Najlepsza muzyka w grach: Wiedźmin - TommiK - 3 lutego 2011

Najlepsza muzyka w grach: Wiedźmin

Wydana w październiku 2007 produkcja CD Projekt RED była ostatecznym dowodem, że Polacy potrafią tworzyć gry na światowym poziomie. W przypadku Wiedźmina świetnie zagrały wszystkie najważniejsze elementy, w tym prezentacja fabuły, prowadzenie rozgrywki, oprawa graficzna oraz oczywiście to, co zaraz sobie tu omówimy.

Soundtrack do Wiedźmina to 29 kompozycji trwających łącznie 73 minuty z groszami. Za całość odpowiada dwóch panów. Adam Skorupa (znany także jako Scorpik/Scorpic) działa na różnych frontach, komponując nie tylko muzykę do gier (Clash, Painkiller, Bulletstorm), ale będąc też liderem zespołu Aural Planet - to tak w skrócie. Paweł Błaszczak to z kolei osoba, której zawdzięczamy m.in. soundtrack do Call of Juarez. Obaj działają także pod szyldem gamesXsound - pod tym adresem znajdziecie szczegółową listę projektów, przy których pracowali.

Własną opinię na temat oprawy muzycznej w Wiedźminie sobie daruję - powiem tylko, że podzielam tutaj (wyjątkowo...) poglądy większości. Jest to jeden z najlepszych soundtracków, z jakimi się spotkałem, a dodatkowo przyjemniej mi się go słucha dzięki subtelnie wplecionej nutce Słowiańskości. Kto nie zna, może chociaż po części wyrobić sobie opinię sprawdzając poniższe odsłuchy:

Gra doczekała się również nieoficjalnego soundtracku, który trafił m.in. do Edycji Rozszerzonej. Było to 15 kompozycji inspirowanych grą, wykonanych przez polskich i zagranicznych artystów. Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim różnorodność interpretacji świata gry. Pełna tracklista poniżej, a dalej dwa srogie kawałki:

 1. Adam Skorupa – "Tales of The Witcher"
 2. Rootwater – "Born again"
 3. JesusChryslerSuicide – "Throw The Stone"
 4. Vader – "Sword of The Witcher"
 5. Lady Aarp – "Tarot"
 6. Habakuk – "Hallowed be thy name"
 7. Village Kollektiv – "Sapphire Waters"
 8. Duan – "Skellige"
 9. Me Myself And I – "Sou-au"
 10. Beltaine – "Bring to the Boil"
 11. Rimead – "Sentinels of Brokilon"
 12. Believe – "The Witcher Theme"
 13. Skowyt – "Running away"
 14. Lal – "They want to Suck"
 15. Marcin Przybyłowicz – "Trial of Herbs"

---------------------------------------------------------------

                  'Najlepsza muzyka w grach':

---------------------------------------------------------------

Więcej oldskulowych klimatów  na Facebooku:

TommiK
3 lutego 2011 - 21:33