Sto lat id Software! - UV - 2 lutego 2011

Sto lat id Software!

Wczoraj minęła dwudziesta rocznica narodzin studia id Software, jednej z najbardziej uznanych firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania rozrywkowego. To właśnie temu amerykańskiemu producentowi zawdzięczamy powstanie najpopularniejszego dziś gatunku gier komputerowych, czyli pierwszoosobowych strzelanin, a także takich hitów jak Wolfenstein 3D, Doom czy Quake.

Firma id Software powstała z inicjatywy Johna Carmacka, Toma Halla, Adriana Carmacka i Johna Romero. Cała czwórka pracowała wcześniej w studiu Softdisk, ale tuż po wydaniu gry Commander Keen doszło do buntu w zespole. Grupa rozłamowców postanowiła działać w pełni samodzielnie, pod swoim szyldem. Stało się to 1 lutego 1991 roku.

Od samego początku domeną teksańskiej firmy były efektowne gry akcji, nazwane później pierwszoosobowymi strzelaninami (first person shooters – FPS). Boom rozpoczęła gra Wolfenstein 3D, która zadebiutowała na rynku w maju 1992 roku. Trzynaście miesięcy później studio id Software dało światu kultowego Dooma, a w 1996 roku Quake’a, który dokonał prawdziwej rewolucji w rywalizacji wieloosobowej. W następnych latach firma sukcesywnie odcinała kupony od swojej popularności, stawiając przede wszystkim na sprawdzone marki. Pierwszą, zupełnie nową produkcją Amerykanów będzie nadchodzący wielkimi krokami Rage, który – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – zadebiutuje jeszcze w tym roku.

Nie jest tajemnicą, że należę do wielkich fanów amerykańskiej firmy, dlatego chciałem skorzystać z okazji i złożyć Carmackowi i spółce najserdeczniejsze życzenia z okazji dwudziestych urodzin, wyrażając jednocześnie nadzieję, że współpraca z firmą ZeniMax Media będzie układać się pomyślnie. Sto lat!

UV
2 lutego 2011 - 17:06