Najlepsza muzyka w grach: World of Goo - TommiK - 7 kwietnia 2011

Najlepsza muzyka w grach: World of Goo

Zapewne nie jestem jedyną osobą, do której World of Goo przemówiło nie tyle nowatorską rozgrywką, co przede wszystkim czarodziejską oprawą. Przyznaję bez bicia, że od początku głównym powodem grania w produkcję 2D Boy była możliwość obcowania z wietrznym światem goo i wsłuchiwania w nastrojowy soundtrack. Z ekranu i głośników bije klimat tandemu Burton/Elfman, choć to nie oni stoją za tym dziełem. Nie szkodzi.

Za muzyką do World of Goo stoi jeden z twórców samej gry, Kyle Gabler. Amerykanin studiował na University of Virginia i Carnegie Mellon University, gdzie specjalizował się w Technologii Rozrywki. Oprócz programowania i muzyki, Kyle tworzy filmiki CG, zajmuje się też współpracą z paroma niezależnymi czasopismami - bardzo dokładne informacje o tych kilku obszarach działalności poznacie na jego stronie domowej - naprawdę polecam, bo mamy do czynienia z niebanalnym i wszechstronnym twórcą.

Ścieżka dźwiękowa do gry trwa 49 minut i składa się z 27 kompozycji. Co ciekawe, cały soundtrack jest darmowy i można pobrać go bezpośrednio ze strony Gablera - zarówno MP3 @256, jak i w bezstratnym formacie FLAC. Pod tym adresem sam autor dzieli się kilkoma szczegółami.

Muzyka w World of Goo to w wiekszości utwory napisane specjalnie do gry, ale jest tam też kilka kawałków stworzonych wcześniej na potrzeby mniejszych projektów. Większość tego, co słyszymy, to sample, z domieszką prawdziwych instrumentów. Jako swoje główne źródło inspiracji Gabler wymienia największych twórców muzyki filmowej, w szczególności Danny'ego Elfmana, Vangelisa, Bernarda Herrmanna, Hansa Zimmera i Ennio Morricone.

---------------------------------------------------------------

                  'Najlepsza muzyka w grach':

---------------------------------------------------------------

Więcej oldskulowych klimatów  na Facebooku:

TommiK
7 kwietnia 2011 - 22:35

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
07.04.2011 22:59
tommik85
👍
tommik85
25
The End of the Line

Na wstępie podziękowania dla Nutcracka za przypomnienie, bym napisał o World of Goo - miałem to zrobić kiedyś kiedyś, ale wyleciało z głowy.

08.04.2011 00:19
odpowiedz
zanonimizowany575374
62
Generał

Powiem tak. Ja się w ogóle nie spodziewałem po takiej grze tak dobrego i zróżnicowanego soundtracku. Podczas grania byłem bardzo zdziwiony muzyką, i tym jakiego daje czasem kopa.
Na początku słuchałem tego co miałem w grze, potem pobrałem OST z neta i był o wiele lepszy :)
Tak jak tommik grę grałem po to by między innymi posłuchać muzyki która była różna w różnych poziomach.
Strasznie lubię słuchać muzyki z tej gry. Na moim foobarze nie została ona usunięta z listy już od ponad roku.

08.04.2011 07:46
tommik85
😃
odpowiedz
tommik85
25
The End of the Line

Foobarowcy FTW!

08.04.2011 10:06
Seltaeb47
odpowiedz
Seltaeb47
19
Centurion
Wideo

Ja sam się poczułem miło zaskoczony jak zobaczyłem ten artykuł, bo mi też kompletnie muzyka z World of Goo z głowy wyleciała, a swojego czasu byla właśnie jednym z tych soundtracków, przy których siedziałem już po zabawie z grą. Nie ma co przedłużać - oprawa audiowizualna Świata Goo jest jedyna w swoim rodzaju, właśnie takie rzeczy zapadają najbardziej w pamięć. Miejscami delikatnie psychodeliczny, magiczny klimat i naprawdę cudowna muzyka, która do nas uderza z każdej strony. A za tym wszystkim stoi jedna osoba, co po wielu razach kiedy odkrywałem takie rzeczy, wciąż mnie zadziwia. :)

A taka ciekawostka - świetny utwór z tej ścieżki dźwiękowej, Best of Times (http://www.youtube.com/watch?v=aHId6LIPVd4) jest podkreślony mocnymi bębnami. Kyle Gabler na swoim portfolio pisze, że stworzyl je rozkładając w pokoju mikrofony i waląc w kartonowe pudła i krzesła. :) Prawda, czy nie - kompozycja cudowna.

08.04.2011 11:10
👍
odpowiedz
zanonimizowany575374
62
Generał

<----tommik85

Seltaeb47 - Best of Time mój ulubiony z całego OST. Też czytałem jak to powstało i po przeczytaniu miałem szczękę na ziemi.Nie sądziłem, że taki efekt można osiągnąć po waleniu w krzesło :D
W ogóle wokal w tym kawałku mi strasznie podszedł i te chórki ;)

08.04.2011 12:23
przeszczep21
odpowiedz
przeszczep21
22
Pretorianin

Genialna muzyka z genialnej gry. Nic dodać nic ująć :)

09.04.2011 19:39
Nutcracker
👍
odpowiedz
Nutcracker
38
Chorąży

Happy to help. Keep up the good work.

09.04.2011 20:50
odpowiedz
Likfidator
112
Senator

World of Goo to kwintesencja gry indie. Twórcy wiedzieli jak wykorzystać bardzo ograniczone fundusze jakimi dysponowali. Mieli genialny pomysł i wiedzieli jak go zrealizować. Grafika to proste kształty, gradienty i trochę blura. Utwory muzyczne to 3-4 ścieżki, gdzie przez większość czasu słychać tylko dwa instrumenty i delikatne kontrapunkty. W dodatku w ogromnej większości zrobiona na instrumentach VST.
Mechanika gry to sprytne wykorzystanie Box2D.

Jednak te proste środki wyrazu łączą się w coś niesamowitego. Grafika choć prosta, to zachwyca doborem barw - co przynajmniej dla mnie jest najtrudniejszym elementem tworzenia grafiki do gier.
Z muzyką podobnie, nie potrzeba całej orkiestry, żeby zrobić coś wspaniałego. Właściwie to jedną z zasad, jakie przekazuje się początkującym kompozytorom, to aby pamiętali, że "cisza też jest muzyką".

Mechanika World of Goo to też temat rzeka i co ciekawe jestem pewien, że wiedza ze studiowania "technologii rozrywki" bardzo przyczyniła się do tego jak funkcjonuje WoG.
Jakiś czas temu czytałem bardzo ciekawy artykuł:
http://www.mauronewmedia.com/blog/2011/02/why-angry-birds-is-so-successful-a-cognitive-teardown-of-the-user-experience/
Co prawda dotyczy Angry Birds, ale jak przeczytacie ten artykuł zobaczycie ile WoG ma tak naprawdę wspólnego z Angry Birds (i nie mówię tu tylko o wspólnym silniku fizycznym;) ).

09.04.2011 20:56
ma_ko
odpowiedz
ma_ko
61
 

A ja polecam knytt stories. Zapewniam że jest jeszcze bardzie indie niż world of goo (ktore oczywiscie jest świetne). Przede wszystkim sciezka dzwiekowa. Jesli ktos nie gral polecam:

http://nifflas.ni2.se/?page=Knytt+Stories

gra jest freeware. moze znajdzie sie dla niej miejsce w kolejnym felietonie

spoiler start

Polecam obczaić inne gry tego autora

spoiler stop

09.04.2011 22:58
Jeremy Clarkson
😱
odpowiedz
Jeremy Clarkson
98
Prezenter

A gdzie Neverhood z genialnym soundtrackiem??

10.04.2011 00:00
odpowiedz
Likfidator
112
Senator

ma_ko-->Dzięki za Knytt Stories bardzo przyjemna gra. Bardzo podobna pod wieloma względami do Lost Winds z Wii. Tylko nie wiem, która z nich wyszła wcześniej...

10.04.2011 08:42
tommik85
odpowiedz
tommik85
25
The End of the Line

Likfidator: dzięki za link do artykułu, ciekawe wyjaśnienie fenomenu.

10.04.2011 08:50
SlyCooper
odpowiedz
SlyCooper
58
Kurszok

Mam nadzieję że na liście znajdzie się Neverhood i Hitman 4

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze