 są po prostu.... średnie InFamous: Second SON to ulepszone graficznie InFamous 2 bo co jak co ale rozwiązania itp: ma z poprzedniej generacji, ta gra nawet nie ma pora dnia i nocy w czasie rzeczywistym, na podłoże jest nałożona stała tekstura przez co 24/7 mamy kałuże na ulicy... to jest gra nowej generacji ?? chyba zrobiona na kolanie na szybko aby Sony miało Exa na PS4. Driveclub było obiecywane jako Online+Social w jednym, oraz gracz otrzyma nowe doświadczenie co z tego wyszło= średnia ścigałka gdyby nie grafika to niczym by się nie wyróżniała z pośród wielu wyścigów. Knack na PS4 to było nieporozumienie i tylko tak można go skomentować, Killzone Shadow Fall zdecydowanie słabszy poziom od poprzednich odsłon taki Benchmark graficzny i tyle. The Order 1886 na dzień dzisiejszy z tego co widzieliśmy też nie prezentuje się najlepiej prócz grafiki to kolejna gra Akcji TPP z totalnie liniową i oskryptowana rozgrywką. Może coś zmienią, ale oby bo tam nawet interakcja z otoczeniem prosi pomstę do nieba.
No i tez jestem strasznie ciekawy Uncharted 4 i czarodziei z Naughty DOG, czarodziei bo rzekomo zapierają się że U4 poleci w 1080p przy 60 klatkach, jestem ciekaw jakim kosztem nam to zaoferują. O ile w ogóle zaoferują 60 klatek, wszak każdy wie że 60 klatek to był mit o którym nie chce mi się tutaj już rozpisywać.
Ogólnie jak SONY nie padnie tej generacji to będzie OK, a wersja DriveCluba na PS+ nie ma co się spodziewać w tym roku, pierw pudełkowa edycja musi się sprzedać potem dają nam PS+ Edition, wszak wersją PS+ da się normalnie przejść a tego SONY się obawia że Plusowicze dostali by wersję na PS+ przeszli by olali gierkę a Pudełkowa by po prostu się marnie sprzedała.

01.11.2014 01:51
yadin
odpowiedz
yadin
102
Legend
Image

A ja po prostu nie mogę kupić w PSN gry w wersji online, ponieważ wyskakuje mi błąd połączenia serwera dla tej usługi. Nawet nie próbuję zgłaszać, bo nie ma komu. Zresztą co to da? Poza tym czekam na informację o aktualizacji, która pozwoli włożyć do PS4 pen-drive i zgrać z niego własne zdjęcia JPEG jako tapety. Na razie konsola nie widzi pen-drive i z tego, co wiadomo, nie będzie widzieć. Straci na tym m.in. Konami, ponieważ gracze nie będą mogli na własną rękę robić strojów, które zazwyczaj wgrywali ręcznie sami. To samo będzie pewnie dotyczyć całego pack patcha.

@MaXXii :: No niestety, masz rację. Sony olewa i zaczynają też olewać samo Sony producenci gier. Na PlayStation 4 nie ma w tej chwili wielkiego tytułu, który umocniłby pozycję konsoli. Cały czas jesteśmy zalewani renderowany wersjami z PS3. To zwykłe nabijanie w butelkę. Do czasu "Phantom Pain" nie będzie chyba nic. No, może najnowszy "Assassin's Creed" w listopadzie. Dla mnie to jednak cały czas ten sam kotlet. Poza tym to nie są tytuły dedykowane na wyłączność. Co do wspomnianego przez Ciebie "Uncharted 4", to nie wiemy jeszcze nic co do samego projektu gry. Teksty o 60 klatkach nic nie znaczą, bo jak znamy działanie konsol, to wiemy, że i tak będzie optymalizacja. Tam, gdzie lokacja się zapcha na tym silniku, konsola zwolni do 20 klatek. "Uncharted" miał zawsze problemy i konsola się wieszała regularnie właśnie na produkcie Naughty Dog. Podejrzewam, że zrobią i tak kolejną liniówkę, w której będzie trzeba zasuwać jak po sznurku od pociągu do samolotu.

01.11.2014 03:23
odpowiedz
zanonimizowany1030895
20
Generał

Pendrive działa normalnie na PS4. Wiem bo zrzucałem filmy i zdjęcia zrobione za pomocą przycisku Share.

01.11.2014 03:30
yadin
odpowiedz
yadin
102
Legend

@Sebatrox :: Mówisz serio? Mnie się nie udaje go wykryć. Z czego to może wynikać?

01.11.2014 04:29
odpowiedz
zanonimizowany1030895
20
Generał

yadin~ Zobacz czy pendrive'a masz w systemie FAT32 bo z tego co wiem PS nie obsługuje NTFS.

01.11.2014 09:11
odpowiedz
StoneSour22
24
Centurion

dlatego uważam ze gry cyfrowe sa głupim pomysłem - zakupisz grę i masz ją na dysku tylko i jak teraz zagrać nei możesz bo problemy z systemem usuniesz przypadkowo czy coś też problem a wersja pudełkowa ładnie wygląda i zawsze ona będzie nigdy nie kupiłem wersji cyfrowej gry i nie zamierzam jaka przyjemność z tego to tak jak ściągnąć grę na dysk i nic więcej tylko że za to płacisz... a co do Drive Cluba - dlatego PS4 będzie opłacać się kupić za 2-3 lata kiedy stanieje i będzie więcej dobrych gier ale nie wszyscy muszą mieć teraz zaszpanować przed wszystkimi - co z tego jak nie macie w co grać a użytkownicy PS3 grają do woli za pomocą gier pudełkowych

01.11.2014 09:50
marcing805
odpowiedz
marcing805
140
PC MASTER RACE

"Do czasu "Phantom Pain" nie będzie chyba nic. "

Arkham Knight, Wiedźmin 3, Evolve, BloodBorne, Rime, The Order, SOMA. Biorąc pod uwagę fakt, że TPP ma premierę ustaloną na 2015, więc wielce prawdopodobne, że dopiero pod koniec roku wyjdzie, to faktycznie nie będzie w co grać.

01.11.2014 15:09
odpowiedz
MaXXii
71
Generał

marcing805: Bez przesady to samo masz w 100% na PCcie. Nie ma co się jarać Multiplatformowymi tytułami, Exy są tu najważniejsze na dzień dzisiejszy SONY ma słabe exy, Microsoft nieco lepsze ale też bieda.
Cóż sony mogło by mieć MGSa jako Exa ale zje... sprawę jak zawsze.

01.11.2014 15:15
odpowiedz
Demilisz
149
Generał

@StoneSour22
dlatego uważam ze gry cyfrowe sa głupim pomysłem - zakupisz grę i masz ją na dysku tylko i jak teraz zagrać nei możesz bo problemy z systemem

To, że problem ma PS4 i Sony nie znaczy, że ma go cała dystrybucja cyfrowa.

01.11.2014 18:32
odpowiedz
StoogeR
131
Generał

Nie gram juz na "pleju" od dosc dawna (moze zagram w lbp3), chyba przestalem grac w cokolwiek niedlugo po tym jak ps plusa wprowadzili. Nie iteresowalem sie specjalnie, pamietam tylko, ze pelniaki mialy byc jakies i inne pierdoly (brzmialo ciekawie).
Dzis tu sobie klikam i czytam jak autor (i inni) sa oburzeni grami takim jak Batman czy Frozen synapse... pierwsze co mi sie nasuwa na mysl to pytanie, czy sie tym ludziom (w tym autorowi) od tego dobrobytu w dupach nie poprzewracalo? Jak Batman i FS sa slabe, to ja nie wiem co sony musialoby wpakowac do plusa, zeby bylo lepiej? Moze nowosci i najlepsze exy, ktore sie sprzedaja ciagle i utrzymuja marke playstation? Batman byl swietny, FS jest genialna gra.

Dobra, to nie jest nawet pytanie. Ludziom sie w dupach poprzewracalo od dobrobytu. Wlasnie sprawdzilem - 180 zl za ROK subskrypcji. Co miesiac pelniaki +bonusy i jeszcze narzekania, ze malo, ze slabe, ze stare... rece opadaja. Jezeli reszta gier to poziom zblizony do batmana i FS, to klienci powinni sony po rekach calowac za taki deal.
Samo frozen synapse na steamie stoi po 23 euro, a to juz ponad polowa tej rocznej subskrypcji.

01.11.2014 19:47
Brucevsky
odpowiedz
Brucevsky
118
Playing with writing

gameplay.pl

StoogeR - dokonujesz sporej nadinterpretacji, nigdzie nie narzekam na sam poziom gier z Plusa. Stwierdzam jedynie, że w ostatnim czasie wyraźnie się on obniżył, co wywołuje złość sporej liczby graczy.

01.11.2014 21:57
odpowiedz
zanonimizowany943726
28
Generał

Batman AA to w sumie gra poprzedniej generacji, jest bardzo wysoko oceniana i w ogóle.
Problem w tym, że to tytuł z 2009 roku więc wszyscy już go ograli

Ja konsolę może kupię, ale tak za 4-5 lat jak będzie parę fajnych exclusivów do ograni, a czy będzie to XONE czy PS4 to pojęcia nie mam.

btw w sumie to 360tka też by mi się jeszcze przydała, ograłbym sobie gears of war i halo.
Na PS3 właściwie ograłem co chciałem i sprzedałem, z 360 trzeba będzie też tak zrobić chyba ;)

Bez przesady to samo masz w 100% na PCcie.

MGS też będzie na PC, a przyszły rok zapowiada się świetnie w grach więc nie rozumiem narzekań.
Batman pozamiata zaprawdę powiadam ;)

01.11.2014 23:14
Klblaz
odpowiedz
Klblaz
35
Centurion

Trochę to smutne - jedna z największych światowych korporacji, lecz poradzić sobie nie może. Moja diagnoza - zbyt dużo inwestycji w nowe technologie. Inwestuje się dopiero wtedy kiedy sytuacja jest stabilna, ale Sony uważa inaczej. Zobaczymy jak się dalej to wszystko potoczy. Raczej nie będę kibicował Sony.

02.11.2014 01:08
yadin
odpowiedz
yadin
102
Legend

@Klblaz :: Radziłbym jednak kibicować Sony. Jeśli koncern nie poradzi sobie w dłuższej perspektywie, miliony ludzi zostaną na pastwie Wielkiego Brata M$. Tego bym nie chciał. Microsoft nie wierzy w wolny rynek. To organizacja totalitarna.

02.11.2014 11:14
odpowiedz
mercuryweb
32
Chorąży

Parę dni temu nabyłem PS4. Sprzęt ma ogromne wady ale czego oczekiwać po skrzynce, która kosztuje mniej niż telefon komórkowy? W porównaniu do PC jest to głośne, że głowa boli. Pad jest mnie wygodny niż ten od X360, którego używam w graniu na PC. Nie posiadałem PS3, ale ten z PS2 wydawał mi się wygodniejszy bo miał lepsze gałki analogowe. Już pierwszego dnia konsola po uśpieniu nie chciała się włączyć. Myślałem, że się popsuła ale wystarczyło wyjąć kabel zasilający z kontaktu. Wydawałoby się, że jestem niezadowolony ale najważniejsza sprawa czyli granie jak na razie jest na duży plus. The Last of Us jest genialne. Lords of The Fallen
też gra się przyjemnie. Szkoda, że na nie wydają już tak dobrych jRPG i gier taktycznych jak za czasów PSX.

03.11.2014 21:27
odpowiedz
Demilisz
149
Generał

@StoogeR
23 euro, tylko ta gra na PC już zdążyła być w bundlu + jest częstym gościem na promocjach. Zresztą FS Prime (ta wersja trafiła na konsole Sony) na Steam też wyjdzie i ma dostać dodatkowy tryb na wyłączność :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze