Najlepsza muzyka w grach: Quake II - TommiK - 5 stycznia 2011

Najlepsza muzyka w grach: Quake II

Długi weekend to dobry moment, by rozpocząć nowy cykl felietonów na gameplay.pl. Ponieważ muzyka i gry to dwie z moich największych pasji, chcę przybliżyć Wam te soundtracki z gier, które powszechnie darzone są największym uznaniem, wnioskując z różnych miejsc wyrażania opinii. Jedne będą bliższe moim gustom, inne mniej, ale wszystkie godne polecenia. Zaczynamy od klasyka z 1997 roku - muzyka do Quake II.

Ścieżka dźwiękowa do drugiej części "Wstrząsu" jest w przeważającej mierze dziełem Saschy "Buzzfunk" Dikiciyana, bardziej znanego pod pseudonimem Sonic Mayhem (w wolnym tłumaczeniu: Dźwiękowy Chaos). Muzyka, którą skomponował do Quake II, była jego pierwszą poważną przygodą z tą branżą - wcześniej stworzył tylko soundtrack do jednego z dodatków do pierwszego Quake. Dziś Sascha ma na koncie (samodzielnie lub w kolaboracji) ścieżki dźwiękowe do takich tytułów, jak God of War 2, Prototype czy Borderlands.

Podchodząc do tematu bardziej prywatnie, muszę przyznać, że OST do gry id Software odegrało wielką rolę w kształtowaniu się moich gustów muzycznych. Był to mój pierwszy poważny kontakt z ciężkim graniem - mając 12-13 lat wszędzie towarzyszył mi discman, w którym w kółko puszczałem płytę z grą - muzyka była na niej nagrana w formacie CD-Audio. Choć do tamtego czasu (przyznaję bez bicia...) w ogóle nie czułem rocka i heavy, magiczna siła piaszczystych riffów autorstwa Sonic Mayhema bez pytania wdarła się w moją podświadomość i tam już została na zawsze. Później dzieła dopełnił pewien zespół na 'M', ale spokój nastał dopiero, gdy sięgnąłem po gitarę elektryczną i przester ustawiony na 9,5/10...

Poniżej umieszczam najciekawsze moim zdaniem kawałki ze ścieżki dźwiękowej - wybór był trudny, ponieważ wszystkie kompozycje trzymają wysoki poziom.  Cały soundtrack w pełnej jakości jest dostępny na płycie z grą, którą bez problemu można znaleźć chociażby na Allegro.

"Quad Machine"

"Operation Overlord"

"Kill Ratio"

"Descent into Cerberon"

---------------------------------------------------------------

                  'Najlepsza muzyka w grach':

---------------------------------------------------------------

Więcej oldskulowych klimatów  na Facebooku:

TommiK
5 stycznia 2011 - 22:55