Najlepsza muzyka w grach: Thief: The Dark Project - TommiK - 29 maja 2011

Najlepsza muzyka w grach: Thief: The Dark Project

Mało jest gier, w których dźwięk odgrywałby tak istotną rolę w rozgrywce, jak w serii Thief. Podkreślam słowo dźwięk, bo w przypadku produkcji Looking Glass Studios trudno tak naprawdę podzielić to, co dzieje się w warstwie audio, na klasyczne kategorie. Muzyka miesza się z odgłosami otoczenia, tworzą jeden twór, a wszystko po to, by gracz możliwie najmocniej poczuł się bohaterem gry.

Immersja w przypadku muzyki Erica Brosiusa udała się znakomicie. I tutaj w dalszym ciągu ciężko powiedzieć, ile w tym jest muzyki właściwej, takiej jaką zajmujemy się w tym cyklu, a ile możemy traktować jako dźwięki otoczenia. Grając w Thief: The Dark Project należało nie tylko chować się w cieniu, skradać się za strażnikami, długo wyczekiwać w jednym miejscu, ale w równym stopniu swoją uwagę poświęcać temu, co można było usłyszeć.

Soundtrack z gry pełni podwójną rolę. Po pierwsze, oddaje charakter otoczenia, w którym się znajdujemy. Tutaj pamiętamy, że gra (w późniejszej wersji Gold) korzystała z nowatorskiego wówczas systemu Creative EAX, który pozwalał, by różne środowiska miały różne właściwości akustyczne - dźwięk odbijał się inaczej w zależności np. od rozmiaru pomieszczenia czy stopnia umeblowania.

Druga funkcja oprawy dźwiękowej Złodzieja to oczywiście budowanie atmosfery. W zasadzie poza utworami z intro i napisów końcowych mało jest tutaj muzyki instrumentalnej. Gdzieniegdzie pojawi się ciężki dźwięk kontrabasu, ale tak naprawdę to tyle. Całą przestrzeń - a mówimy tu o ponad 80 minutach muzyki - wypełniają wszelkie formy dudnienia, niewyraźnych chórów męskich i innych odgłosów z dodanym bardzo silnym efektem echa i pogłosu.

Za całe udźwiękowienie wszystkich gier z serii Thief odpowiadał wspomniany wyżej Eric Brosius, również autor muzyki m.in. legendarnego System Shock 2. Za aranżację odpowiadał Child of Karras, posługujący się też pseudonimem JayB. Brosius i jego żona, Terri (udzielała głosu kilku postaciom z Thiefa) pracują dziś w studio Harmonix, gdzie Eric odpowiadał m.in. za Rock Band: The Beatles.

Odsłuch wybranych ścieżek z gry:

---------------------------------------------------------------

                  'Najlepsza muzyka w grach':

---------------------------------------------------------------

Więcej oldskulowych klimatów  na Facebooku:

TommiK
29 maja 2011 - 10:07

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
29.05.2011 15:15
👍
Xenrocs
54
Pretorianin

Na to czekałem,zawsze jak grałem w thiefa najbardziej obawiałem się tych różnych dźwięków, bałem się że coś wyskoczy wtedy nagle z za rogu:)
Naprawdę to chyba najbardziej oryginalny soundtrack jaki kiedykolwiek stworzono.

29.05.2011 15:36
SpecShadow
odpowiedz
SpecShadow
81
Silence of the LAMs

Cholera nie wiem czemu ale nie wiedziałem, że ta gra ma muzykę. Tak się komponowało z tłem. Mówię tu głównie o części trzeciej - Deadly Shadows.

29.05.2011 16:02
Chudy The Barbarian
odpowiedz
Chudy The Barbarian
89
Legend

Tam muzyka właśnie była taka "dyskretna", raczej bym to ambientem nazwał. Zajebiście klimatycznym ambientem :P

29.05.2011 16:36
odpowiedz
zanonimizowany575374
62
Generał

Jest dokładnie tak jak Tommik napisał :)
Ja sam nie wiedziałem czy ja tu słucham muzyki, czy to tylko dźwięki w zamku,czy coś mi tam przypadkiem nie chodzi i nie szepcze do ucha :D
To się tak zlało z eksploracja pomieszczeń itp. że wcześniej nawet nie wiedziałem, że ta gra ma muzykę :)
Teraz jak tak słucham, to Chudy ma tu rację, dobry ambient ;)

PS. Tak długo nie było kolejnego wpisu na temat ścieżki dźwiękowe, że już myślałem, że już nie będzie :) Dobrze, że tego nie porzuciłeś :)

29.05.2011 16:40
tommik85
odpowiedz
tommik85
25
The End of the Line

Dzięki, Endex. Wykonuję jedną sekretną misję od paru tygodni, stąd mniej czasu na GP, ale powoli nadrabiam zaległości.

Co proponujecie na następny odcinek? Warunek: klimaty zupełnie odmienne od powyższego.

29.05.2011 16:45
odpowiedz
zanonimizowany575374
62
Generał

Tommik - proponowałbym Okami :D
Klimaty całkiem inne, a soundtrack też bardzo dobry :)

PS. Powodzenia w sekretnej misji ;)

30.05.2011 16:31
Radanos
odpowiedz
Radanos
90
Tytanowy Janusz

Słaby soundtrack. W sumie, to najgorszy odcinek.

Tommik ---> Kiedyś chciałeś robić jakiś konkurs. Co z nim? A może to właśnie ta sekretna misja?

30.05.2011 16:32
Calarvero
👍
odpowiedz
Calarvero
17
Pretorianin

Bardzo lubię muzykę z Thief'a

30.05.2011 18:23
tommik85
odpowiedz
tommik85
25
The End of the Line

Radanos: nie mogę udzielić wyczerpującej odpowiedzi (jeszcze), ale jeśli popatrzysz wyżej po prawej stronie mojego bloga, to widzisz tam spore okno z feedem z Facebooka. Jeśli pytasz o konkurs, to tam właśnie trwa jedno konkursiątko (takie mini, choć można wygrać ubrania z logo GOL), ale w ten piątek pojedziemy z czymś naprawdę sporym jak na takie serwisy. Po prostu tam zaglądaj. Będą nagrody z prawdziwego zdarzenia.

Natomiast fajnie, że spytałeś o tamten pomysł sprzed miesięcy - to będzie, ale zasady są takie, że nie mogę tego zrobić na Gameplay, mimo że bardzo chciałbym. Teraz mam taki nawał obowiązków, że nie mam nawet jak wrócić do regularnego blogowania, a chcę w ciągu kilku tygodni m.in. rozbujać własną stronę, choć niezwiązaną z grami.

01.06.2011 15:28
Radanos
odpowiedz
Radanos
90
Tytanowy Janusz

@tommik
Lipa. Nie mam czasu ani ochoty, żeby zakładać [, a raczej dbać o] facebook'a

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze