Więcej niż żeński klon Wolverine’a – X-23 - Czarny Wilk - 24 lutego 2017

Więcej niż żeński klon Wolverine’a – X-23

Już za kilka dni na kinowych ekranach zadebiutuje film Logan: Wolverine. Zagraniczne recenzje nie pozostawiają wątpliwości – otrzymamy nie tylko najlepszy solowy film o najpopularniejszym mutancie świata (co, biorąc pod uwagę poprzednie dwa, sztuką wielką nie jest), ale też po prostu solidne kino rozrywkowe. Wolverine nie będzie jednak jedyną gwiazdą tego przedstawienia – u jego boku zadebiutuje Laura Kinney, tajemnicza dziewczynka posiadająca takie same moce jak Logan.

Jest to postać przez mniej obeznanych czytelników często określana pogardliwie mianem „żeńskiego klona Wolverine’a”. Ci, którzy poznali się z X-23, bo taki pseudonim nosi ta postać, wiedzą jednak, że w rzeczywistości jest to świetnie nakreślona postać, której opowieści są jednymi z najlepszych w portfolio Marvela i która przez lata udowodniła, że jest czymś znacznie więcej niż kobiecą kalką Rosomaka.

Od drugiej strony

Na tle całej gamy kultowych superbohaterów z komiksów, X-23 wyróżniają dwa fakty. Pierwszym jest jej wyjątkowo krótki, mimo silnego zakorzenienia w świadomości fanów, staż – postać ta zadebiutowała w 2003 roku, czyli zaledwie czternaście lat temu. Drugim to, że jest to jedna z naprawdę nielicznych bohaterek, które najpierw zadebiutowały na ekranie, skąd dopiero po jakimś czasie przeniesiono je na karty komiksów.

Pierwszy występ Laury miał miejsce w jednym z odcinków trzeciego sezonu popularnego również w naszym kraju serialu X-Men: Ewolucja, będącym unowocześnionym spojrzeniem na grupę nastoletnich mutantów dowodzonych przez Charlesa Xaviera. W odcinku tym, wymyślonym przez Craiga Kyle’a oraz Chrisa Yosta, instytut zostaje zaatakowany przez tajemniczą kobiecą postać, która bez większych trudności neutralizuje prawie wszystkich X-Men.

Czoła stawia jej Wolverine, który odkrywa, że nieznana wojowniczka jest w rzeczywistości jego klonem, stworzonym i wychowanym na bezduszną maszynę do zabijania przez Hydrę. X-23 uciekła swoim oprawcom i obwiniając o swój los Logana, postanawia się na nim zemścić. Loganowi udaje się jednak ją uspokoić i przekonać, że to nie on jest odpowiedzialny za to, co ją spotkało.

Jak twierdził jeden z twórców postaci, X-23 była próbą wymyślenia na nowo postaci Wolverine’a w taki sposób, by utożsamiać mogli się z nim młodsi czytelnicy. Nie była to jednak tylko zwykła kalka – podczas gdy istotną częścią postaci Logana był brak pamięci o przeszłości, X-23 definiowały prześladujące ją wspomnienia morderstw, jakich się dopuściła. Ważną cechą postaci była też kwestia tego, czy jako klon jest ona faktycznie człowiekiem – duet twórców charakteryzował ją jako „samurajski miecz, który stara stać się zwykłą dziewczynką”.

New York X

Po całkiem niezłym przyjęciu w telewizji, X-23 postanowiono zaszczepić w komiksach. Początkowo dość ostrożnie – postać ta zadebiutowała w 2004 roku w serii NYX napisanej przez Joe Quesadę. Miniseria ta opowiadała o grupce bezdomnych mutantów z Nowego Jorku, starających się jakoś przetrwać w nieprzychylnym im świecie. Główna bohaterka tego komiksu, potrafiąca manipulować czasem Kiden, poznaje X-23, gdy ta jest bardzo małomówną, nieletnią prostytutką, na dodatek najwidoczniej zamieszaną w morderstwo. Kiden wyciąga ją z bagna, tym samym ściągając na swoje głowy byłego alfonsa X oraz jego małą armię bandytów. Gdy sytuacja robi się bardzo nieciekawa, X-23 broni Kiden oraz jej znajomych, ujawniając zdolności regeneracyjne oraz zestaw pazurów – w rękach oraz w nogach.

Kadry z komiksu NYX

NYX jest komiksem, który do dzisiaj ma bardzo oddane grono fanów, chociaż o Laurze nie dowiedzieliśmy się z niego zbyt wiele – była postacią pozostającą raczej w cieniu, mocno zniszczoną psychicznie, samookaleczającą się, wykorzystywaną i tajemniczą. Światło na jej przeszłość rzuciła dopiero wydana w 2005 roku sześcioczęściowa miniseria X-23: Innocence Lost napisana przez duet Craig Kyle i Chris Yost – ten sam, który dwa lata wcześniej przedstawił postać X-23 całemu światu w odcinku X-Men: Ewolucja.

Utracone dzieciństwo

W komiksie tym poznajemy wczesne losy X-23 od jej poczęcia, za którym stała grupka naukowców działających w ramach tajnego rządowego projektu mającego na celu odtworzenie dokonań programu Weapon X. Po dwudziestu dwóch nieudanych próbach stworzenia kopii Wolverine’a, w końcu udaje się to po zmianie płci. Surogatką dla dwudziestego trzeciego klona zostaje doktor Sarah Kinney.

X-23 od małego traktowana była wyłącznie jako narzędzie. W wieku siedmiu lat została narażona na zabójcze promieniowanie, które doprowadziło do aktywowania się jej zdolności mutacyjnych. Wtedy też chirurgicznie usunięte zostały jej szpony, pokryto je adamantium i na powrót przytwierdzono do ciała mutant ki – wszystko bez jakiegokolwiek znieczulenia. W ramach szkolenia uczono ją bycia ekstremalnie efektywną zabójczynią, stworzono też specjalny środek chemiczny nazywany „Trigger Scent”. Pranie mózgu sprawiło, że gdy X-23 poczuje zapach Trigger Scent, wpada w niekontrolowany szał zabijania i bez zastanowienia morduje osobę, na której poczuje morderczą substancję.

Jedyną osobą, która traktowała X-23 jako coś więcej niż narzędzie, była jej matka zastępcza, doktor Sarah Kinney. Często czytywała jej bajki, spośród których dziewczynka najbardziej lubiła historię o Pinokio. Wszystko zmienia się, gdy Megan, siostrzenica doktor Sary, zostaje porwana. Doktor potajemnie wykorzystuje X-23 do uratowania swojej rodziny, co jednak przypłaca utratą pracy. Nim Kinney zdąży opuścić ośrodek, dowiaduje się jednak o kolejnych nieetycznych praktykach swoich współpracowników i postanawia położyć temu wszystkiemu kres.

Kadry z komiksu X-23: Innocence Lost

Sarah tworzy plan, w wyniku którego X-23 niszczy cały ośrodek oraz naukowców, którzy uczynili jej życie piekłem. W ostatniej chwili jeden z pracowników ośrodka wylewa jednak fiolkę z Trigger Scentem na doktor Kinney. To aktywuje programowanie umysłu X-23, która wpada w szał i morduje jedyną osobę w jej życiu, dzięki której zaznała dobroci. Konając w ramionach swojej córki, która po zadaniu śmiertelnego ciosu odzyskała nad sobą panowanie, doktor Sarah nadaje jej imię Laura, mówi, że ją kocha i poleca, by odnalazła Wolverine’a oraz X-Men. 

Cel X

Dalsze losy Laury Kinney poznaliśmy w 2007 roku, w kolejnej sześcionumerowej miniserii stworzonej przez duet Kyle i Yost, zatytułowanej Target X. Z komiksu tego dowiadujemy się, że po zniszczeniu ośrodka i zabiciu swojej matki, X-23 odszukała Megan, siostrzenicę doktor Sarah, której kiedyś uratowała życie. Przedstawiając się jej oraz jej matce Debbie jako córka doktor Sarah, zamieszkuje razem z nimi i poznaje prawdziwe życie.

Sielanka jednak szybko się kończy, gdy na jej ślad trafiają agenci z ośrodka. X-23 stawia czoła Kimurze – agentce, która podczas szkolenia była wyjątkowo brutalna względem Laury, regularnie karząc ją za wszelkie przewinienia oraz poniżając i torturując z byle powodu. X-23 nie potrafi pokonać Kimury, ale udaje jej się kupić trochę czasu i uciec razem ze swoją nową rodziną. Nie chcąc więcej narażać Megan i Debbie, rozdziela się i wyrusza na spotkanie z człowiekiem, bez którego by nie istniała – Wolverinem.

Laura dociera do instytutu Xaviera, gdzie wywabia Logana i toczy z nim walkę. Za pomocą sprytu udaje jej się go pokonać, postanawia go jednak nie zabijać. Oboje rozmawiają i Laura wyjaśnia mu, kim jest, na co Logan odpowiada, że jest świadom jej istnienia, gdyż dostał wyjaśniający list od doktor Kinney. Rozmowę przerywa przybycie Kapitana Ameryki, który aresztuje X-23 za popełnione przez nią morderstwa. Podczas przesłuchania prowadzonego przez Kapiana Amerykę oraz Daredevila, obaj decydują się jednak ją uwolnić – Daredevil, gdyż wierzy, że to nie ona jest winna, tylko jej twórcy, natomiast Kapitan, ponieważ uważa, że powinna odkupić swe winy, a pozostając w SHIELD zostanie jedynie wykorzystana raz jeszcze jako broń.

Decymacja

Po tych wydarzeniach Laura zagubiona błąkała się po świecie, stając się między innymi nieletnią prostytutką znaną z komiksu NYX, w którym zadebiutowała. Z czasem, dzięki pomocy Wolverine’a, dołączyła do X-Men, pomagając im w kilku misjach i stopniowo zaczynając traktować swój pierwowzór jak ojca. Przygody zespołu, z którym współpracowała, przeczytać można w wybranych numerach Uncanny X-Men pisanych przez Chrisa Claremonta. Laura nie potrafiła się jednak odnaleźć w grupie i po jakimś czasie postanowiła ponownie opuścić instytut.

Powróciła, gdy doszło do Decymacji – wydarzenia, w wyniku którego 99% populacji mutantów na Ziemi utraciło swoje moce, a nowi Homo Superior przestali się rodzić. Laura była jednym z kilkuset nosicieli genu X, którzy zachowali swoje moce. Dołączyła do obsady komiksu New X-men opowiadającego o najmłodszych mutantach mieszkających w Instytucie Xaviera, gdy tytuł ten przejęli duet Kyle i Yost.

Początkowo nieufna, Laura stopniowo nawiązywała więzi z pozostałymi młodymi mutantami, z jednym z nich o pseudonimie Hellion wdając się nawet w nastoletni związek. Wszystko to odbywało się w raczej dramatycznych okolicznościach, gdyż młodzi mutanci, którzy przetrwali decymację, byli pod ciągłym atakiem ze strony wrogów mutantów i wielokrotnie byli świadkami tego, jak ich bliscy przyjaciele umierali z rąk fanatyków.

Zabójczyni

Era Decymacji była dla mutantów wyjątkowo trudna. Otoczeni ze wszystkich stron przez wrogów i skazani na wymarcie, nosiciele genu X stopniowo słabli pod naporem wrogów. W tej sytuacji Cyclops zdecydował się na przejście z defensywy do ofensywy, powołując X-Force – dowodzony przez Wolverine’a, supertajny zespół mutantów-zabójców zajmujący się eliminowaniem wrogów, zanim ci zdążą stać się realnym zagrożeniem. Do oddziału wybrano między innymi X-23, mimo protestów Wolverine’a uważającego, że w ten sposób dziewczyna ponownie stanie się zwykłym narzędziem.

Kadry z komiksu X-Force

W komiksach z serii X-Force, również pisanych przez duet Craig Kyle i Christopher Yost, Laura była mocno zagubiona. Członkowstwo w tajnym zespole sprawiało, że następował regres jej „uczłowieczenia”, jednak Wolverine starał się ją mimo wszystko odcinać od całego zła i robił, co mógł, by uczyć ją, co jest dobre, a co złe. Skonfliktowana Laura miała etapy, w których powróciła do samookaleczania, ostatecznie jednak udało jej się zachować człowieczeństwo, nawet pomimo tego, że w międzyczasie stała się ofiarą kolejnego porwania przez Kimurę oraz ośrodek, który ją stworzył. Ostatecznie, Wolverine przekonał ją do odejścia z zespołu, tłumacząc, że całe życie słuchała czyichś rozkazów i nadszedł czas, by zaczęła żyć własnym życiem.

Poszukiwanie samej siebie

W 2010 roku Kyle i Yost, duet, który przez tyle lat kształtował postać Laury Kinney, przekazał pałeczkę dalej. Nową serię poświęconą tej bohaterce i zatytułowaną po prostu X-23 pisać zaczęła Marjorie Liu. Liu zabrała X-23 w podróż po całym świecie, podczas której dziewczyna poszukiwała samej siebie i zaczynała ostatecznie akceptować się jako człowieka, a nie narzędzie.

Kadry z serii X-23 pisanej przez Marjorie Liu

W trakcie tej wędrówki Laura zaprzyjaźniła się z Gambitem, który podróżował razem z nią i stał się obok Wolverine’a kolejną postacią ojcowską, oraz z Jubilee, z którą dzieliła wyobcowanie od swoich rówieśników. W miniserii tej nakreślone zostały też relacje Laury z Dakenem – biologicznym synem Wolverine’a, czyli niejako bratem X-23. O ile Daken szczerze nienawidził swojego ojca i wielokrotnie starał się go zabić, nie żywił podobnej niechęci do swej „siostry” i przekazał jej zdobyte przez siebie dokumenty o jej przeszłości, za co ta odwdzięczyła się umożliwiając mu ucieczkę przed ścigającymi go osobami.

Wolverine

Po zakończonej w roku 2012 miniserii Marjorie Liu, Laura występowała w komiksach drużynowych o młodych superbohaterach Avengers Academy, w Marvelowej wariacji na temat Battle Royale zatytułowanej Avengers Arena oraz w komiksach z serii All-New X-Men Briana Michaela Bendisa, które jako jedyne z wymienionych przeze mnie w artykule przeczytać możemy też w naszym języku. Jej kolejny ważniejszy występ nastąpił jednak dopiero w 2015 roku, gdy… została Wolverine’m w pisanej przez Toma Taylora serii All-New Wolverine.

Przyznam się, że nie kupowałem tego pomysłu, uważając, że zrobienie z Laury Wolverine’a niejako przekreśla lata rozwoju tej postaci, podczas których udowodniła, zarówno w ramach fabuły samych komiksach, jak i w sensie ogólnego postrzegania tej postaci przez fanów, że jest czymś więcej niż kobiecy klon najpopularniejszego mutanta. Tom Taylor na szczęście podszedł do tematu z szacunkiem do dziedzictwa Laury i ukazał przejęcie przez nią maski swego ojca nie jako regres, a  naturalny krok w rozwoju.

Kadr z serii All-New Wolverine

Akcja All-New Wolverine dzieje się jakiś czas po tym, jak Wolverine zginął. Sama nie będąc jeszcze do końca pewna, co robi, ale chcąc uhonorować swego ojca, X-23 przejmuje jego pseudonim i stara się iść w jego ślady. Historia niejako zatacza koło, gdy podczas jednej ze swoich misji Laura natrafia na… klony samej siebie, podobnie jak ona wyszkolone na doskonałych zabójców. Doskonale wiedząc, przez co przeszły dziewczyny, X-23 pomaga im uwolnić się od swoich prześladowców i zacząć nowe życie. Chociaż nie wszystkie klony wychodzą cało ze starcia, część z nich udaje się uratować. Gabby, najmłodsza ze sklonowanych sióstr, zamieszkuje razem z Laurą, która stara się okazać jej dobroć, jaką sama otrzymała od wielu osób. Koniec tej historii wciąż nie jest jeszcze znany – seria All-New Wolverine wciąż jest wydawana, aktualnie licząc siedemnaście numerów.

Więcej niż klon

W rolę X-23 wciela się Dafne Keen

Jeśli spodobał się artykuł, zachęcam do przeczytania kilku innych, w których w podobny sposób zaprezentowałem komiksowe korzenie postaci podbijających swego czasu kina bądź ekrany telewizyjne:

Ant-Man

Batman i Superman

Daredevil

Deadpool

Jessica Jones

Punisher i Elektra

Strażnicy Galaktyki

Ultron, Quicksilver, Scarlet Witch, Vision

Laura Kinney to jedna z moich ulubionych postaci komiksowych. Wielowymiarowa, o tragicznej przeszłości, nawiedzana przez popełnione przez siebie zbrodnie i wątpliwości odnośnie własnej natury, przez lata konsekwentnie rozwijana i pokonująca swe ograniczenia. W przeciwieństwie do wielu innych komiksowych postaci z potencjałem, od samego początku swego istnienia miała ona wybitne szczęście do scenarzystów piszących jej przygody – każdy z nich doskonale rozumiał tę postać i potrafił kontynuować kierunek wyznaczony przez swoich poprzedników, nie psując tego, co definiowało tę bohaterkę i świadczyło o jej atrakcyjności. W Logan: Wolverine w X-23 wcieli się Dafne Keen, która wcześniej występowała jedynie w serialu telewizyjnym The Refugees.

Żadne z polskich wydawnictw komiksowych niestety nie zdecydowało się na wydanie w naszym kraju opisywanych przeze mnie komiksów, które w największym stopniu kształtowały postać Laury Kinney. Z tego względu osoby zainteresowane lepszym poznaniem tej postaci (do czego szczerze zachęcam) skazane są na wydania zagraniczne. Najważniejsze występy tej postaci zbierają dwa albumy zbiorcze zatytułowane X-23 Complete Collection.

Czarny Wilk
24 lutego 2017 - 10:28