Sherlock 3x02 - The Sign Of Three - Hubert Taler - 7 stycznia 2014

Sherlock 3x02 - The Sign Of Three

UWAGA SPOILERY DOTYCZĄCE FABUŁY

Telewizja BBC zaserwowała nam kolejny odcinek trzeciego sezonu serialu Sherlock. Nosi on tytuł The Sign Of Three, będący aluzją do powieści o Sherlocku Holmesie pod tytułem The Sign Of Four.

Fabuła całego odcinka obraca się wokół ślubu Watsona z Mary, oraz przygotowaniach do tej uroczystości. Tym razem otrzymujemy odcinek, który jest o wiele lżejszy niż wiele poprzednich, jest w nim dużo humoru... i, szczerze mówiąc, niewiele więcej.

Mimo, że śmiałem się kilkakrotnie, oglądając ten odcinek, czułem się trochę oszukany. Czekając tak długo na kolejny sezon serialu, i mając w perspektywie zaledwie trzy odcinki na sezon, chciałoby się dostać trochę więcej treści związanej z przeciwnikiem Sherlocka i z rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Otrzymujemy zaś coś w konwencji odcinka autoparodystycznego.

Sam odcinek zaczyna się w momencie w którym Sherlock próbuje napisać przemowę, którą ma wygłosić jako świadek na ślubie Johna. Wzywa na pomoc Lestrade'a, dość alarmująco brzmiącym SMS-em, który powoduje że policjant porzuca ważną sprawę, i wzywając wsparcie, pędzi na złamanie karku na Baker Street.

Przemowa Sherlocka, długa i pokrętna, jest wpleciona w fabułę całego odcinka. W trakcie jej trwania widzimy retrospekcje różnych wydarzeń, czasami pasujących do jakiegoś dodatku na DVD, a nie do konkretnego odcinka serialu. Między innymi podziwiamy Sherlocka i Johna, organizujących wieczór kawalerski, po którym robią z siebie kompletnych osłów wobec klientki, łącznie z... zarzyganiem przez Sherlocka badanego miejsca zbrodni.

Na końcu odcinka, Sherlock "dedukuje" z zachowania Mary, iż jest ona w ciąży. Oznaki ciąży nazywa "Sign Of Three" - czyli znak, że wkrótce będzie ich trójka.

Nie wiem jak Wam, ale mi się ten odcinek nie podobał. Czułem w nim zmarnowany potencjał, i zmarnowany czas widza, czyli mój...

Do odcinka jak zwykle otrzymujemy wpis na "blogu" Watsona:

http://www.johnwatsonblog.co.uk/blog/11august

Niestety, przed nami już tylko jeden odcinek tego serialu w trzecim sezonie. Będzie on nosił tytuł His Last Vow, i zostanie on wyemitowany 12. stycznia 2014.

Hubert Taler
7 stycznia 2014 - 23:25