Najlepsza muzyka w grach: Super Mario Bros. - TommiK - 20 stycznia 2011

Najlepsza muzyka w grach: Super Mario Bros.

W tym przypadku obejdzie się bez podniosłego wstępu.

Był rok 1990, miałem 5 lat, gdy pewnego dnia przyjechał do mnie prezent z zagranicy, który na zawsze miał ukształtować moje zainteresowania. Dość spory karton, na którym widniał napis Nintendo Entertainment System oraz zdjęcie szczęśliwej rodziny zgromadzonej przed 21" TV marki Hitachi, do którego podłączone było szare urządzenie, które chwilę później miałem odnaleźć w owym pakunku.

Trudno, żeby Super Mario Bros. - jedna z dwóch gier znajdujących się na kartridżu dołączonym do NESa - robił dziś specjalne wrażenie, ale w moim przypadku - jako moja PIERWSZA GRA W MOIM ŻYCIU, jest to przedmiot wielu świetnych wspomnień. Jednym z elementów, które u milionów graczy na całym świecie wywołują natychmiastowe wypowiedzenie lub pomyślenie hasła "Mario!", z pewnością jest muzyka. Wszelkie opisy sobie daruję, gdyż w tym przypadku zwyczajnie nie mają sensu - pozwolę sobie jedynie na kilka faktów.

Soundtrack z Super Mario Bros. składa się z sześciu podstawowych kompozycji oraz kilkunastu wariacji i motywów. Autorem muzyki jest Japończyk Koji Kondo, który od 1984 był zatrudniony w Nintendo, przede wszystkim przy rozwijaniu projektu Famicom oraz promowaniu go poza Japonią. Jego najsłynniejszymi kompozycjami - oprócz tych z Mario - są utwory muzyczne do serii The Legend of Zelda. Kondo do dziś tworzy muzykę do najważniejszych tytułów Wielkiego N - z ostatnich prac wymienić można choćby Twilight Princess czy Super Mario Galaxy 2. Jako swoje główne źródła inspiracji wymienia Deep Purple, Emerson, Lake & Palmer, muzykę latynoską oraz klasyczną. Główny motyw z Super Mario Bros. zyskał tytuł najpopularniejszego dzwonka czasopisma Billboard w 2009 roku i jest dziś najbardziej rozpoznawalnym utworem w historii gamingu.

Główny motyw:

Podziemia:

A na końcu zamku czekał "smoook" (tak go nazywałem w tamtym czasie - to był pierwszy raz, gdy czegoś bałem się w grze):

---------------------------------------------------------------

                  'Najlepsza muzyka w grach':

---------------------------------------------------------------

Więcej oldskulowych klimatów  na Facebooku:

TommiK
20 stycznia 2011 - 21:31