Pan Lodowego Ogrodu TOM I - Recenzja przygód Vuko i Filara - RazielGP - 31 maja 2013

Pan Lodowego Ogrodu, TOM I - Recenzja przygód Vuko i Filara

Pan Lodowego Ogrodu napisany przez Jarosława Grzędowicza odniósł spektakularny sukces. I to nie tylko ze względu na pochlebne mu recenzje, ale i zyski ze sprzedaży. Egzemplarze po prostu znikają niczym ciepłe bułeczki, przez co czasem ciężko trafić na interesujące nas wydanie, czy też tom. Z tego jak i z innego względu postanowiłem ocenić pierwszą część przygód Vuko Drakkainena oraz Filara, syna Oszczepnika.

Omawiany cykl łączy ze sobą kilka gatunków. Sam autor potwierdza, iż jego dzieło nie jest zwykłym fantasy. Wręcz przeciwnie, przypisuje je także pod science fiction, dodatkowo uzupełnione o elementy horroru. Cała ta mieszanka okazuje się na szczęście lekkostrawna, dzięki czemu mamy do czynienia nie tylko z intrygującą historią wydarzeń, ale i ciekawymi pomysłami w niej zawartymi.

Głównymi bohaterami powieści są Vuko Drakkainen pochodzący z naszej rodzimej planety oraz Filar, syn Oszczepnika, swoją drogą przyszły następca Tygrysiego Tronu w świecie zwanym Midgaard, na którym notabene toczy się niemal cała akcja. Ten pierwszy przybywa na misję ratunkową, mając na celu odszukanie zaginionych naukowców i sprowadzić ich na ojczystą Ziemię lub w najgorszym wypadku zatrzeć po nich wszelkie ślady. Drugi z kolei wyrusza na drugi koniec świata, by odnaleźć tam swoje przeznaczenie w walce z fanatycznym kultem Pramatki.

Tak przynajmniej prezentuje się zarys wartwy fabularnej, która wcale nie jest taka oczywista, na jaką wygląda, zaś sytuacje panujące w obcym miejscu często i gęsto potrafią zaskoczyć czytelnika. Głównie z powodu niewytłumaczalnych, nagłych wydarzeń (zimna mgła, nadprzyrodzone moce) z jakimi borykać muszą się nasi bohaterowie. Z obydwu wolę jednak dojrzalszego, nieco cynicznego Nocnego Wędrowca (Vuko), który cieszy mnie swoimi nieszablonowymi uwagami.

Wyposażony w Cyfrala, pasożytniczego grzyba znajdującego się w jego mózgu posiada nadludzkie zdolności takie jak noktowizja, zwiększona szybkość, czy wspomagacze celowania. Dzięki temu dobrze sobie radzi nawet w najtrudniejszych opałach. A te z kolei lubią mu się przytrafiać i to nagminnie. Podczas całej tułaczki spotyka on i poznaje wielu ludzi, którzy pokrótce wyjaśniają mu o wielkich zmianach i złych sprawach, jakie ich od pewnego czasu nękają. Wykreowany tutaj świat tylko nieznacznie przypomina nasze regiony. Spotykamy tutaj lesiste jak i pustynne tereny, tyle że podkręcające naszą wyobraźnię.

Pierwszy tom Pana Lodowego Ogrodu zdecydowanie przypadł mi do gustu. Przede wszystkim z powodu interesującej fabuły, postaci tu występujących, elementów horroru, science fiction oraz fantasy. Ukazany tutaj świat jest brutalny, nieco średniowieczny i zgoła inny od naszego. I to nie dlatego, że panuje tutaj magia, a wszelkie elektroniczne rzeczy nie mają racji bytu, ale też ze względu na całkowicie odmienną kulturę mieszkańców Midgaardu. Do minusów zaliczyć za to można parę dłużyzn oraz monotonnych momentów, które obniżają ostateczny odbiór, tak samo jak przesadna ilość monologów. Mimo tego, warto się z niniejszą pozycją zaznajomić. Przede wszystkim dla wyżej wymienionych zalet.

Autor: Jarosław Grzędowicz
Tytuł:
Pan Lodowego Ogrodu, TOM I
Premiera:
2005
Kategoria:
fantasy / science fiction
Ilość stron:
560

Polub, zaćwierkaj lub wykop Raziela oraz jego wpisy, jeśli przypadły ci do gustu. Z góry dziękuję za klik.

RazielGP
31 maja 2013 - 15:07

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
31.05.2013 23:44
raziel88ck
raziel88ck
147
Reaver is the Key!

Za jakiś czas postaram się napisać recenzję innej książki. Może coś ze zbioru S. Kinga.

31.05.2013 23:50
guy_fawkes
odpowiedz
guy_fawkes
24
Pretorianin

Brzmi całkiem interesująco, bo czyste fantasy nigdy mnie nie jarało. Być może taki gatunkowy misz-masz przypadnie mi do gustu. Dzięki za polecenie.

01.06.2013 00:20
Bart2233
👍
odpowiedz
Bart2233
132
Peaceblaster

Bardzo dobra książka, fakt że nasz bohater jest przybyszem z ziemi powoduje że całość nabiera dodatkowej głębi która czyni Pana Lodowego Ogrodu bardziej interesującego od klasycznego fantasy.

01.06.2013 03:29
Garret Rendellson
odpowiedz
Garret Rendellson
87
Legend

Zimna mgła

01.06.2013 12:31
Tomal_P
👍
odpowiedz
Tomal_P
95
Legend

Świetna książka. Na początku trochę nudziła mnie opowieść o Filarze. Na początku gdy czytałem fragmenty o nim czekałem kiedy to się skończy i znowu będzie o przygodach Vuko. Ale z każdą kolejną stroną jest coraz lepiej.

Polecam.

01.06.2013 14:11
raziel88ck
odpowiedz
raziel88ck
147
Reaver is the Key!

Garret Rendellson - Dzięki, poprawione.

To prawda, Pan Lodowego Ogrodu jest specyficzny. W chwili obecnej jestem po dwóch tomach, trzeci w drodze, ale już nie mogę się doczekać, gdy otrzymam go w swoje ręce.

01.06.2013 20:10
kwiść
odpowiedz
kwiść
116
Generał

GRYOnline.plRedakcja

Przyjemne czytadełka z kilkoma lepszymi fragmentami, ale po dwóch tomach autor zaczyna już zjadać własny ogon. Trzeciego nie dałem rady skończyć. Poczucie straty czasu było zbyt duże ;)

01.06.2013 20:17
Tomeq87
odpowiedz
Tomeq87
30
Centurion

Mam za sobą wszystkie części i mogę powiedzieć że tom pierwszy jest dla mnie fenomenem i chyba jedną z lepszych polskich pozycji z gatunku. Jest to również najlepsza część cyklu. Niestety. Autor chyba porzucił gdzieś konspekt i kolejne wątki wydają się dodawane na siłę. Natomiast samo zakończenie zawodzi totalnie (nie licząc ostatniego rozdziału). Pisane było chyba w wielkim pośpiechu. Dotyczy to zarówno przygód Vuka jak i Filara.

01.06.2013 20:19
📄
odpowiedz
koobon
82
Legend

Ten pierwszy przybywa na misję ratunkową, gdzie ma odszukać zaginionych naukowców
Misja ratunkowa nie jest miejscem.

02.06.2013 16:24
raziel88ck
👍
odpowiedz
raziel88ck
147
Reaver is the Key!

kwiść - Również o tym czytałem. No cóż... po Miasteczku Salem będę miał okazję się przekonać o tym osobiście.

koobon - Dzięki, poprawione.

23.09.2013 23:28
odpowiedz
Szymonek Kondonek
2
Junior

Co ja bym dał by posiaśc ta ksiazke w tym nowym wydaniu, ale nigdzie juz jej nie ma D:

23.09.2013 23:39
raziel88ck
😊
odpowiedz
raziel88ck
147
Reaver is the Key!
Image

Napisz do fabryki słów. Zapytaj ich, kiedy planują dodruk. Swoją drogą z tymi nowymi wydaniami jest ciężko. Zawsze miałem problem, aby uzyskać cały komplet.

A oto moja kolekcja. Kolejne recki wkrótce.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze