Half-Life Forever 3 - Prometheus - 13 lutego 2013

Half-Life Forever 3

Ile to już? Prawie sześć lat z niecierpliwością czekamy na trzecią część jednego z najlepszych FPSów w historii. W tym długim czasie przez branżowe portale przewinęło się trochę plotek, uraczeni zostaliśmy nawet wyciekiem szkiców koncepcyjnych rzekomo pochodzących z trzeciej części przygód Gordona Freemana. Nadszedł czas, by zebrać wszystko w zgrabną całość, wycieki podsumować i wyjaśnić, dlaczego Gabe Nevell wciąż trzyma nas w niepewności. Jest nadzieja – istnieje duże prawdopodobieństwo, że Half-Life'a 3 ujrzymy może już za rok, góra półtora.

Half-Life%20Forever%203

Przypuszczenia te nie są wcale wyssane z palca, a by w nie uwierzyć, trzeba cofnąć się o parę lat, dokładnie rzecz biorąc roku 2004, kiedy (opóźnioną) premierę miał Half-Life 2. Warto tu przypomnieć o słynnym wycieku kodu źródłowego gry za sprawą niemieckiego hakera. Valve nie chcąc popełnić dwakroć tego samego błędu z pewnością wzięło lekcję z historii. Half-Life 2 w stosunku do wczesnej wersji gry, zmienił w zupełności styl wizualny, choć założenia rozgrywki wciąż pozostawały te same. Jeśli wierzyć wyciekowi concept artów serwisu Valve Time, znów przeniesiemy się w zupełnie inne, odległe miejsce. Wskazuje zresztą na to także wątek fabularny ciągnięty przez Half-Life 2 i epizody. Gdzie wylądujemy tym razem? O tym już za chwilę.

Wcześniej chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że Half-Life 3 nie bez powodu tworzony jest tak długo. Warto tu wspomnieć o fakcie, że to seria, która zawsze wnosiła ze sobą coś nowego, a jednocześnie była technologicznym majstersztykiem. Source Engine nie powalał wprawdzie efektami, ale w Half-Life 2 pokazał swego czasu swój spory potencjał w oddaniu realizmu rozgrywki tak pod względem oprawy wizualnej jak i fizyki. Wadą tego rozwiązania były częste loadingi (o wiele bardziej dokuczliwe w znacznie nowych Portalu 2) i dość średnie odwzorowanie otwartych terenów, ale wtedy był to raczej chleb powszedni. Nie wyobrażam sobie zatem kolejnego otwarcia wielkiego rozdziału w serii z użyciem przestarzałej bądź co bądź technologii. Z drugiej strony użycie nowego silnika w średnim czy późnym cyklu życia obecnych konsol mogło być dla Valve mało satysfakcjonujące. Wniosek? Valve czeka z wydaniem Half-Life'a 3 na nextgeny – to więcej niż pewne tym bardziej, że Doug Lombardi „nie tak dawno temu” prosił graczy o cierpliwość słowami „wytrzymajcie jeszcze trochę”. Warto też dodać, że coś dużego się kroi, jeśli chodzi o sam silnik. Source 2 został „zapowiedziany” (a raczej potwierdzony) półoficjalnie przy okazji urodzinowego spotkania fanów 4chan z szefem Valve. Co do tego nie ma wątpliwości: silnik zostanie oficjalnie przedstawiony wtedy, kiedy będzie go można pokazać na podstawie jakiejś dużej produkcji. Half-Life 3 pasuje do tego jak ulał, tym bardziej, że to flagowa seria Valve. Wszystko to sprawia, że nowe konsole są Gabenowi potrzebne do wykorzystania pełnego potencjału drzemiącego w Source 2, może jednak firma pokusi się na wyłączność (czasową?) dla swojej autorskiej konsolki opartej na linuksie. Jej wycieki też sporo w temacie zmieniły, mimo wszystko liczę, że wersja pecetowa wyjdzie równocześnie. Byłby to ukłon w stronę starszych fanów i dowód na to, że Valve wcale nie jest tak zachłanną firmą, jak niektórzy myślą.

Half-Life%20Forever%203
Rzut okiem na śmigłowiec z końcówki Episode Two oraz podejrzanie
podobną maszynę z rzekomo wyciekniętego concept artu HL3

Wracając do wyglądu trzeciej (i być może ostatniej) części Half-Life 3 można oprzeć się o wspomniane wcześniej wycieki concept artów, które wyglądają na autentyczne. Uwaga – spoilery! Widzimy na nich między innymi rozbity wśród lodowych pustkowi śmigłowiec. Ten z kolei jest łudząco podobny do maszyny z końcówki epizodu drugiego. Wskazuje na to nie tylko jego budowa, ale i charakterystyczny czerwony symbol z wpisaną weń żółtą gwiazdą. Helikopterem mieliśmy za zadanie wydostać się z bazy White Forest, która powstała z inicjatywy Ruchu Oporu w celu zamknięcia Superportalu Kombinatu. W Episode Two było też sporo wzmianek o tajemniczym statku Borealis, który należy do znanego graczom z obu części gry Portal Aperture Science. Ten zaś wedle wskazówek znajduje się na daleko wysuniętej arktycznej bazie. Rzecz jasna arty te wcale nie muszą prezentować HL3 (powstały ponoć w 2008 roku, a wtedy jeszcze Valve było całym sobą za epizodyczną formą wydawania swoich gier), ale pewne założenia, jak choćby miejsce akcji, z pewnością się potwierdzą.

Wciąż zastanawiam się nad tym, jak Valve potraktuje sam gameplay. Postawi na tradycję, czy nowoczesność? Znając politykę firmy i „garnięcie” do nowych rozwiązań i technologii zapewne na to drugie, ale jakoś trudno mi sobie wyobrazić gadającego Gordona wspomagającego się regeneracją zdrowia (choć jakiś tego ułamek był już w Half-Life 2, kiedy zaatakowały nas toksyczne headcraby), dwoma pukawkami za pazuchą i kryciem za osłonami. Wiele lat upłynęło od ostatniego epizodu, a przez ten czas sporo w branży się zmieniło, dlatego ogółem rzecz biorąc Half-Life 3 jest jedną wielką niewiadomą. Mimo to liczę na kilka zasadniczych rzeczy: długi, soczysty gameplay, rozbudowaną fabułę i coś, co odróżni produkcję Valve od przeciętnych shooterów jakich obecnie na pęczki. Odpowiednio wyważone tempo, klimat strachu i niepewności, intrygujący świat. I coś do zabawy na miejsce Gravity Gun.

Half-Life%20Forever%203

Wytrzymajmy jeszcze trochę. Wyczuwam zapowiedź Half-Life 3 blisko, tym bardziej, że nextgeny są już prawie na wyciągnięcie ręki.

----------------------------------------------------

Polub Dinosferę na Facebooku, jeśli chcesz mieć szybki i wygodny dostęp do prezentowanych przeze mnie publikacji i innych ciekawych rzeczy. Serdeczne dzięki za wszelkie uwagi i spostrzeżenia! 

Prometheus
13 lutego 2013 - 12:19

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
13.02.2013 14:06
corell
78
Pretorianin

cały art można by streścić w zdaniu: "uważam, że HL3 wyjdzie po premierze nowej generacji konsol". ani jednego faktu potwierdzającego to stwierdzenie, domysły w oparciu o arty sprzed 5 lat, rozważania na temat modelu rozgrywki oparte o nic...

co ma wspólnego wyciek kodu z HL2 z przeniesieniem akcji HL3 w inne miejsce? część trzecia exclusivem na "konsolę Valve"? przecież to jest Linux. wtf autorze? niewyspanyś?

13.02.2013 14:13
odpowiedz
zanonimizowany577884
45
Konsul

To, że nowy HL będzie na nowym silniku to jest pewne, wystarczy spojrzeć na to

pierwszy HL wyszedł w 1998 roku a HL2 w 2004 więc jest 6 lat
Episode Two wyszedł w 2007 roku a teraz mamy 2013 więc minęło 6 lat.

Jestem pewny, że nowy HL3 będzie w tym roiku lub na początku przyszłego pewnie też na Linuksa i nowe konsole.

13.02.2013 14:22
Prometheus
😁
odpowiedz
Prometheus
10
Centurion

@ corell - Nieprawda, bo sam fakt, że rozgrzebuję niepotwierdzone informacje tak naprawdę nie jest niczym złym. Branża na ogół posiłkuje się właśnie przeciekami od "anonimowych informatorów" i nikt z tego nie robi dramy (no, czasem robią, ale zazwyczaj osoby nie mające za wiele wspólnego z branżą "od środka"). Rozpisałem poniekąd moją wizję Half-Life'a 3, jest to moje prywatne zdanie, a nie oficjalna informacja, dlatego proszę o wrzucenie na luz. :) Czasem takie wróżenie z fusów uważam za miłą odskocznię, dlatego sam coś podobnego stworzyłem.

co ma wspólnego wyciek kodu z HL2 z przeniesieniem akcji HL3 w inne miejsce?

Czytajmy ze zrozumieniem. Wspominam o wycieku kodu niejako przy okazji, jest to informacja poza tematem i nie sądzę bym wyraził się źle. Przeniesienie akcji w inne miejsce można wywnioskować z fabuły obu części HL, w szczególności Episode Two, o czym wspominam w tekście.

część trzecia exclusivem na "konsolę Valve"? przecież to jest Linux.

Były takie domysły i nie uważam, by były niemożliwe. Co z tego, że to Linux, czy to się wzajemnie wyklucza? Steam na Linuksa, pierwsze gry na Source Engine na Linuksa - to wszystko za chwilę będzie faktem. Gabe Nevell chce się poniekąd "odciąć" od Windowsa, krytykuje nową "windę" (8) i chce sam coś z tym zrobić wypuszczając własną konsolę opartą na konkurencyjnym OSie. Nie byłoby dla niej lepszej promocji niż HL3 jako czasowy ex, wierz mi. Bardzo prawdopodobne, że Source Engine 2 od razu opracowywany jest pod kilka platform: Windows, specjalna dystrybucja linuksa, pewnie Mac OS i konsole. Right?

niewyspanyś?

Wręcz przeciwnie, ale dzięki za troskę. ;]

13.02.2013 14:33
odpowiedz
corell
78
Pretorianin

@Prometheus
Po prostu wstęp zaprasza na coś innego: "czas, by zebrać wszystko w zgrabną całość, wycieki podsumować i wyjaśnić, dlaczego Gabe Nevell wciąż trzyma nas w niepewności". no z tekstu to nie wynika po prostu.

Czytajmy ze zrozumieniem. Wspominam o wycieku kodu niejako przy okazji, jest to informacja poza tematem i nie sądzę bym wyraził się źle. Przeniesienie akcji w inne miejsce można wywnioskować z fabuły obu części HL, w szczególności Episode Two, o czym wspominam w tekście.

tak dokładnie go rozumiem, ale zawarłeś kilka oderwanych od siebie myśli w jednym akapicie sugerując (ok, niech będzie -sugerując mi), że łączą się w logiczny wywód.

Były takie domysły i nie uważam, by były niemożliwe. Co z tego, że to Linux, czy to się wzajemnie wyklucza?

po prostu trudno mówić o wyłączności na coś, co jest opensource'owe. bo przecież nie skrzynka, a system ma znaczenie.

ale dobra, może moja frustracja wynika z tego, że chciałbym zacisnąć łapy na pudełku z HL3 ;)

13.02.2013 15:04
Prometheus
odpowiedz
Prometheus
10
Centurion

@ corell - rozumiem Twoją frustrację, natomiast zawsze staram się w pierwszym akapicie możliwie sensownie oddać charakter i treść publikacji.

czas, by zebrać wszystko w zgrabną całość, wycieki podsumować i wyjaśnić, dlaczego Gabe Nevell wciąż trzyma nas w niepewności
I przecieki podsumowuję, chociażby te z concept artami czy spotkanie GabeNa z fanami i potwierdzeniem Source 2. Część z nich okazała się bujdą, więc o nich nie wspominam, bo szkoda miejsca na wspominanie o czym, co zostało przez Valve oficjalnie odrzucone. Co do tego, dlaczego Valve wciąż nie zapowiada HL3, też o tym wspomniałem - tu głównie w aspekcie stworzenia gry od razu na nextgeny, na nowej technologii.

"po prostu trudno mówić o wyłączności na coś, co jest opensource'owe. bo przecież nie skrzynka, a system ma znaczenie."

Ale to już będzie ich system - zmodyfikowany Linux, bardzo prawdopodobne, że platforma zamknięta, co zaprzecza idei open source.

13.02.2013 17:11
Stalin_SAN
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

Także uważam że GabeN czeka najzwyczajniej na nową generację konsol, bo obecna jest zbyt przestarzała aby dać nam rewolucję jaką niewątpliwie będzie Half-Life 3, w końcu jakby nie patrzeć pierwszy HL zrewolucjonizował wszystkie FPSy i wyniósł je na nowy wcześniej nieznany poziom, HL2 zrobił praktycznie to samo, z tym że dał nam jeszcze najlepszy silnik w historii, czy ktoś naprawdę wierzy że HL3 zawiedzie lub nie wyjdzie? Głupiś jesteś w takim wypadku.

13.02.2013 17:17
claudespeed18
😉
odpowiedz
claudespeed18
157
Liberty City Finest

6 lat czekania a ile bywa czasem z innymi grami jak Diablo czy Duke? około 10 lat, mniej lub więcej, także to jest możliwe ale kiedyś będzie z pewnością i mam dziwne wrażenie że zrobiona z lenistwem Gabe'a nie będzie hitem; tak sobie gdybam.. oby wyszło w przyszłym roku i tyle!

13.02.2013 17:37
Stalin_SAN
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

[7] Coś jest w tym porównaniu do Diablo, kiedyś Valve bardziej spieszyło się z wydawaniem gier bo niewątpliwie nie miało tak stałego źródła dochodu jak steam, a teraz kiedy o pieniądze się nie martwią mają czas aby pracować i nie spieszyć się ze swoimi produkcjami, choć można się zastanawiać czy wyjdzie im to na dobre, w końcu takie Diablo III robione 10 lat niby nie jest złą grą, ale jednak nie jest też taką rewolucją jaką mógłby, albo raczej powinien być, jednak tutaj zachodzi pytanie czy Valve, od premiery Orange Boxa dostarczające nam same gry AAA które jeszcze ani razu nie zawiodły, mając na swoim koncie najlepszą grę wszechświata, wszechczasu i innych niepojętych miar jaką jest Half-Life może skopać robotę. Ale moim zdaniem jeśli gra będzie trzymała poziom przynajmniej taki jak Portal 2 i będzie hulała na Source 2, a także będzie się nadal ściśle trzymać świetnego (prywatnie na równi z Tolkienowskim) uniwersum to szczerze będę w raju. Zaznaczę także że pomimo iż niewątpliwie jestem największym fanboyem Half-Life'a na tym forum i w Polsce oraz jestem w TOP2 fanboyów Half-Life'a na całym globie nie jestem zniecierpliwiony z powodu braku Half-Life'a 3, jeśli tęsknię za tą serią to po prostu po raz enty ją sobie przechodzę, natomiast po prostu wierzę że HL3 wyjdzie wtedy kiedy będzie gotowy aby wyjść i zrobi to samo co Half-Life 2, zdefiniuje na nowo elektroniczną rozgrywkę. Przekonamy się czy za tydzień rzeczywiście zostanie zapowiedziane PS4, jeśli tak to możemy mieć ciekawy skutek uboczny warty więcej od wszystkich nowych konsol razem wziętych - Half-Life'a 3 :)

14.02.2013 22:44
odpowiedz
deffit
51
Centurion

zupełnie nie moge zrozumieć ludzi z Valve. Niedawno zasypano nas materiałami ze skasowanego ep3 i pokrewnego tytułu "coś jak blue shift chyba" a o HL# ani słowa. Szkoda te dwa tytuły mogły umilić czas fanom i rozbudowac uniwersum. Szkoda ale i tak czekamy i czekamy.

14.02.2013 23:16
odpowiedz
zanonimizowany847542
23
Generał

Stalin_SAN
Z tym najwiekszym fanboyem na forum, w Polsce, na swiecie i z tym TOP2, pojechales po bandzie. Wszedzie klepiesz na lewo i prawo o tym, a tak naprawde nie wiesz nic poza plotkami i pseudowyciekami. Tu na GOLu jest kilka osob, ktore nie afiszuja sie swoim "fanboyostwem", a wiedze znacznie wiecej. I przynajmniej probuja dowiedziec sie czegos u samego zrodla. Wiec idz grac enty raz w HL i nie pisz juz nic wiecej...

14.02.2013 23:52
odpowiedz
sir Qverty
9
Generał

Znowu te pseudo fapy zdesperowanych fanboyów..."Gabe puścił bąka! W 2004 tez puścil i wyszedl HL2 wiec to na pewno w tym roku wyjdzie trojka" pierdu pierdu dzikie weze...Jak widze jak ludzie sraja w gacie i w kazdym ruchu i slowie Gabe'a widza ukryty przekaz to na moich wargach pojawia sie usmiech politowania...Get a life...

15.02.2013 01:22
żbike
😊
odpowiedz
żbike
133
Generał

Nie chcę nowego HL bo będzie to samo co w przypadku Diablo 3 i DNF oraz innych tytulów które powstaja kilka lat, niestety one nie dościgną poprzedniczek, to rzecz pewna HL3 będzie grą (jeśli powstanie) na ocenę 7-8 to nie będzie gra na 9-10 bo pewnie będzie :
-otwarty świat
-autoregeneracja życia
-elemety rpg
-gadający Gordon
-gra będzie na 5-7 godzin
-Na bank nie będzie klimatu 2 części
NIE CHCĘ 2 CZĘŚCI BO TO BĘDZIE GÓWNO.

15.02.2013 01:48
👍
odpowiedz
zanonimizowany869534
4
Generał

[12] Na pewno nie ! Valve to nie Activision czy EA, Valve wie co robić, Valve umie robić !

15.02.2013 03:28
odpowiedz
Kaliszek
58
Pretorianin

[12]
Chyba kpisz. Grałeś dla fabuły czy dla rozrywki? Gra pozostawiła po sobie ogromny clifhanger, więc mówiąc w skrócie HL3 wyjść musi. Btw. na czele Valve stoi Gabe Newell, on nad wszystkim panuje. Sami przecież pamietamy ten wyciek HL2 przed E3 - sporo rzeczy zostało wyciętych, zmienionych w wersji finalnej a inne firmy zostawiłyby to tak jak jest.

15.02.2013 11:16
Stalin_SAN
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

[10] Ciekawe co ty niby wiesz, myślisz że wstawiłeś concept art stalkera na avatar to już jesteś wszystkowiedzący o Half-Life'ie kozak

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze