Najlepsza muzyka w grach: American McGee's Alice - TommiK - 8 stycznia 2011

Najlepsza muzyka w grach: American McGee's Alice

W drugim odcinku cyklu o najlepszych soundtrackach z gier chcę przybliżyć Wam niezwykłą oprawę dźwiękową z American McGee's Alice. Kilka zdań napisałem o niej w niedawnej recenzji tej gry, dziś pora zapoznać się z tym tematem trochę dokładniej.

Składająca się z dwudziestu kompozycji ścieżka dźwiękowa do gry Alice, będącej delikatnie mówiąc mroczną wersją powieści Lewisa Carrolla, została w całości skomponowana i wykonana przez  amerykanina Chrisa Vrennę z pomocą gitarzysty Marka Blazqueza oraz wokalistki Jessicki. Osoba głównego autora z pewnością wymaga choćby krótkiego omówienia.

Chris Vrenna jest producentem muzycznym, inżynierem dźwięku i kompozytorem specjalizującym się w muzyce z gatunku industrial. Był perkusistą słynnego Nine Inch Nails, od 2004 roku jest także basistą zespołu Marylina Mansona. Ma za sobą współpracę z takimi gigantami, jak Rammstein, Rob Zombie i Metallica, swego czasu nawet odrzucił ofertę dołączenia do Guns N'Roses, wysuniętą osobiście przez Axla Rose. Dokładną listę projektów, w których brał udział, poznać można na oficjalnej stronie Chrisa.

O muzyce, którą Vrenna skomponował na potrzebę Alice, można powiedzieć, że idealnie współgra z psychodeliczną i pokrętną koncepcją, którą zrealizował główny projektant gry, American McGee. Klimatyczne, zawieszone gdzieś między snem a halucynacją melodie i improwizacje regularnie uświadamiają nas, jak chora jest wyobraźnia głównej bohaterki. Podstawę stanowią tu instrumenty smyczkowe i perkusja wsparte dość niespodziewanym zestawem: Vrenna korzystał ze starych zabawkowych instrumentów (np. małe cymbałki dla dzieci) i pozytywek, dodawał dźwięki zegarów ściennych, skrzypiących drzwi czy sample z maniakalnym kobiecym śmiechem.

Ścieżka dźwiękowa trwa ponad 70 minut i została również oddzielnie wydana na CD. Chętni mogą ją zamówić choćby z brytyjskiego Amazona.

Poniżej zamieszczam wybrane, najbardziej warte uwagi kompozycje:

---------------------------------------------------------------

                  'Najlepsza muzyka w grach':

---------------------------------------------------------------

Więcej oldskulowych klimatów  na Facebooku:

TommiK
8 stycznia 2011 - 13:40

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
08.01.2011 16:06
przeszczep21
przeszczep21
22
Pretorianin

Świetny soundtrack! Vrenna zrobił kawał dobrej roboty. Czekam na kolejną dawkę jego możliwości(Rage,Doom4). TommiK świetny ten cykl "najlepsze soundtracki z gier" z jakiej gry będzie następny ?

08.01.2011 16:40
Harry M
odpowiedz
Harry M
143
Master czaszka

Niezłe

08.01.2011 16:52
Ambitny Łoś
odpowiedz
Ambitny Łoś
152
Cthulhu
Wideo

O jakości tego soundtracka może świadczyć fakt, że pamiętam te utwory jakby były to normalne piosenki, a nie zbitek ambientowych dźwięków :) Wpadają w ucho.

To jest mój ulubiony, ale nie wiem jak się nazywa w OST, znalazłem tak tylko na YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=5uA88PbDVms

08.01.2011 19:14
SpecShadow
odpowiedz
SpecShadow
81
Silence of the LAMs
Wideo

[3]
http://www.youtube.com/watch?v=TCteGemYc14

Battle with Red Queen.

Pierwsze odsłuchanie - poza grą nie da się słuchać.
Drugie odsłuchanie - to jest dobre!