Najlepsza muzyka w grach: StarCraft II: Wings of Liberty - TommiK - 17 stycznia 2011

Najlepsza muzyka w grach: StarCraft II: Wings of Liberty

W rozpoczętym niedawno cyklu rozprawiłem się z bliskimi memu sercu starociami w postaci Quake II oraz American McGee's Alice. Tym razem chcę wyróżnić oprawę muzyczną z gry, która pochłonęła mnie na kilka wieczorów ostatniego lata. Pochylmy wspólnie czoła przed dziełem Blizzarda...

Jako autorzy muzyki do Wings of Liberty wymieniani są czterej panowie: Glenn Stafford, Derek Duke, Russell Brower oraz Neal Acree. Pierwszy z nich jest kierownikiem działu audio w Blizzardzie, tworzył muzykę do m.in. trzech części Warcrafta oraz pierwszego StarCrafta; Duke jest współautorem muzyki m.in. do World of Warcraft; Brower ma za sobą pracę nad muzyką do dodatków do tej ostatniej (The Burning Crusade oraz Wrath of the Lich King) czy też Diablo III. Ostatni z panów jest bardziej zasłużony dla kinematografii - tworzył muzykę m.in. do serialu Stargate SG-1.

Oprawa muzyczna w omawianej grze spełnia jeden podstawowy warunek - doskonale komponuje się z rozgrywką kolejnych misji, jednocześnie wnosząc przyjemność czerpaną z produktu Blizzarda na wyższy poziom, co z drugiej strony w przypadku tego studia nie zaskakuje, będąc bardziej już standardem.

Głównym wyróżnikiem dzieła wymienionych wyżej panów - oprócz wpadających w ucho melodii - jest jego różnorodność. Dominują tu aranżacje symfoniczne, epickie jak muzyka w wielkich produkcjach Hollywood, z poważną domieszką wariacji - w "Heaven's Devils" mamy mieszankę hard rocka z gitarami akustycznymi rodem z klasycznych westernów, z kolei "Firstborn" nasączony jest chóralnymi zawodzeniami, dzięki którym łatwiej nam poczuć się jak osamiotniony Zeratul przemierzający jaskinię. Ciarki przechodzą...

Soundtrack do pierwszego odcinka StarCrafta II jest oficjalnie dostępny w dwóch formach. Płyta CD z muzyką jest częścią edycji kolekcjonerskiej, dostępnej u nas za ok. 400zł (wg Ceneo). Jeśli to za drogo, od dnia premiery cały soundtrack jest dostępny poprzez iTunes (pojedyncze ścieżki w cenie 0.99$, cały album za 9.99$).

Poniżej proponuję wybrane przeze mnie fragmenty soundtracku:

---------------------------------------------------------------

                  'Najlepsza muzyka w grach':

---------------------------------------------------------------

Więcej oldskulowych klimatów  na Facebooku:

TommiK
17 stycznia 2011 - 19:37